Last news in Fakti

6 Декември, 2015 13:12 1 706 7

Левон Хампарцумян: Не крием депозити по мазета

  • левон хампарцумян-
  • банки-
  • депозити
Левон Хампарцумян: Не крием депозити по мазета - 1

Съотношението на кредити към депозити е около 90%. Това означава, че 90% от депозитите са раздадени като кредити на граждани и фирми. „Има достатъчно динамичен оборот на парите в България. Не си представяйте мухлясали гномове, които крият пачки с пари в мазетата на банките.“, каза Левон Хампарцумян, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

Финансистът беше гост на 6 декември, когато по традиция се отбелязва и професионалният празник на банкерите.

„Услугата на банката към хората е финансово посредничество. Вие си давате парите на депозит за 6 месеца или 1 година, а банката ги дава на вас или на друг клиент като ипотечен кредит например за срок от 25-30 години. Ролята на банките е да помагат за движението на тези пари.“, коментира банкерът.

В контекста на Никулден водещият попита дали клиентите на банките са шарани. „Ако някой разчита да расте с клиенти-шарани, това не може да трае дълго и завършва зле.“, каза Левон Хампарцумян.

Според него в момента се обсъжда въвеждане на нови европейски директиви по кредитите, които обръщат специално внимание на преддоговорната информация, какво се случва преди сключването на договора за кредит.

„Ще се формализират добри търговски практики, някои от които се практикуват и днес в банките. Изследването на кредитоспособността на клиента и е от полза и на двете страни. Българите казват „бели пари за черни дни“, така че никога не вземайте кредит на ръба на възможностите си. Никой няма интерес от това. Двете страни трябва да се отнесат отговорно. Утре лихвите може да са по-ниски, но може да станат и по-високи. Човек трябва да вземе кредит, когато е има реална нужда, знае за какво ще го използва и е уверен, че ще може да го обслужва.“, коментира Хампарцумян.

Той посочи, че печалбата на една банка се формира от услугите, от дейността. Това е ролята на финансовото посредничество. Цените се определят от конкуренцията на пазара.

„Доларът се състои от центове, а милионите - от долари“, припомни банкерът популярна американска поговорка. Той подчерта, че е добре системата да реализира печалба, за да може да инвестира в такива нови услуги и удобства за клиентите.

„По-добре ли е 4 млрд. загуба, която да се покрие с парите на хората, които нищо не са направили, отколкото нормална търговска печалба от 900 млн. лева? “, коментира Хампарцумян на въпрос дали печалба от 900 млн. лева на банките е твърде висока. „Банките няма как да са по-добре от собствените си клиенти. В годините на кризата, в периода 2008-2010 г. например представянето беше различно. При криза в икономиката това се отразява на сектора. Сега икономиката на страната расте с 2% на година.“, обясни Хампарцумян. Той посочи, че този ръст се усеща повече от образованите хора с търсени професии.

На въпрос ще се повтори ли кризата с КТБ банкерът сподели, че вероятно точно такава криза няма да се повтори, защото след всяка криза се вземат мерки да се предотврати подобна.

На въпрос има ли достатъчно пари във Фонда за гарантиране на влоговете Хампарцумян обясни, че няма значение колко пари има във фонда, тъй като задължението да се плати е на държавата. „Фондът е само инструмент, с който държавата си служи.“, обясни той.

Банкерът отговори и на питане какво точно представляват стрес тестовете на банките, които се очаква да бъдат направени през 2016 г.

„Стрес тестовете са хипотетични симулации на различни негативни сценарии и как те биха се отразили на банките спрямо реалното им състояние в момента на тестовете. Може да се направи на всяка банка и ако се наложи, да се дадат предписания как да бъдат избегнати някои рискове. Важно е да знаем, че се говори за хипотетични рискове.“, каза Хампарцумян.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 123455

    0 0 Отговор
    Те хората като си потърсят парите тогава ще ти застине усмивката.
    Аман от агенти.
  • 2 Ок

    1 0 Отговор
    Хампарцумян все оправдаваше високите кредитни лихви с това, че финансовият ресурс в България бил много скъп, т.е. депозитните лихви били много високи. След като вече няма КТБ лихвите по депозитите паднаха поне 5 пъти, като реално вече са под 1%, но кредитните лихви паднаха с много малко. Иначе съм съгласен с много от нещата, които е казал в статията. Истината е че българите нямаме финансова култура и повечето не могат да си направят една елементарна сметка на парите и харчовете.
  • 3 незнайко

    0 0 Отговор
    Докато има хора които да казват на черното бяло като Левон Хампарцумян и да се подсмиват, БЪЛГАРИЯ няма да се оправи финансово.
  • 4 Хампор левоцуминен

    0 0 Отговор
    А къде ги криете?
  • 5 Андрешко

    0 0 Отговор
    А защо ли у нас банките вадят най-големи ..печалби..!?Не вярвам да е от предоставени най-добри ..услуги на гражданите..,напротив..!?..От голямата ножица в лихвите по депозити/клонящи към 0 / и лихвите по кредитите../от6...на горе %./, което е само в Бг...!?!?!?За това всички сме шарани ,а вие-БРАКОНИЕРИ..!?Защото нямаме държава,грижеща се за Народа си ,а някаква Олигархическа структура ,зависима от банкери , монополисти ,олигарси ...!
  • 6 неделчо

    0 0 Отговор
    ха ха и инжинер-химика
    почна да се гъбарка с нас
    значи всички участвувават в театрото на абсурда
  • 7 mediator37

    0 0 Отговор
    От диплене на хартийки в топлите банкови офисчета и хоооп- 1 млрд. чиста печалба на година. Че коя е тая индустрия, дето от премятане на хартийки прави такива печалба ? Това хампарцумяновото не е банков капитал, това е лихварски капитал. Той изземва цялата печалба на предприемача и горница. За това дребни и средни шарани разорени, а този наглец ухилен като пача.