Територията, която обхваща Южен парк-ІІІ част е между ул. "Козяк", бъдещия бул."Тодор Каблешков", на запад - "Петко Тодоров" и на север "Бяла черква". Общата площ на територията на ІІІ-та част на парка е около 145 хектара. От тях нереализирани са близо 18,5 дка или 14% от общата площ.
Според проекта на авторски колектив с ръководител арх. Силвия Сокерова характерна особеност на реституираните имоти е, че те са дисперсно разпръснати, не са компактна маса. Земята, която попада между тях - общинска,
увеличава общата площ на засегнатата територия близо два пъти
- от 17-18 хектара на реституирани имоти, тя става близо 34-35 хектара. Друга особеност на въпросните имоти е тяхното разполагане по хоризонтална посока, т.е. връзката между изградената част, която е останала общинска публична собственост. Иначе казано, паркът в тази посока не съществува, ако остане в този вид.
Два подхода са обсъдили експертите от екипа на арх. Сокерова. Единият е
отчуждаване на всички реституирани имоти
което напълно ще запази парка. Поради нищожните финансови възможности на общината това решение е нереално за момента. Но дори да имаха пари, общинарите едва ли биха се отказали от възможността за комисионна. Другият вариант е урегулиране реституираните имоти и на местата помежду им - там където те попадат, и съответното застрояване според предназначението им. Вторият подход изисква най-малко административни усилия, смятат от екипа на арх. Сокерова. За съжаление това ще доведе до унищожаване на голяма част от изградената паркова среда и ще премахне публичния достъп в нея. Считаме, че много трудно би могло да се изгради един такъв парк, за да си позволяваме едно рисково начинание, допълни арх. Младенов, който представи разрешаването на казуса на поредното публично обсъждане на Южен парк-ІІІ част.
Екипът предлага комплексен подход, като с помощта на правните и устройствени способи се запази максимално изградената част на парка, без да се ощетят собствениците на реституираните имоти. Напротив, техните имоти да бъдат рентабилизирани, като се повишат показателите за тяхното застрояване.
Целите на проекта са запазване на непрекъснатата публична среда и свободен обществен достъп, съхраняване на растителността, уникалната водна система и природни дадености като "Лозенска вежда", характерни земни образования, изградена алейна мрежа; предвиждане на специфичен режим на зоната с екологични находки, където са разкрити няколко паметника. Други цели са осигуряване на места за паркиране периферно на парка към главните подходи на посещаваните зони, както и транспортно обслужване на някои обекти в парка, съобразяване с проектната инфраструктура и отчитане обектите на гражданската защита.
Три обособени зони предвижда
проектът с ръководител арх. Герганова. Това са зона за градски паркове и градини, зона за спорт и атракции и зона за обществено-обслужващи дейности и озеленяване.
Никога повече в Южния парк не трябва да се допуска жилищно строителство. Около тази идея са се обединили експертите, взели участие в проекта. Необходимо е Южен парк-ІІІ част да се доизгради като главен градски парк, като се обогати с нови функции, съвместими с новото предназначение на територията и с възприетите устройствени зони и режими в предварителния проект на София. Екипът с ръководител арх. Герганова също смята, че проблемът с частната собственост може да се реши чрез отчуждаване на имотите.
picture:2,20030418_11.bmp, Милена БОГДАНОВА
[email protected]
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дейзи
18:03 21.05.2024
2 Дейзи
18:04 21.05.2024
3 Нели
18:12 21.05.2024
4 Зайков
18:20 21.05.2024
5 Даниела
18:39 21.05.2024
6 Пенева
18:51 21.05.2024