7 Февруари, 2022 10:15 5 413 5

7 навика понижават имунитета

  • имунна система-
  • навици-
  • понижаване-
  • стрес

Начинът ни на мислене влияе на имунната система

7 навика понижават имунитета - 1
Снимка: Shutterstock

Имунната ни система е ключ към здравето и благополучието, но има фактори, които я застрашават. Ако практики като следните се случват по-често от 3-4 пъти годишно, трябва да се замислите върху навиците си, пише iwoman.bg

1. Стрес и негативни мисли

Начинът ни на мислене влияе на имунната система. Стресът върви ръка за ръка с повишения холестерол. Същото се отнася за страховете и депресиите, както и най-общо за песимистичните мисли. Оптимизмът повишава качеството на живота и подобрява телесното и душевното благосъстояние.

2. Твърде много медикаменти

Приемът на лекарства има винаги странични ефекти. Препарати, съдържащи кортизол, както и антибиотиците, може трайно да увредят имунитета ни. За предпазване на чревната ни система е добре да се приемат и пробиотици, които възстановят естествения микробиом.

3. Постоянна работа

Ако денят ни минава под стрес и надпревара за по-добри постижения и резултати, ние седим на бомба със закъснител. Дай си кратка почивка или направи малка разходка. Особено са полезни и уикендите на електронна диета (без компютър или смартфон).

4. Лоши хигиенни навици

В ежедневието си може да омаловажим елементарната хигиена. Това дава поле за разпространението на вируси и бактерии. Редовното миене на ръцете със сапун е прекрасен начин предотвратява много инфекции.

5. Много топло не е много добре

Когато навън температурите падат, обичаме вкъщи да ни е топло и уютно. Истината е, че топлината не ни предпазва от настинки, обаче. От сухия топъл въздух пресъхва лигавицата и тя става по-уязвима. Много топлата спалня нарушава и качеството на съня. Проветрявай редовно и спи на хладно.

6. Твърде много или твърде малко спорт

Нищо прекалено не е полезно. Кратката всекидневна разходка може да стимулира имунната система, а движението подобрява кръвооросяването и снабдяването на клетките с кислород. Спортът подобрява и имунната система. Но почивката е също толкова важна. Намери си златната среда и спортувай умерено.

7. Твърде много сън

Недостигът на сън влияе зле на здравето. Но и прекалено дългия сън може да бъде вреден за имунната система. Сън над 9-10 часа изморява и изтощава. За най-добри резултати е добре човек да си ляга приблизително по едно и също време в тихо и затъмнено помещение без електронни устройства. 8 часа сън между 22 и 8 часа са идеални.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 вреден навик номер едно

    6 4 Отговор
    Ходиш редовно да се бодеш с нещо - било наркотик или други работи....
  • 2 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    2 2 Отговор
    БЛАГОДАРЯ полезно
  • 3 един от многото

    9 1 Отговор
    И най много , твърде ниски пенсии и заплати!

    Коментиран от #4

  • 4 стария моряк

    2 1 Отговор

    До коментар #3 от "един от многото":

    Ами те всичките седем причини на Божидара са в следствие на безпаричието!
  • 5 Напомняне

    1 1 Отговор
    Между 22 и 8 часа има не 8, а 10 часа. Идеалният 8-часов сън е между 22 и 6 часа.