17 Декември, 2019 15:33 4 655 22

В България не останаха даже работници за износ

  • работа-
  • работна сила-
  • германия-
  • българия

Стотици работни места в Германия, достъпни за българи, остават незаети, сочат данни на Агенцията по заетостта

В България не останаха даже работници за износ - 1
Снимка: Shutterstock

Строителни работници, готвачи, болногледачи - все повече българи се ориентират към западноевропейските държави. Те се надяват, че там ще получават заплати на светло, бонуси за добре свършена работа и не на последно място - синдикална защита. През последните години най-предпочитаната дестинация е Германия. Според данни, предоставени от българската Агенция по заетостта, пикът на търсещите работа във Федералната република е бил през 2017 година. И днес обаче трудовата миграция в посока Германия продължава, макар и с по-слаби темпове.

Агенцията по заетостта, като член на европейската мрежа за трудова мобилност EURES, публикува на специализирания си сайт www.eures.bg предложения на работодатели от ЕС, в т.ч. и от Германия, които търсят български работници и специалисти за наемане в различни сфери на бизнеса. Така държавното ведомство влиза в ролята на трудов посредник между европейските работодатели и българите, които търсят работа по обявените в EURES-мрежата позиции. Извън нея има още десетки фирми, които предлагат работа в чужбина - списъкът на лицензираните може да се намери на сайта на Агенцията по заетостта

Какви работници търси Германия

В България германските предприемачи използват услугата EURES най-вече когато търсят работници с по-ниска и средна квалификация - за работа в туризма и гастрономията (сервитьори, готвачи, камериери, рецепционисти и пр.), в транспорта - като шофьори на камиони, мотокари, пътна строителна техника, в областта на строителството и др.

Обявите за работа в EURES са много по-изчерпателни, отколкото другите предложения за работа, публикувани в български сайтове. Така например в обявата за шофьор на камион се посочва, че освен брутната заплата от 2000-2100 евро, работникът ще получава порцион от 12 евро на ден, бонуси за икономично и добро шофиране до 1.25 евро/час, както и надбавки за нощен труд (+ 15%) и надбавки за извънреден труд (+ 25%). Именно към тази обява за работа е проявен и особено голям интерес.

Проверка на Дойче Веле на сайтове, предлагащи подобни позиции в България, показа, че на много места въобще не е посочен размерът на заплащането. То просто е определено като "добро". А там, където го има, е в рамките на 1200-1500 лева (613-766 евро). Често не се упоменава дали е бруто или нето. Не се посочва и нищо за бонуси или други допълнения към заплата. Типична за българските работодатели практика, които често залагат повече на санкциите, отколкото на бонусите. Малцина са българските фирми, които осигуряват хранене, фирмен транспорт, както и финансова или друг вид компенсация за извънреден труд. Азбучен ще остане случаят с миньорите в Бобов дол от 2014 година: тогава те получиха от работодателя си Христо Ковачки ваучери за храна вместо заплати и бяха принудени да ги харчат в негови супермаркети, а в тях имаше твърде беден асортимент на хранителни стоки.

Но да се върнем към обявите на германските работодатели. Голям е интересът и към друга позиция - "продавач/продавачки в месарски магазин". Брутната заплата е между 1850-2400 евро, има и предвидени бонуси. В България до момента с най-добро име - заради заплащане, уредени бонуси и работен климат, се ползва търговската верига Lidl, която единствена от големите вериги на пазара обяви в края на м.г. средните заплати и осигуровки на служителите си. За 2017 година средната брутна заплата там е била 1721 лева (близо 880 евро) - доста по-висока от средната брутна заплата за страната - 1060 лева (около 542 евро). На сайта на компанията могат да се намерят обявените позиции за работа, почти всички от които са за касиер-продавачи, както и предлаганите възнаграждения.

Чрез българската Агенция по заетостта германските работодатели търсят и други работници. Например: техници на санитарни и отоплителни инсталации и климатична техника - с "първоначална заплата" от 1850 евро; мотокаристи срещу 1690 евро за първите 3 месеца и 1943 евро след третия месец и възможна премия до 556 евро месечно; специалисти склад и логистика, където стартовото заплащане през първите три месеца е по 1690 евро, а след третия се покачва с 250 евро, с гарантирана премия до 1500 евро всеки месец и по 11.5 евро за всеки допълнителен час работа.

Работодателите от ЕС, използвали посредничеството на българската EURES мрежа през 2019 година, търсят основно квалифицирани работници в производството - като монтажници, шлосери, шлайфисти, дърводелци. Посочената за тях бройка е най-голяма - 556. Кандидатите обаче са били малко над 130, въпреки че заплатите стигат до 2000 евро нето. Все така се търсят и бояджии, заварчици, ел. техници и механици, шофьори на камиони, готвачи, камериерки, рецепционисти, сервитьори.

През 2019 кандидати почти няма

От началото на 2019 година не се наблюдава наплив на кандидати за работа в Германия, констатират от Агенцията по заетостта. Българите, кандидатствали за обявените 1720 работни места чрез мрежата EURES за периода от 1 януари 2019 - 15 ноември 2019, са 684, като голяма част от тях не са били одобрени. Причината е, че не отговарят на изискванията на работодателите. По линия на Агенцията по заетостта и EURES от началото на 2019 в Германия са устроени на работа 147 български граждани. От тях 51 души са помощен и обслужващ персонал, 30 души работят в селското стопанство, 19 - в строителството.

За сравнение: през 2017 година, когато особено много българи са се устроили в Германия, са били предложени общо 661 свободни работни места от германски работодатели по линия на EURES. За тях са кандидатствали 1103 български граждани.

Явно през 2019 година в България вече няма достатъчно работници даже и за износ.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния софиянец

    26 4 Отговор
    За кво да бачкат като взимат помощи.

    Коментиран от #5

  • 2 456

    33 2 Отговор
    За шофьор на камион 2000-2100 на месец е твърде ниска. За градовете не по-малко от 2900 иначе е експлоатация. И в договорите гледаите работното време. За междуградските е относително/до къде ще карате и кога ще се прибирате/. Преди да подпишете договора имате право да го вземете и да се консултират с някой, някъде които познава езика и законите.
  • 3 работници

    35 2 Отговор
    няма. има само черни хлебарки с по 10 хлебарчета на 25 години. бедна българийо, изсмукаха те черните кръвопийци
  • 4 дичо пора

    44 1 Отговор
    то тук у Бгето двама читави работника неможеш да намериш, всичко читаво което искаше и можеше отдавна се изнесе на бегом,сега тия казват ,че зпочнали да се връщат ама аз нищо не вярвам на тези - много и силно лъжат бе...
  • 5 456

    13 0 Отговор

    До коментар #1 от "Последния софиянец":

    Такива не взимат помощи, а ги пращат да работят. Малко да знаят езика и са вън - на работа. Трябва да има за гостите парички.
  • 6 onq s konq

    10 1 Отговор
    Агенцията по заетостта и бюрата на труда по области предлагат на сайтовете си 95% от работните места за чужбина. Млад човек търсещ работа ще не ще го насочват навън.
  • 7 Факти 7796

    21 0 Отговор
    А в Лондон кафявозъбестия емигрант взима повече пари от помощи, от стройтеля по професия. То и в други западни държави е същото, значи те сами си ги отглеждат и после се питат откъде се взимат тези бомбени атентати срещу тях. Тва, ако не е чист мазохизъм.

    Коментиран от #8

  • 8 456

    15 0 Отговор

    До коментар #7 от "Факти 7796":

    Те са прелегировани и са гости. Ние говориме за българи /роби/.
  • 9 Шефовете да си работят сами,трябва да ст

    33 3 Отговор
    Подигравката на западноевропейски работодател е хубава заплата за българина! Смятайте,наше бастуни какви пари дават,че молдовците и украйнците не искат да идват! Случай от работата на майка ми-шивачка в София с 12игодини стаж! Идват Сирийки да шият,работят един месец,взимат първите пари,казват нещо на английски и бягат! Смятайте бежанците не искат да работят за такива пари! Шефа дава 600 лв заплати,а преди 1 година си взема Q7 на себе си,а преди 2 години А5 на жена си! Иначе за работниците пари няма! Чехия,Словения, Словакия отиваш да бачкаш и пак ще си минимум 2 пъти по-добре от бг.Да не говорим за Франция,Германия, Скандинавия!
  • 10 456

    24 2 Отговор
    Даа, 2017 особено много българи са напуснали страната. Защо ли..? Кой управлява тогава БСП, ДПС? И тогава и сега е - ГЕРП-ББ. И това ако е успешно управление. А аз мислех, че големия пик беше 2012, но то било и 17. Е няма значение, защото и през 2012,2017 и сега управлението е на един
  • 11 Евакуирайте се Сички

    16 1 Отговор
    Чи живи дерат тука
  • 12 Факт

    27 1 Отговор
    Който предлага добри условия и добро заплащане, не страда от липса на работници. Искат роби и после реват, че хората ги мързи и нямат работници. Хората вече станаха по умни, така че вместо да ревете, че няма кой да ви изкарва парички за лъскавите брички, започвайте да подобрявате условията и заплащането и ще имате работници от цял свят.
  • 13 бай Даньо

    3 14 Отговор
    1500 лева заплата в България стигат по далеч от 2000 евро в Германия. А каквото изкривяване се получи в регионалните доходи в България ( в смисъл София отиде прекалено наред от провинцията) то вероятно в София покупателбната способност на средната заплата ( кум 1800 лева) е повече от доста от големите градове в Германия , но който го влече шофьорлъка по Европа да тръгва , няма лек за глупост , а и един живот живееме трябва да се види тоя свят... ха-ха! Хубавото е че ако настина толкова няма работници в БГ сегашния темп от 10% ръст на заплатите отива на 15% , което между другото също го има по света , например в съседна Румъния ... и да една заслуга има и Бойко , няма как министър-председател на материала да го е ...

    Коментиран от #18, #20

  • 14 ппппппппппппппппппппппппппппппп

    8 1 Отговор
    Ако си намеря работа в чужбина и аз се махам .
    Търся си но без успешно .
    Да но си намеря работа 3 -4 месеца.
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Рошко

    21 3 Отговор
    Куцо и сакато бега, такъв геноцид от тиквеници не е имало по турско немско и руско
  • 17 filo

    4 4 Отговор
    Добре, че Баце се смили над ревящата като девица за кор Курнела, да вдигне малко субсидията, та да може да плаща на плювачите в комунистическите "информационни" сайтчета.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Телефончету

    2 2 Отговор
    Гледайте каква работна ръка се ориентира към големите възможности, не че не трябват такива...! (Но някой хитрец, дори и не квалифициран, се промъква между капките)
  • 20 Айо

    16 1 Отговор

    До коментар #13 от "бай Даньо":

    Не си прав
    11 години работих за немска фирма в Бг
    Вече 5 год. работя за същата в Германия
    на много по ниска позиция, но живея по добре
    в Бг също бях добре но тук е по добре
    Не съм богаташ но съм задоволен купих къща
    Разликата и ,че тук има средна класа
    Ако си съвестен хората го виждат
    Не е срамно да ходиш по улицата с раб.дрехи
    А в България е срамно ако си мръсен и кален в магазина или кафето те гледат лошо
    В странна държава живях ,обичам я но е странна
    Странни са и хората като теб ,който смятат , че да си шофьор е обидно и робско.:)))
    Успех и дерзайте кой където реши
  • 21 Васил

    2 1 Отговор
    Ще изнасяме корупция имаме в излишък даже и Китай ни ни завидял!
  • 22 Един

    1 0 Отговор
    Е толкова цигани има! (Ау, ама те са на социални помощи и на "свободна практика"!)