19 Ноември, 2024 09:28 463 9

Заведенията: Плащаме 200 млн. лв. повече данъци в сравнение с 2019 г.

  • заведения-
  • данъци-
  • ддс

Бихме желали да подчертаем, че 85% от бизнеса със заведения е семеен, пишат от сдружението

Заведенията: Плащаме  200 млн. лв. повече данъци в сравнение с 2019 г. - 1
Снимка: БГНЕС

Близо 200 млн. лв. повече данъци плащат заведенията в сравнение с 2019 г., след като ДДС за бранша беше намален от 20 на 9%. Това показва детайлен анализ, направен от сектора за последните години. В същото време такъв от страна на Министерство на финансите липсва, а в публичното пространство се хвърлят само прогнозни цифри. Това заявиха от Сдружението на заведенията в България. Ето какво още съобщават те:

По официални данни, получени по Закона за обществена информация - за 2019 г. преките и косвени данъци от заведенията за хранене и развлечения са в размер на 440 млн. лв. Това са осигуровки, данък печалба и ДДС. За 2023 г. сумата е 560 млн. Прогнозните резултати за 2024 са цифрата да набъбне до 640 млн. лв. За точните данни отново е изпратено искане за достъп до обществена информация, но тъй като следим детайлно ситуацията в сектора, вярваме, че сумата ще е в тези граници.

Според нашия анализ през 2019 г. делът на сивия сектор в бранша е около 50%. Към 2024 е намалял до 20%. Очакванията са до 2 години да се свие между 5 и 8%.

През 2019 г. декларираният оборот е 2,3 млрд. лв. През 2023 г. е 5,3 млрд. лв. Очаква се за 2024 г. да мине 6 млрд. лв.
Ние отчитаме и инфлацията, която по официални данни за периода е 11%, но видимо ръстът на внесените данъци от сектора е значителен.

В допълнение - средните Осигурителните вноски за 2019 г. в сектора са 330 лв. при 660 лв. среден осигурен праг за страната. За 2023 г. нашият осигурителен доход е 840 лв. при среден за страната 960 лв. Освен това през 2019 г. ние се съгласихме да вдигнем минималния праг над минималната работна заплата, която го настигна едва през миналата година.

Важно е да отбележим, че 2-часовият и 4-часовият работен ден са почти изчезнали в сектора. Служителите се осигуряват на 8 часа. Не твърдим, че няма изключения, но няма как всяко заведение да е под контрола на браншовите асоциации.

Желаем да подчертаем, че в тези цифри не са включени чуждестранните работници. А защо легитимирането на персонал от трети страни е толкова трудно, трябва да отговори държавата.

2024 г. година все още не е приключила, но към НАП, НОИ и Агенцията по заетостта вече са изпратени питания по Закона за достъп до обществена информация и очакваме техния отговор.

Доказахме, че за три години намалена ДДС ставка в сектора се отчитат увеличени заплати, по-висока данъчна основа и повече обороти.
Ние изпълнихме нашия ангажимент към държавата, когато поискахме намалената ставка. Както е в почти всички страни от Европейския съюз, към който с гордост се членим. Отново твърдим, че нашият бранш със сигурност не е най-сивият, но след като получи възможност да се развива и работим нормално, допринесохме допълнително за приходите в държавната хазна.

Бихме желали да подчертаем, че 85% от бизнеса със заведения е семеен. Това са хора и съдби, които оцеляват в трудната икономическа и политическа обстановка на България. А за последните 4 години политиката на финансовите ни министри не само не стабилизира държавата, но и доведе до 18 млрд. лв. дефицит. Но когато ние теглим кредити, гарантираме за тях с бизнеса и имуществото си, за което търпим отговорност. Кой обаче ще потърси отговорност на хората, управлявали некадърно държавните финанси през последните години?
Извинете, но не сме съгласни частният семеен бизнес да плаща за нечия некадърност.

Още повече, че анализите, с които доказваме правотата си сочат, че връщане на 20% ДДС за заведенията ще донесе повече вреди на бюджета отколкото ползи.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Икономист

    18 2 Отговор
    Щото сте надули цените и има инфлация бе
  • 2 Даниел

    12 3 Отговор
    А какъв броя на заведенията?
    Всички заведения трябва да работят само с терминали никакво кешово плащане!
  • 3 заради инфлацията е

    3 2 Отговор
    от 2017г са цените х 5 пъти . тогава са внасяли 6-7 пъти по-малко данъци . показател е че не се разрастват . поне в карсно село няма нови 8 казина, 9 ресторанта, 4 нови пицарии , 6 нови баничарници . то заведения е широко понятие . клуб СС , ресторант джуджетата , дюнери , хепи , механа, кръчми с жива музика, ами това е . като има там да внесат . и за готвача остава , и за тока . европа сме . и в германия ги скубят с цените и грамажа .
  • 4 Боко

    12 2 Отговор
    А цените в заведенията като от 2019 ли са?
    И това, че са един от секторите, в които най-много данъци са в “сиво”… айде моля ви се…
  • 5 Сомчето

    8 2 Отговор
    Плащали повече...просто цените на храните скочиха почти двойно за тези години.Отделно 90% от кръчмарите плащат в плик заплатите и ощетяват държавата много пари.
  • 6 Време е!

    8 2 Отговор
    Пълно облагане с данъци за ресторанти,хотели и т.н. Който не работи без фактури и касови бележки и не плаща данъци да се затваря!
  • 7 дядо поп

    6 1 Отговор
    На който от бранша не му отърва , да пуща кепенците и да прави заведението детска градина или пенсионерски клуб.
  • 8 оня същия

    3 0 Отговор
    къде е оня ,,Последния Софиянец и защо не коментира тук.Иначе винаги е първи с коментарите
  • 9 дядото

    2 1 Отговор
    това е порнография.да се намали ддс на лекарствата,на книгите и пр. -разбираемо,но кръчмите да имат ниско ддс е алогично.