Last news in Fakti

9 Август, 2021 23:28 5 294 24

Пчелният мед поскъпва с 30%

  • пчелен мед-
  • цена

През 2020 г. прекупвачи са изкупували мед на цени от 4.20 – 4.40 лв. за килограм, тазгодишната реколта обаче се очаква да надхвърли 5 лв./кг.

Пчелният мед поскъпва с 30% - 1

Цената на меда при продажба на дребно скача с една трета заради високата смъртност на пчелите. Ако през миналата година килограм от пчелния продукт се е търгувал на цени от 8-10 лв./кг в търговските вериги, през тази той поскъпва до 12 лв, съобщи председателят на Федерацията на българските пчелари Николай Куманов, цитиран от Монитор.

При цените на едро също се наблюдават ценови разлики спрямо година по-рано. През 2020 г. прекупвачи са изкупували мед на цени от 4.20 – 4.40 лв. за килограм, тазгодишната реколта обаче се очаква да надхвърли 5 лв./кг. Оказва се, че основна причина за поскъпването не са жегите и съпътстващата ги суша, а високата смъртност на пчелите.

Според браншовици тя е причинена от два основни фактора – нерегламентираните пръскания срещу вредители по земеделските площи и синдрома на празния кошер.

„За съжаление пръсканията в светлата част на денонощието продължават. Сериозен проблем в късна есен или ранна пролет е и синдромът на празния кошер, при който пчелите изчезват мистериозно от своите кошери“, поясни той. Именно поради тази причина пчелари настояват за въвеждане на държавни субсидии под формата на „такса опрашване“. Браншовици смятат, че на пчелно семейство трябва да бъдат отпускани поне 60 лв. помощи

„Ако нечии пчели изчезнат, то трябва да се инвестират по 100 лв. на кошер, за да се купят нови, които обаче няма да произведат мед колкото едно силно пчелно семейство“, категоричен бе Куманов. Последното подобно предложение е изпратено до служебния земеделски министър проф. Христо Бозуков преди около месец - отговор обаче все още няма.

Междувременно друго искане на браншовиците разделя гилдията на два лагера. Според едни цветният прашец също трябва да бъде регистриран като защитено наименование за произход по примера на странджанския манов мед.

„Благодарение на това, че регистрирахме мановия мед, произвеждан в Странджа, цената му се повиши с 5-6 лева. Моята мечта е да успеем да регистрираме и прашеца, тъй като това ще помогне много за целия регион“, коментира председателят на сдружение „Странджански манов мед“ Манол Тодоров, цитиран от Фокус. Част от колегите им обаче смятат, че подобна процедура би била тромава, тъй като цветен прашец може да бъде открит в почти цялата страна.

Председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов пък обобщи, че въпреки опитите на браншовици за раздвижване на пчеларския сектор статистиката сочи, че консумацията на мед на глава от населението у нас не се е повишила - тя остава между 300 и 400 грама за година, докато един германец изяжда близо 2 килограма мед годишно.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Всичко поскъпва

    23 1 Отговор
    ама за "бедните" които са 72% .Богатите свине това не ги засяга..
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 ИЯО запознат

    10 39 Отговор
    Пчеите като летят дизел ли използват?
    Какаво му е поскпнало и на меда? Готованци експлоатират труда на животнките.

    Коментиран от #11, #19, #23

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 див петел

    42 5 Отговор
    Мед няма,понеже всеки 2-ри калпазанин вече пръска тревата с НАСА и РАУНДЪП,понеже мотиката му е тежка. Освен че са канцероценни за хората,тези хербициди унищожават пчелите.
  • 6 някой

    42 4 Отговор
    Първо ще умрат пчелите, а след тях хората. Толкова е просто, но някой не могат да го разберат от простотия.

    Коментиран от #9

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 dfu

    39 1 Отговор
    От статията се вижда, че основната причина за поскъпването на меда с над 100% са прекупвачите. Крайно време е държавата да се справи тия народни кръвопийци.

    Коментиран от #20

  • 9 Умен

    24 1 Отговор

    До коментар #6 от "някой":

    Хората умират преди пчелите от заблудата си по финикийските знаци ! Пчелите и те умират, но заради хората - тровят ги ! Да сте видяли някой да копае земеделски колтури ? Говорим за био, еко, 5G ... Нехае се поради облагодетелстване, но всичко се плаща !
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 амджика

    18 2 Отговор

    До коментар #3 от "ИЯО запознат":

    Пробвай да "експлоатираш" и ти бре мой. На думи е фасулска работа:)
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Мечо Пух

    26 0 Отговор
    За съжаление тази година пчеларите не получиха никаква субсидия. Който не се е занимавал с пчеларство, той не знае колко труд, усилия и умения са необходими за отглеждането дори и на един кошер. И специално към 2– простотията е болест, а към 3– глупостта и невежеството край нямат, но не ходят по пчелите, а по хората.

    Коментиран от #22

  • 14 Един човек

    20 0 Отговор
    Проблемът, като цяло с всеки един сектор във България е ненамесата на държавата. Никой производител няма защита, оставен е на прекувачите, може да бъде изнудван, манипулиран и какво ли още не... И защо е всичко това? Защото няма защита за малкият производител.
    Ако е забранено на прекупвача да продава без да е производител, то ще му е много по-тудно да прави продажби. Иска се регистрация на производителя, да има лесен достъп до регистрирани етикети с номер на партида и дата на опаковане. Но бъларската държава ще започне да иска да слага всякакъв тип данъци. Горните думи се отнасят за всички малки производители, държавата иска да има само големи производители, никакви малки. Само индустриално производство и шепа помияри да откраднат европейските средства. За съжаление това е положението със всички сектори.
    Вече малките производители са на изчезване, ако не си вземем мерки и сами да си оправим държавата, то никой няма да дойде и да го направи вместо нас...
  • 15 Анонимен

    10 0 Отговор
    Глупости на търкалета. Миналата година се изкупуваше максимум на 3.50 лв. Има абсолютен монопол върху този бизнес.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Пчелар

    5 1 Отговор
    ЩЕ ВИ ДАМ БИЛКОВ МЕД БУКЕТ МАНОВ АКАЦИЕВ ЗА 5 ЛВ.КИЛОТО ТОЧНО НА 32 ДЕКЕМВРИ . МЕДА БЪЛГАРСКИЯ ЗАМИНАВА ЗА ЧУЖБИНА. БЪЛГАРЧЕТО РЯТКО КОНСУМИРА НЕЩО ОТ РОДА ХРАНА ЗА БОГОВЕТЕ. КАМО ЛИ ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ,ПЕРГА ,ПРОПОЛИСОВА ОТВАРА И Т.Н ГРЪКА ИДВА И ГО ВЗИМА ТЕНЕКИИ ПО 25 кг. Турците и те го взимат .
  • 18 Земеделец

    1 15 Отговор
    Забранявам на всички пчели да влизат в моите имоти! Това е частна собственост,а не безстопанствено пасище! Аз не си пускам кравите във вашите градини така,че пчелари пасете си животните у вас!

    Коментиран от #21

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Гост

    14 1 Отговор

    До коментар #8 от "dfu":

    Купувайте мед от някой дядо, който си го прави с негови кошери. Край всеки град има близки села, вкоито има производители. Не всеки, но много хора могат да си намерят такъв човек и да се знабдяват от него. Прекупвачите са паразити, които само оскъпяват стоката.
  • 21 Гост

    11 1 Отговор

    До коментар #18 от "Земеделец":

    И кой ще ти опрашва посевите, да дадат реколта? Ти ли ще си пчеличката Мая, да прехвръкваш от цвят на цвят?
  • 22 Гост

    8 0 Отговор

    До коментар #13 от "Мечо Пух":

    Пчеларите не са получили субсидия, но пък хотелиерите......
  • 23 Без име

    7 0 Отговор

    До коментар #3 от "ИЯО запознат":

    Отиди ти веднъж да те нажилят и тогава дрънкай....
  • 24 Dakata

    0 0 Отговор
    Добре, че имаме Кошери и Пчели..🙂