В Столичната библиотека на площад „Славейков“ беше открита изложба посветена на закриването на Семипалатинският ядрен полигон, който е най-големият в Казахстан. Събитието е организирано от посолството на Казахстан и е посветено на Деня на действията срещу ядрените опити, който с решение на ООН, се чества на 29 август. Денят не е избран случайно. Именно на 29 август 1991 г. полигонът е закрит.
„Семипалатинският ядрен полигон е затворен на 29 август 1991 г. Тази година се навършват 32 години от това събитие. 1949 г. до 1991 г. на полигона са извършени около 500 взривове, както в атмосферата, така в земята. Над 1 милион казахстанци страдат от последствията от тези взривове. Това са ракови заболявания, левкемия, генетични изменения. Учените са изчислили, че ще са необходими близо 1 милион години, за да бъдат условията на тази земя сходни с природните“, каза по време на официалното откриване на изложбата посланика на Казахстан Н.Пр. Виктор Темирбаев. Затова Казахстан води стриктна политика на привличане на международната общност в решаване на ядрените проблеми и последствията им.
„Твърдо сме убедени, че един безядрен свят ще спомогне за хармонично развитие на цялото човечество. Казахстан е единствената страна в света, която се отказа от четвърти по големина в света ядрен арсенал и поради това нашите инициативи за изграждане на безядрен свят намират всеобщо признание“, допълни посланикът.
Мястото – Столична библиотека, не е избрано случайно. „Партньорството ни с посолството датира от 2015 г. А също така имаме споразумение и с академичната библиотека в Астана“, каза директорът на библиотеката Юлия Цинзова.
Изложбата ще остане в Столичната библиотека до 8 септември и може да бъде разгледана в делничните дни от 9:00 ч. до 19:00 ч.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
Коментиран от #2
11:38 29.08.2023
2 Полигонът Тоцкое
До коментар #1 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
Това въобще не са най-големите опити с ядрени оръжия.На 14 септември 1954 г. в СССР изпитват ядрено оръжие по време на учението „Снежок”, като само 3 часа след взрива войските преминават през района и получават различни дози на облъчване. Учението е подготвено и проведено под ръководството на маршал Георгий Жуков. Изпитанието е на ядрената бомба с мощност 38 килотона тротилов еквивалент. Общият брой на военнослужещите, взели участие в учението, възлиза на около 45 хил. души. Войниците са без специално облекло, освен зимнитя шинел са носели хартиено наметало и противогаз.
15:23 29.08.2023