1 Декември, 2022 12:15 1 177 4

Френската багета влезе в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО

  • френска багета-
  • световно културно наследство-
  • юнеско-
  • франция

Франзелата е ежедневен ритуал, структуриращ елемент на храненето, синоним на споделяне и дружелюбност, заяви директорът на ЮНЕСКО

Френската багета влезе в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО - 1
Снимка: Shutterstock

Скромната багета, основният хляб на Франция, влезе в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО, съобщава Ройтерс.

ЮНЕСКО гласува в сряда за включване на "занаятчийското ноу-хау и културата на хляба франзела" в своя списък на нематериалното културно наследство, който вече включва около 600 традиции от над 130 страни.

Това празнува френския начин на живот. Франзелата е ежедневен ритуал, структуриращ елемент на храненето, синоним на споделяне и дружелюбност, заяви директорът на ЮНЕСКО Одри Азуле. Изключително важно е тези умения и социални навици да продължат да съществуват и в бъдеще, допълни тя.

Багетата, пухкав, продълговат хляб с хрупкава коричка, е символ на Франция по целия свят и е централна част от френската диета от поне 100 години, въпреки че някои смятат, че съществува от по-отдавна.

Френската багета влезе в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО
Снимка: Shutterstock

Според една от легендите пекарите на Наполеон Бонапарт измислили удължената форма, за да улеснят пренасянето на хляба от войските му, пише news.bg.

Тези дни една багета, което в превод означава "жезъл" или "палка", се продава за около 1 евро.

Въпреки че потреблението на багети е намаляло през последните десетилетия, Франция все още произвежда около 16 милиона хляба на ден или близо 6 милиарда багети годишно.

Направено само с брашно, вода, сол и мая, тестото за багети трябва да престои 15 до 20 часа при температура между 4 и 6 градуса по Целзий според Конфедерацията на френските пекари, която се бори да защити пазара си от индустриални пекарни. Въпреки че съставките винаги са едни и същи, всяка пекарна има свой собствен изтънчен стил и всяка година има национални състезания за намиране на най-добрата багета в страната.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ганчо

    4 0 Отговор
    Румъния регистрира мартеницата Сърбия сливовицата Гърция сиренето и киселото мляко а Северна бановина язикот и идентитетот а Ганчо остана с пръст в дупет0
  • 2 А българският K. У. P

    1 2 Отговор
    Влиза в кypтурното наследство.
  • 3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    0 1 Отговор
    Е тогава и нашия "ляб требе да влезе
    в КУЛТУРАТА ‼️
    А френската лИбоФ , тя в КУРтулното наследство ли е 🤔🤔🤔
  • 4 И още как

    0 0 Отговор
    С багета на един месец може да утрепаш някого.