Last news in Fakti

18 Април, 2016 07:30 7 704 7

На 18 април 1840 г.: Българите плащат десятък на султана

  • османска империя-
  • десятък-
  • данък-
  • екзархия
На 18 април 1840 г.: Българите плащат десятък на султана - 1

На 18 април 1840 г. българите започват да плащат десятък на султана. За това трябва да се замислят последните няколко български правителства, които на път и под път подчертават, че днешните българи плащат един от най-ниските подоходни данъци – 10%.

През 1840 правителството на султана – Високата порта решава да проведе данъчна реформа. Целта е да се попълни хазната, за да се посрещнат харчовете на раздутата администрация. Стъпката е бюрократично ефективна – унификация на десятъка. Това поставя началото на повсеместно описване на имуществото и доходите на българското население като част от всички народности в Османската империя.

Трябва да се отбележи, че десятъкът е един от основните български данъци, плащан от Средновековието до началото на XX век.

Според него селяните са облагани с една десета част от земеделските продукти и дребния домашен добитък. Той е натурален данък, но в отделни моменти от развитието на българската държава е събиран и в пари.

След падането на България под османска власт десятъкът се запазва, наречен е юшур и обхваща всички земеделски произведения. След Освобождението десятъкът продължава да бъде събиран и е утвърден като важен приходоизточник със Закон за десятъка от 1880 г.

Но да се върнем към данъчната реформа на Османската реформа. Тя непосредствено ще подкрепи борбата на българите за собствена екзархия и църковна независимост от Вселенската патриаршия.

Създаването на Българската Екзархия е резултат от дългогодишната борба за извоюване на църковна независимост. Това става факт след като султан Абдул Азис на 28 февруари 1870 г. издава указ за Екзархията.

До освобождението на България, съгласно чл.10 на фермана, в Екзархията се включени всички области, в които християнското население е пожелало да премине в нейната духовна власт. Така Османската империя официално признава пред света българската нация и определя нейните етнически граници. Българската нация е международно правно призната.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 незнайко

    0 2 Отговор
    ( След падането на България под османска власт десятъкът се запазва ) Не мога да схвана, кога БЪЛГАРИЯ пада под османска власт, от този израз. Десятъка е въведен 1840 година.

    Коментиран от #5

  • 2 гУсин 10 процента

    3 1 Отговор
    А сега колко плащаме? 20% на всичко + данъци, такси, акцизи, нереално високи цени на монополите.......
    Май десятъка е по добрия вариант, сега пак си имаме султан, само където не е с чалма.
  • 3 Марио Ангелов

    3 0 Отговор
    Асега падишахът Бойко събира по има- няма 40-50 % ,че и башибузука е пуснал!
  • 4 ЧЕСТНО

    0 2 Отговор
    БЪРЗУ ДА ЦЕНЗУРИРАТ ЩОТ СПИСАНОТО НЕ Е ПО ЕТИКЕТА НА ВЛАСТТА
  • 5 знайко

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "незнайко":

    Пишещият има предвид завземането на властта от Тройната коалиция - БСП, Атака и ДПС. Оттогава сме под Османска власт.
  • 6 ала

    1 0 Отговор
    От 1840 година та до наши дни. И какво от това, плащаме и трайкаме. Ето и с билетчетата, някакво разумно обяснение? Ама ние си траем. Каквото ни сервират си го хапваме. Няма гражданско общество. На маймуни ни направиха!
  • 7 овчар

    2 0 Отговор
    Ми и на овчия народ и 80% данък да му туриш ще си трае.Той така е свикнал-преживя и си трае....