21 Септември, 2022 13:11 1 990 8

За Земята: Десетте най-големи предприятия в страната плащат едва 2.6% от корпоративните данъци

  • данъци-
  • предприятия

Възможно решение е България да се придържа към „златния триъгълник“ на европейското данъчно облагане

За Земята: Десетте най-големи предприятия в страната плащат едва 2.6% от корпоративните данъци - 1
Снимка: Shutterstock

Топ десет на големите частни компании в България, много от които печелят от замърсяващи индустрии като добив и дистрибуция на изкопаеми горива и цветни метали. Предприятия с мащаба на Аурубис България, Лукойл Нефтохим Бургас, Лукойл България, плащат едва 2.6% от корпоративните данъци, но формират 6.3% от приходите на нефинансовия сектор.

Заключенията са от доклад на Екологично сдружение „За Земята“ с автор финансовият журналист Димитър Събев и съавтор Ива Димитрова от екип Икономическа справедливост на „За Земята“. Документът използва изцяло публична информация и разглежда корпоративните данъци на десетте най-големи частни предприятия в България. Данните показват , че съотношението „данък/приходи“ е средно 0.34% за 2020 г. и 0.37% за предходната година. С други думи, държавата прибира между 3 и 4 лева от всеки 1000 лева от бизнеса на най-големите фирми.

„Най-големите компании в България като цяло далеч не са най-големи данъкоплатци и за по-малките по размер предприятия остава да носят по-голяма данъчна тежест. Корпоративните данъци играят твърде скромна роля в осигуряването на данъчни приходи в България. Основен принос за събирането на средствата в бюджета имат физическите лица: веднъж с данъка върху доходите си, но още повече с масивни „невидими“ данъци върху потреблението и вноса, при които България е европейски шампион с 50% от общата данъчна тежест.“, коментира Димитър Събев, финансов журналист и автор на доклада.

През 2020 г. ясно се обособяват две групи по отношение на показателя „данъци/приходи“. В едната попадат четири дружества с чуждестранна собственост, които внасят като данък еквивалента на 0.6-0.8% от приходите си. От другата страна е „Българската група“, която използва далеч по-малка част от приходите си за плащане на данъци: 0-0.3%. Възможно обяснение е, че чуждестранните предприятия не разполагат със „социален капитал“ в институциите в случай на данъчни проверки и финансови ревизии. За разлика от тях, „българската група“ притежава повече „меки ресурси“, с които може да менажира данъчните си задължения. Освен това, предприятията от „чуждестранната група“ по правило се облагат в България с по-нисък корпоративен данък, отколкото в страната, където е седалището им и този факт сам по себе си намалява мотива за радикални данъчни оптимизации.

След намаляването на корпоративния данък на 10% през 2007г. и 2008 г., България се превърна и в страната с най-високо икономическо неравенство в ЕС, с коефициент на Джини 40 от 30 средно за ЕС. Основен довод в полза на ниският корпоративен данък и плоската данъчна ставка беше идеята, че ще бъдат привлечени повече чуждестранни инвестиции. Практиката показа, че това не се случи, но за да попълни недовземането с преки данъци, българският бюджет трябва да събира пропорционално повече приходи с данъци върху потреблението. Съответно, тежестта на косвените данъци пада върху хората, докато корпоративното данъчно облагане е съвсем либерално.

Възможно решение е България да се придържа към „златния триъгълник“ на европейското данъчно облагане, при който данъчната тежест е разпределена поравно с 1/3 преки данъци, 1/3 косвени данъци и 1/3 осигуровки. Стъпка в тази насока би било за най-големите предприятия в страната да се въведе минимално данъчно облагане на базата на оборота, ако данъците върху печалбата са под определен праг. Минимален корпоративен данък, определен като някакъв нисък процент от оборота (например 0.5%) би могъл да противодейства на част от счетоводните „оптимизации“i, изпразващи данъчната основа на големите предприятия и прехвърлящи данъчната тежест върху хората и малкия и среден бизнес.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Русофил

    3 5 Отговор
    Сакън. Как ще даваме на нашите приятели тогава.
  • 2 Крият и покриват

    14 0 Отговор
    данъци, с обикновените хора теглят теглото на мизерния живот...
  • 3 Некой си

    9 2 Отговор
    Ха!
    Пък десносектантите упорито вряскат, че само Лукойл не плаща.
    Според тях, западните компании плащат данъци, дори без да имат приходи. Ей така, щото са ни приятели.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 ха ха

    8 1 Отговор
    Зеленясалите ще съсипят и последната индустрия в България. Абе, често казвам на приятели: "Видяхме що за стока е червения комунизъм, ама чакайте да видите зеления!"...
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Милен

    7 0 Отговор
    Ами че туй що минава за новина след като, всеки с повече от две мозъчни гънки го знае от години 🤔
  • 8 ежко

    8 0 Отговор
    Мооже да продължим....Либхер в Пловдив -на минимума!Изобщо всяка голяма фирма с възможности да оддърва офис в Швейцария на дъщерно дружество, плаща каквото тя реши!Нормална и законна счетоводна практика в ЕС.А ние нямаме право да налагаме нещо различно, каквото са ни дали -това е!Както се казва тук си личи загубата на суверенитет, нещото от коеот сами се отказахме с влизането си в ЕС!И на всичкото отгоре -пак няма чужди инвестиции, да компенсират неплащането!