Last news in Fakti

21 Април, 2023 18:49 1 671 28

Туризмът се задъхва за качествени кадри

  • туризъм-
  • кадри

Културният туризъм е по-различно обучение

Туризмът се задъхва за качествени кадри - 1
Снимка: БГНЕС

Туризмът се задъхва за качествени кадри, а без тях няма как да бъде представян конкурентен туристически продукт, особено в културния туризъм. Проблемите се задълбочават, но решенията все още са трудно постижими. Това коментираха общини, представители на музеите и академичните среди с Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти и с Министерството на туризма във Велико Търново, където до края на седмицата се провежда 18-ото международно изложение „Културен туризъм“.

Туристическият бизнес говори за задълбочаваща се криза на кадрите, но няма официална статистика какъв е недостигът на хора за различните сектори на бранша, даващ над 10 % от брутния вътрешен продукт на страната. Цените на туристическите услуги се повишават, а качеството пада, коментира Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти:

„В днешната ситуация на доста силна конкуренция и голям избор на дестинации и отворени граници, възможности за пътувания, всъщност качеството е това, което би откроило една дестинация като конкурентна“.

При туроператорите недостигът на кадри е над 30 %, сочат данните на АБТТА. Общините споделят, че музеите им имат сериозни проблеми с екскурзоводи, защото това са най-ниско платените позиции и хора с по два и повече чужди езици няма как да бъдат задържани със заплати малко над 1000 лева месечно.

Като катастрофа определи Даниела Накова, член на Управителния съвет на АБТТА, търсенето на таланти за туризма по цялата верига на предоставяне на услугата, особено в сферата на културния туризъм – от екскурзоводи, през хотелиерството и ресторантьорството до транспорта:

„Дори без едно от тези звена туристическият продукт не може да бъде качествен. Ако той не е качествен, тогава в България ще продължим да тъпчем и да натискаме копчето на евтиния туристически продукт“.

Почивката е изконно право на туриста, за която той е готов да си даде парите, но с ниско качество на обслужването няма как да му бъдат взети. А ниското качество идва от загубата на кадрите, които буквално са разпиляха в пандемията, когато на туризма се гледаше като на рисков и ненадежден отрасъл, коментираха участниците в дискусията за обезпечаване качеството на културно-туристическия продукт по веригата на услугите в контекста на кадровия дефицит.

Всички признават проблема със заплатите в туристическия сектор, но никой не предлага решение.

Един от проблемите е в образованието на кадрите, коментира заместник-министъра на туризма проф. Мариела Модева и изнесе данни от проведения наскоро междуведомствен съвет за кадрите:

„Беше представена възможността по различни европейски и национални програми да се задълбочи дуалното образование, да се представят възможностите за обучение на безработни да бъдат привлечени в тези професии. Само 20 % от завършилите туризъм се връщат в сектора. Върху това работим – да задържим българските кадри у нас и да привличаме младите хора към тази професия, дори това да не е тяхната професия за цял живот“.

Дуалното обучение е перспектива, но трудна за реализиране на този етап, защото след 20 часа, когато започне активната работа в ресторантите, учениците трябва да си тръгнат, защото са непълнолетни и законът не позволява да полагат труд по това време, бизнесът е на ръба и не може да им осигури наставници, коментира проблемите и опитът в Стара Загора Маргарита Крумова:

„При нас всички работят с много минимален брой кадри, на критичния минимум са и почти няма свободен човек, който да се отдели и да показва на един ученик какво правим, как и защо го правим и децата трябва в процеса на работа да гледат и да се учат, а те не могат да присъстват, защото са ограничени във времето“.

Възможно решение е вносът на кадри. В туризма най-много се привличат от Турция, Узбекистан, Украйна и Молдова, поясни заместник-министър Мариела Модева. За готвачи, шофьори , рецепционисти и сервитьори може да е решение, но чужденци не стават за български екскурзоводи, репликира Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти.

Културният туризъм е по-различно обучение и е важно общуването с туриста, което е голям пропуск, коментира доц. Вера Николова от Софийския университет:

„Когато говорим за културен туризъм, ние имаме не само материално наследство, което си го знаем, показваме го успешно на света, но ние имаме голям дял нематериално наследство, което се показва и в общуването, което на хората от бизнеса имат с туристите“.

Доц. Николова разказа за успешна къща за гости, в която всеки си има задълженията, а собственикът се занимава само с едно – да разказва истории на туристите, които се връщат, заради тях.

Няма как с пожелания и ентусиазъм да се върнат кадрите в туризма, трябват стимули, посочи заместник-министърът проф. Мариела Модева.


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 тук там травълър

    57 0 Отговор
    С трици 🐒 не се ловят!
  • 2 🌴⛺️

    37 2 Отговор
    Едно време имаше цени за българи и цени за чужденци ☝🏻
  • 3 Някой

    73 0 Отговор
    Браво! Само така!
    Качествените кадри или отдавна са в чужбина, или са си намерили постоянна работа с много добро заплащане и условия. Свършиха балъците, дето ще бачкат за по 1000 лв. на месец. При това сезона е дълъг 3 месеца.
    Когато българския работодател се научи да осигурява на работниците си човешки условия на работа и европейски заплати, може и да се намерят кадри. До тогава - украинци и молдовци, дето и думичка български не знаят. А мен лично това много ме дразни - да си поръчвам бира на английски език в България.

    Коментиран от #8

  • 4 ИСТИНА Е

    56 0 Отговор
    Робите за жълти стотинки вече не работят.
  • 5 Всеизвестна констатация

    47 2 Отговор
    България се задъхва за качествени кадри във всички области на икономиката, образованието и управлението на държавата.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Някой си

    23 6 Отговор
    Кой е луд да слугува на евродж.ндарите, българите по курортите останаха само собствениците, другите отдавна не ходят на блатото. За тея пришълците дошли с една заплата в 5 звезден хотел, отношение като в свинарника. Нека още ни сравняват със скотовъдци и ще си ядат помията която сипят с лихвите.
  • 8 Някой

    42 0 Отговор

    До коментар #3 от "Някой":

    Покрепям всичко написано от теб. Има много качествени кадри в областта на туризма, но при тази временна заетост и отношението на работодателите няма как да бъдат задържани тук.
  • 9 ами

    27 3 Отговор
    пуснете окраинките да работят официално бе - барем патентен данък да плащат
  • 10 Кръчмарко

    33 0 Отговор
    Кинти, кинти, всеки бачка за кинти, вдигнете заплатите и те хората сами ще дойдат!
  • 11 Жан Клод ( с двата ножа)

    34 0 Отговор
    Има пари- има кадри!
  • 12 Име

    34 0 Отговор
    Парите са проблем, няма кой да се хване за без пари - това не е шега - няма проблем - да си свръх-натоварен, просто няма заплащане - имайки предвид - че стърчиш по 12-14 часа на работа, ако си сервитьор - носиш, обслужваш, то не е лесно.
  • 13 от Пловдив

    20 1 Отговор
    когато ни стане туризма качествен ще дойдат и качествени кадри.
  • 14 ⚜️Просветен⚜️

    37 0 Отговор
    Туризма си е добре! Чорбаджиите получават задух при мисълта , че трябва да плащат за качествен персонал!
  • 15 Голямо

    34 0 Отговор
    чудене пада. Защо няма качествени кадри? Странна работа. Вие ги лъжете, че им плащате, а никой не идва на работа. Що ли е така? Странна работа, наистина!?
  • 16 Гост

    26 0 Отговор
    На човек с тая 50-100% инфлация на много неща вече му трябват поне 25 хил. лв. чисто на година, за да свърже някак двата края. Вие предлагайте по 1000 за по 3-4 месеца в годината и продължавайте да се задъхвате.
  • 17 Реалист

    15 0 Отговор
    По 5000 лв на калпак и виж няма ли кадри.
  • 18 Реалист

    17 0 Отговор
    Дава 800 лв. и иска 12 часа бягане надолу нагоре, по добре тука да си пия ракията:) поне живота си удължавам:)
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Това

    0 0 Отговор
    Браво
  • 23 Ванко 1

    17 0 Отговор
    Е качествените кадри ли да се задъхват със смешните ви заплати
  • 24 Гоуст

    12 0 Отговор
    Бау,бау,бау,бау....кученцата лаят,кервана си върви.И те така те.Всяка година по това време се дъвчи едно и също ,но резултати няма Да,някои вдигат заплатите на служителите си, средно нетна за готвач в хотел е между 1700 и 1900 лв. за 8 часова смяна.което е добре,но проблема е в късия сезон,от 4 до 5 месеца максимум.Затова няма кадри, заплатата вече не е основната причина ,а времето за което я получаваш.

    Коментиран от #28

  • 25 морския

    10 0 Отговор
    ама то не е от вчера не е от миналата година това е от 5-6 години
  • 26 Ххх7

    13 0 Отговор
    Искат Тоби ученици на които почти да не плащат и да им работят до сутринта.Нагляри робовладелци.като искате кадри давайте адекватни пари като за курорт
  • 27 Когато главата не е наред

    15 0 Отговор
    Така наречените собственици са едни най-обикновени крадци и мошенници от БКП /БСП и ДС тайните служби .Неразбиращи туризма с просташки заповеди и препоръки и персонала започва да напуска след няколко месеца .България имаше подготвени кадри в туризма в началото на прехода но почти всички емигрираха на запад и се реализираха .Алчността на всеки висш чиновник да отхапе парче от черноморието или в планината съсипа туризма и всичко се бетонира .
  • 28 Баба Вуна

    13 0 Отговор

    До коментар #24 от "Гоуст":

    Тези 8 часа работен ден ,са били по времето на комунизма.В този бранш не се работи по толкова малко,а по 12 часа и нагоре.Сезон 4- 5 месеца в най- добрия случай,а зимата кой се интересува,че оставаш без пари,но задължително трябва да си плащаш здравни осигуровки,иначе гориш.Как пет месечна заплата да покрие разход за година?Сега да впрегнат баровците разглезената си рода и да работят,да видят как се работи за мерси!