Last news in Fakti

12 Ноември, 2014 17:17 1 702 0

Корупция в 13 болници

  • болници-
  • лекарства-
  • корупция-
  • нзок

Като друг проблем той очерта изключително тежката и тромава административна процедура за отпускане на лекарствата

Проверка на Държавната финансова инспекция в 13 болници в страната е установила нарушения при обществените поръчки. Директорите на лечебните заведения не са провеждали задължителните публични търгове. Доклад на Центъра за борба с корупцията- БОРКОР показва още десетки източници на корупция в здравеопазването.

Освен това болниците са купили ненужни им лекарства за 59 млн. лв. в периода от януари 2013 г. до юни 2014 г.

Анализът посочва, че една от "пробойните" в системата е при харчене на парите за лекарства и за медицински дейности. И още - повечето обществени поръчки на болниците са неоснователни и неефективни.

Условия за корупция е и липсата на критерии, по които да се проверяват неправилно назначаваните лекарствени терапии.

Данните бяха представени пред журналисти в сряда от шефа на БОРКОР Бойко Великов, която обясни, че целта на анализа е да се изготвят предложения, противодействащи на корупционните практики.

От БОРКОР препоръчват възможно най-бързо въвеждане на електронна здравна карта и приемане на стратегия за лекарствената политика у нас. Предлага се и всички търгове за медикаменти да се провеждат само в Здравното министерство.

"Другият проблем е, че доплащането от джоба на пациента е най-високото като процент от целия ЕС. Факът, че хората трябва да доплащат за лекарства често ги отказва от лечение, което влошава всичките ни показатели в здравеопазването", посочи д- р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация пред БНР. Според него тези наболели проблеми трябва да намерят отражение в цялостната здравна политика през следващите месеци и обеща съдействието на неговата организация.

Като друг проблем той очерта изключително тежката и тромава административна процедура за отпускане на лекарствата. "Категорично има практики, които не са редни и пречат на системата. Може би липсата на регулация относно предписването на лекарства, това е порочна практика, която се осъжда в цял свят. Като тръгнем оттук, можем да стигнем далеч по-навътре в нещата, които дават предпоставки за корупция", смята Хасърджиев.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА