На 26 септември 1181 година в заможно семейство в град Асизи се ражда Джовани Франческо ди Пиетро Бернардоне.
Още в младостта си Франциск се оказва далеч от средата, в която е роден. Промяната в начина му на мислене и в живот е драстична – Франциск загърбва богатството и се обрича на бедност, изразявайки по този начин своята любов към Бог. Сам той се определя като „обвързан в брак с нищетата“.
Основният принцип, който проповядва е „да нямаш нищо“ и чрез покаяние да се грижиш за душата си. Да живееш по правилата на Евангелието и да проповядваш покаяние – това са основните правила в живота на бъдещият светец на Римо-католическата църква.
През 1209 година Франциск, заедно с дванадесет свои последователи, се явява пред папата в Рим, където моли светият отец да утвърди братството им. Папата приема клетвите им за послушание и така се ражда орденът на братята, наречен по името на водача им – Францискански орден.
Самият Франциск никога не става свещеник; смята се за недостоен за този сан и затова остава до края на дните си дякон. Последователите му наричат себе си „минорити“ от латинската дума за „по-малки", а в техния случай - "нищи", хора без собственост и без привързаност към материалното. Между другото, думата „министър“ е сродна с минорит (в латинския и двете произлизат от minus - малко, а думата министър в Древен Рим се използва изключително за хора, изпълняващи длъжности в услуга на другите) – министри се наричали участниците в мисии, разпространяващи из Европа принципите на св. Франциск от Асизи. Последователите му се опитват да проповядват в Северна Африка. Самият Франциск прекарва известно време като мисионер в Египет и Сирия, където – по негови свидетелства – към проповедите му проявява интерес самия султан, но като цяло мисията му е с малък успех.
В по-късни времена мисионерството се превръща в една от основните дейности на францисканския орден.
Лавинообразното присъединяване на последователи към ордена на св. Франциск обаче довежда до известно противоречие между изначалните замисли на Франциск и реалната ситуация. Броят на миноритите поставя под заплаха възвишеният идеал, заради който орденът е създаден. Малко преди смъртта на Франциск папата преобразува братството в монашески орден.
През 1224 година Франциск се разболява. Страда от силни болки в стомаха. Според биографите му, точно през тези последни години от живота си, след като се оттегля от административните задължения в ордена, отдавайки се отново на пътуване и проповеди, чрез болката Франциск изживява най-щастливите си часове.
Появяват се и знаците Господни – св. Франциск е първият човек, познал стигмата – по чудодеен начин по тялото му се появяват рани, на местата, на които Христос получава раните си на Разпятието. Почива на 3 октомври 1226 година в родния си град Асизи. Две години по-късно е канонизиран за светец. Смята се за покровител на Италия и животните.
След избирането си на 13 март 2013 година за папа, кардинал Хорхе Берголио приема тронното име Франциск I в памет на светията от Асизи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Валя
Коментиран от #4
09:58 26.09.2018
2 Валя
Коментиран от #9
10:00 26.09.2018
3 До Валя
10:26 26.09.2018
4 плевен
До коментар #1 от "Валя":
Мило момиче, не ни карай нас , атеистите да се чувстваме неудобно от твоите думи. Религията е цимента на нашето общество. Без нея ти щеше да пишеш на турски.Нямаме нужда от непримирими воини.Коментиран от #5
10:31 26.09.2018
5 Валя
До коментар #4 от "плевен":
За пръв път чувам атеист да твърди че религията е необходима , това по-скоро би го казал някой агностик но не и атеист , не съм съгласна , аз лично смятам че религията действа негативно на човешката психика , прекалените чудеса и вълшебства объркват и развращават хората както и втълпяват страхове а страхът може да е унищожителенКоментиран от #6
14:55 26.09.2018
6 плевен
До коментар #5 от "Валя":
Мило момиче,ще ти препоръчам нещо ,което аз нито веднъж не успях да направя докрай. Прочети Библията. Ще откриеш, че това е една "мъдра книга". Думите са на Божидар Димитров за Корана, но важат и за Библията. В нейните притчи и истории, ще усетиш доброта, страст, мъдрост и много морал. Единственото условие е да не си буквална а да погледнеш като човек с широк кръгозор. Ще откриеш и една озлобена безкомпромистност, също като твоята. Но то е резултат от това, че книгата е писана когато християнството се е борило за утвърждаване наравно с много други религии. Или ако не искаш да четеш толкова много, прочети десетте Божи заповеди.Там има и забавни, за съвременния човек неща. Ще ти кажа какво не ми харесва в теб. Откакто си се появила в сайта, тебе не те вълнува друга тема освен лошата религия. Наистина ли? Пиша ти толкова нашироко поради късния час, и с надеждата да го прочетеш само ти.В раздел Култура, рядко влизат хора.Коментиран от #8
00:44 27.09.2018
7 Вальо
02:15 30.09.2018
8 ХХХ
До коментар #6 от "плевен":
По принцип в раздела ,,култура" няма много култура. Прочетох тука за тиквеник, мутанти и др. такива ,,културни" работи, а пък аз си обичам културата...е не отричам и тиквеник обичам. То малко като стихотворение се получи...тик..,тик..,тик..,тик,..и Валя обичам.02:36 30.09.2018
9 Този коментар е премахнат от модератор.