Кои са най-често срещаните грешки в управлението на личните ни финанси разказва Стоян Панчев, икономист, в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. Първото, което трябва да правим при инфлация, е да проверим какво се е случило с доходите ни спрямо инфлацията. "Ако да кажем от 2020 г. досега не сте получили индексация на заплатата си поне с 30%, значи сте обеднели в реално измерение“, категоричен е той.
Ако сте в такава ситуация, трябва веднага да предприемете стъпки, за да получите по-висока заплата – да говорите с работодателя или да смените работата си, смята Панчев. Следват някои традиционни съвети за спестяването – едно от най-важните неща при оптимизация на разходите е да знаем какви са те, за да ги проследим. "Можем да си записваме разходите в тефтер или да ползваме някое от популярните приложения за телефон, които смятат разходите ни автоматично на база на някои предварителни данни, които вкарваме“, поясни още специалистът.
Като комбинираме това спестяване с по-високи доходи, които да са адекватни на инфлацията, не би трябвало тя да ни се отразява особено зле, убеден е Панчев. Той ежедневно записва разходите си, което позволява дългосрочно планиране на личния бюджет. "Без да е настъпвала промяна в потреблението ми, разходите ми нараснаха в последните 3 г., защото се усети ефектът на инфлацията“, свидетелства той. Повечето българи работят на заплата, знаят какви пари постъпват в сметката им всеки месец и колко ще получат за една година – промени обикновено се правят в разходите, не в приходите, защото те са ясни.
Данните показват, че голяма част от българите успяват навреме да изплатят бързите кредити, които взимат покрай празничните декемврийски дни, за да посрещнат разходите си. В това отношение нашето общество управлява добре парите си и няма проблеми с ликвидността като цяло, убеден е икономистът.
Колко по-ниски са лихвите, толкова по-голям стимул имаме да взимаме кредити и то големи. Сега сме в период, в който лихвите се повишават и това може да ни направи още по-спестовни в близките година-две. Лихвите по депозитите съще ще вървят нагоре, прогнозира Панчев.
Повишава се културата на българина относно влагането на средства – учим се кога да пестим и кога да вложим спестеното. Класическата идея винаги е да ги вложим в имот, но търговията на фондовите пазари и с криптоактиви или злато става все по-популярна, поясни икономистът.
Най-голямата грешка в личните ни финанси е да не помислим за спестяванията си – те да не бъдат приоритет. "Грешка е и да не знаеш в какво да вложиш парите си. Публичните системи като пенсионната имат сериозни проблеми, близо 50% от пенсионерите са с недостиг на финанси. На всички работещи в главата им трябвада стои идеята, че първо могат изобщо да не достигнат пенсионна възраст, която се увеличава и второ, че може, ако стигнем, тя да не бъде достатъчна да нормален живот“, каза още Стоян Панчев.
22 Ноември, 2023 14:07 1 580 7
Стоян Панчев посочи кои са най-често срещаните грешки в личните ни финанси
Без да е настъпвала промяна в потреблението ми, разходите ми нараснаха в последните 3 г., защото се усети ефектът на инфлацията
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 5 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 провинциалист
14:17 22.11.2023
2 Мъдрият
1. Постоянно усъвършенстване и развитие в професионален план - аз лично не го правя, заради пари, а защото ми е интересно, но това в даден момент ще ви донесе и финансови резултати!
2. Никога не си записвам разходите, а просто не давам пари за излишни неща!
(Двамата със съпругата ми работим и не сме на високи заплати)
3. Живеем скромно и харчим умерено и разумно в семейството ми. Не пушим, нямаме кола, пием много рядко и по малко - главно на празници, не даваме пари за пороци - примерно хазарт под никаква форма - включително и тото, лотария или търкане на билетчета...Пътуваме с градски транспорт. Рядко ходим по заведения, само при специални поводи - и то невинаги, защото по-често се събираме с приятелски семейства в къщи.
4. Пазаруваме главно от Била(там намаленията са големи: 30, 40, 50%), не четем предварително брошури, просто отиваме и пазаруваме главно това, което е намалено, но без да купуваме излишни неща! Давам пример, когато олиото беше 4,50лв си купихме 7-8 бутилки на 2,50лв, меса купуваме с по 2-3лв намаление, дезодоранта който по принцип ползвам струва 8лв, като беше намален на 4,80лв - си купих 10бр.
По този начин само от пазаруване месечно се спестяват около 200лв.
5. Спестяваме всеки месец, това което ни остава. Вероятно е около 15-20% от доходите ни.
Не сме стиснати - примерно винаги помагаме на хора, които имат нужда.
През лятото ходим и на море, и на др
Коментиран от #5
14:37 22.11.2023
3 Мъдрият
През лятото ходим и на море, и на други кратки екскурзии!
Така живеем и винаги благодарим на Бога за всичко!
Коментиран от #4
14:40 22.11.2023
4 Още в началото
До коментар #3 от "Мъдрият":
На изложението ти, ми стана ясно, че го пише човек, на когото 40% от времето през деня отива да благодари на Бог! Не, че не трябва, но някои основно с това се занимават. Ако го използваха за работа, щяха да могат да не пестят толкова!15:01 22.11.2023
5 Крум
До коментар #2 от "Мъдрият":
Не сте стиснати,ама ходите само на промоции. Представям си как ходите на море...с влак и сандвичи .в бунгала от 80те и 2 торби с буркани от в къщи. Сигурно и от кино и театър икономисвате...чужбина само по дискавъри я гледате...поне телефони имате ли?Коментиран от #6
15:02 22.11.2023
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.