Last news in Fakti

12 Март, 2012 12:22 1 011 1

НСИ: Износът ни за ЕС с ръст от 33,6% през 2011 г.

  • ес-
  • българия-
  • салдо-
  • износ

През 2011 г. износът на България за ЕС се е увеличил с 33,6% спрямо 2010 г. и възлиза на 24,7 млрд. лева, съобщиха от Националния статистически институт НСИ.

Основните търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Белгия, които формират 67,4% от износа за страните - членки на ЕС. Най-значително нарастване се наблюдава в износа за Малта, Дания и Португалия.

Спад е регистриран при стоките, изнесени за Словения и Люксембург. През декември 2011 г. износът за ЕС нараства с 20,0% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 1,8 млрд. лева.

Вносът на България от ЕС за 2011 г. се е увеличил с 22,8% спрямо 2010 г. и възлиза на 27 млрд. лв. по цени CIF.

Най-голям ръст е отчетен при вноса от Испания и Кипър. Намаление се наблюдава при вноса от Малта, Финландия, Португалия и Дания. През декември 2011 г. вносът на България от страните - членки на ЕС, се увеличава с 16,8% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 2,4 млрд. лв. по цени CIF.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за 2011 г. е отрицателно и възлиза на 2 298,0 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и достига 1 035,4 млн. лева.

През 2011 г. износът на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, се е увеличил във всички сектори в сравнение с 2010 година. Най-голям ръст е отбелязан в секторите "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)", "Химични вещества и продукти" и "Артикули, класифицирани главно според вида на материала". При вноса от ЕС най-голям ръст е отчетен в секторите "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)", а спад има в сектора "Минерални горива, масла и подобни продукти".

През януари 2012 г. при търговията на България с трети страни и ЕС са изнесени стоки общо за 2,8 млрд. лв. и спрямо същия месец на предходната година износът е намалял с 10,2%, показват обобщените данни от НСИ.

През януари 2012 г. в страната са внесени стоки общо за 3.3 млрд. лв. (по цени CIF), или с 0.2% по- малко спрямо същия месец на предходната 2011 година.

Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно за януари 2012 г. и възлиза на 509,3 млн. лв., което е с 309,9 млн. лв. повече от салдото за първия месец на 2011 г. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и възлиза на 345 млн. лева.

През януари 2012 г. износът на България за трети страни е намалял с 14% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 1 млрд. лева .

Основните търговски партньори на България са Турция, Обединените арабски емирства, Китай, Република Македония, Русия и Сърбия, които формират 53,1% от износа за трети страни.

Значително нараства износът за Обединените арабски емирства, Бразилия и Република Корея. Най-голям спад е отчетен при износа за Сингапур, ЮАР, Босна и Херцеговина и Хърватия.

Вносът на България от трети страни за януари 2012 г. се е увеличил с 0,9% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 1.4 млрд. лева (по цени CIF).

Най-голям ръст бележи вносът от Босна и Херцеговина, Република Корея, Перу, ЮАР, Тайван и Индия.

Най-голям спад се наблюдава при вноса от Обединените арабски емирства, Израел и Грузия.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни за януари 2012 г. е отрицателно и достига 284 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и възлиза на 216,5 млн. лева.

През януари 2012 г. износът на България за трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, е намалял в по-голямата част от секторите в сравнение с януари 2011 г. , като най-голямо намаление се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти”. Най-голям ръст е отбелязан в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”.

При вноса от трети страни значителен спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”. Най-голям ръст е отчетен в сектор „Машини, оборудване и превозни средства ”.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 bubblehead

    0 0 Отговор
    Няма ли вече кой да се зарадва на тая новина!? Изглежда няма щото останаха само ид..ти в тая държава... не че емигриралите, които активно пишат по тия форуми за да къртят комплекси са по-читави ...