Last news in Fakti

20 Март, 2023 13:57 1 894 23

Вярваме в Бог, но не сме религиозни

  • бог-
  • вяра-
  • религия

Ново проучване показва, че хората в глобален мащаб предпочитат да не се определят като религиозни, но вярват в Бог

Вярваме в Бог, но не сме религиозни - 1
Снимка: Shutterstock

Две трети от населението по света твърдят, че са религиозни. Малко повече са хората, които казват, че вярват в Бог. Според мнозинството по света има и живот след смъртта. Мнозинство, също така, се съгласява, че има ад и рай (макар че респондентите са по-уверени в съществуването на „доброто място“, отколкото на „лошото“).

Независимо дали са религиозни или не, повечето хора изглежда вярват, че има някаква велика сила отвъд нашите разбирания – Бог. Религиозните вярвания са най-вече повлияни от образованието, възрастта и личния доход.

Това са част от изводите от специално изследване, проведено от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ (GIA) в 61 държави, покриващо две трети от глобалното население (и над 90% от държавите, в които свободно се провеждат и публикуват изследвания на общественото мнение). Изследването е част от специалната изследователска програма за 75-ата годишнина на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“.

Религиозна принадлежност по света

Две трети (62%) от анкетираните по света казват, че са религиозни, а всеки четвърти казва, че не е религиозен. Заявените атеисти са 10%. Останалите не са сигурни в отговора си. Преди няколко години (2016 г.) Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ зададе същия въпрос.

Като цяло нагласите към религията изглеждат относително стабилни – през 2016 г. отново две трети (62%) заявяват, че са религиозни, а 25% – че не са. Атеистите тогава са 9%. Подобен е и моделът на обществените нагласи по света към същите въпроси, зададени и през 2014 г. Текущата вълна на проучването допълнително потвърждава, че възрастта, доходите и образованието са сред най-важните демографски показатели, свързани с нивото на религиозност. Колкото по-високи са доходите и образованието, толкова по-малка е вероятността човек да се самоопредели като религиозен. Колкото по-ниска е възрастта – толкова по-висока е декларираната религиозност.

Хората в ЕС и Източна Азия и Океания изглежда са в най-малка степен вярващи – с дялове от около 40%, потвърждаващи, че са религиозни. Хората от Субсахарска Африка, Южна Азия и европейските държави извън ЕС, от друга страна, споделят в много по-голяма степен, че са религиозни (до 90% в някои държави). Тези нагласи в различните региони по света също се запазват стабилни през годините. И през 2014, и през 2016 г. Африка и Близкият изток се открояват като най-религиозни региони, според декларираните от респондентите отговори. Западна Европа, Азия, Океания пък са сред регионите, където хората се определят много по-рядко като религиозни. Азия отново е регионът с най-голям брой определили се като атеисти. В някои големи държави като САЩ и Русия се наблюдава лека промяна в религиозните нагласи през последните години. Например 56% в САЩ и 70% в Русия казват, че са религиозни през 2014 г. Две години по-късно нагласите в САЩ остават същите, докато в Русия декларираният дял на вярващите пада до 61%. Днес делът на самоопределилите се като религиозни е почти равен – 60% в Щатите и 62% в Русия. Най-религиозни страни по света в проучването сега са Кения, Сенегал, Пакистан, Етиопия и Косово. Най-малко религиозни според собственото им самоопределение са хората в Япония, Чехия, Швеция и Виетнам.

Повечето хора вярват, че все пак има Бог. Макар че 62% се самоопределят като религиозни, 72% са тези, които казват, че има Бог. 16 на сто не вярват, че Бог съществува. 10% не са сигурни.

Тези нагласи изглеждат до голяма степен стабилни през последните години, а има индикации, че вярата в Бог може би дори леко се е повишила от 71% през 2016 г. Близкият изток и Северна Африка, Субсахарска Африка и Южна Азия са сред регионите, където значително голям дял от хората потвърждават съществуването на Бог. В значително по-голяма степен в съществуването на Бог се съмняват гражданите на Европейския съюз, Източна Азия и Океания. В Северна Америка се наблюдава по-голямо разделение в мненията за съществуването на Бог, докато Европейските държави извън ЕС и Латинска Америка отбелязват значително по-висока позиция по скалата, потвърждаваща съществуването на Бог.

Повечето респонденти по света (57%) смятат, че има живот след смъртта. Почти всеки четвърти (23%) обаче не вярва, че нещо се случва след като животът ни приключи. 15% не могат да кажат.

Региони като Близкия изток и Северна Африка, Южна Азия и Субсахарска Африка са сред местата, където хората са най-склонни да вярват в задгробния живот. Европейският съюз отново се откроява като мястото, където хората са най-малко убедени, че нещо се случва, след края на живота ни. Европейските държави извън Съюза, Източна Азия и Океания и Северна Америка са някъде в средата.

Хората в страни като Пакистан, Сиера Леоне, Либия, Сенегал и Индонезия са по-склонни да вярват в живота след смъртта. Япония, Виетнам и повечето страни от ЕС изглеждат най-скептични.

Ад и рай

59% вярват, че има рай, а всеки четвърти отрича съществуването му. По-малко хора (но все пак мнозинство – 53%) вярват, че съществува и ад.

Религиозните вярвания се оказват силно устойчиви и стабилни през годините и следователно по-малко податливи на краткосрочна промяна. И все пак и този показател изглежда доказва, че има леко, почти незабележимо изместване по света към повече религия. Може би по време на криза хората са по-склонни да се обръщат към религията и трансцеденталните обяснения?

Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“:

„Религията е толкова сложно социално отношение, че определянето на религиозността само чрез формални критерии като честота на посещение на религиозни служби, спазване на дадени ограничения или поведенчески практики може да бъде подвеждащо. От друга страна, измерването на религиозността само чрез самооценка носи доза несигурност. Но ако приемем концепцията, че религиозността е първо (и може би единствено) дълбок личен въпрос, тогава важният показател е „Как се чувствам?“.

Къде е България?

Обществото ни е сред умерено религиозните. Българите са по-скоро скептици, но в последните години в някои отношения у нас има и известна динамика.

У нас 53% заявяват, че са религиозни. Близо една трета (29%) не се възприемат като религиозни хора, а една десета са атеисти (9%). Други 10 на сто не могат да преценят как да отговорят. Страната ни е по-скоро в средата (или дори малко под нея) на „класацията“ по декларирана религиозност – под средните нива в глобален мащаб, но далеч от крайно ниските нива, които са наблюдават в други държави. България е близка по нагласи до другите източни държави от ЕС. Обществото ни обаче е по-религиозно в западноевропейските държави.

Тези нагласи и у нас се запазват по-скоро стабилни през последните години – делът на определилите се като религиозни остава същият, но атеизмът като че ли расте. Минимален спад има сред дела на заявилите, че не са вярващи. През 2014 г. отново една втора (52%) от българите се определят като религиозни. 36% тогава казват, че не са вярващи, а 3% са атеисти. Няколко години по-късно, през 2016 г., нагласите са на практика същите – 51% се определят като религиозни хора, 36% – като нерелигиозни, 3% са атеисти, а останалите не могат да отговорят.

И у нас, както и в повечето държави по света, вярващите в съществуването на Бог (58%) изглежда са повече от определящите се като вярващи изобщо. Близо една четвърт смятат, че Бог няма, а 15% не са съвсем сигурни. Малцина не знаят как да отговорят. Отговорите на българите отново се доближават до средните, регистрирани за ЕС – по-близко до тези на респондентите от източните държави на Съюза. Вярата в съществуването на Бог у нас се запазва на същите декларирани нива през последните години.

Българите сякаш са скептици за живота след смъртта. 34% у нас вярват, че има, но 39% не вярват, че нещо се случва след като животът ни приключи. 20 на сто не са сигурни, а малцина не могат да отговорят. По този показател регистрираните у нас нагласи са под средните за ЕС – както за държавите от западната част на Съюза, така и от източната. Въпреки това делът на деклариралите, че вярват, че има живот след смъртта у нас, е повече от регистрирания през 2016 г – 29%.

Обществото ни е по-скоро сред скептичните и за съществуването на рай (32% казват, че има, но 42% – че няма) и ад (29% вярват, а 43% – не). Декларираните от българите нагласи съвпадат с регистрираните средно за Съюза, който също се оказва сред най-скептичните региони по отношение на вярата в ад и рай. И по този показател обаче декларираната сега вяра у нас е по-висока от тази през 2016 г. Тогава 23% вярват в ада и 25% – в рая.

За изследването:

Общо 57 768 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.

Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

В България изследването е финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ за световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Отец Дионисий

    14 11 Отговор
    Фашистите в Украйна подлагат православието на геноцид.

    Коментиран от #19

  • 2 Алоу,джендитата..

    8 4 Отговор
    Просто кажете "отиваме си",никой не се връзва нито на "атлантическата" ни вяра,нито на безверието ни,по-простичко и по-човешки ще е..
  • 3 садсад

    7 23 Отговор
    Пълни глупости.
    Нито има богове, нито има живот след смъртта.
    Нито някой е виждал въпросният бог, нито някой се е върнал "след смъртта", за да докаже, че е вярно.

    Коментиран от #4

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Ром Бакарди

    9 1 Отговор
    Вярвам на хората, но не и на Дявола в тях!

    Коментиран от #8

  • 6 ЗЕЛЕНА ЛЕНА ЕЛЕНА БЪЛГАРКА

    2 5 Отговор
    Я ПАНКА БАКА ЦАКОВА КОСА ТИП МЕКСИКАНКА ШОК БЪЛГАРКА ВЕРВАМ В ЗЕЛЕНОТО ЖЕНСКО ИЗВЪНЗЕМНО СЪЩЕСТВО ,КАЗВА СЕ ДУРЕДИТИКИНА ИЛИ ЗА ПО КРАТКО ГАМОРА НА ЗЕЛЕНИТЕ ДУШИ.......КАТО УМРА НЯКОЙ ДЕН ЩЕ Я ВИДЯ..........
  • 7 12343211

    6 2 Отговор
    Сега разбирам защо ЕС подкрепя война....
    А японците откакто им хвърлиха бомбата се надяват на човешката сила.
  • 8 така ли

    8 0 Отговор

    До коментар #5 от "Ром Бакарди":

    Вие бакардитата сте все гяволета.
  • 9 1111

    7 2 Отговор
    Човешката душа по произход е религиозна. А на върлите атеисти препоръчвам да се запознаят с т. нар. "облог на Паскал"!
  • 10 Истината

    7 2 Отговор
    Пишете в ютюб Иван Бобулев Аз Го видях

    Човека е бишв атеист, който е видял Господ и ангелите Му.

    Господ му казал : Иване, всички викат къде е този Бог кой го е виждал, ето ти ме виждаш.
  • 11 смелчага си, уви!

    3 0 Отговор
    Не се ли ти боиш,
    че във катран ще вриш
    и дявол с остър шиш
    ще пробва ти месата?
    Че трябва му филе
    за адската салата
    от змийското биле,
    що реже в меден тас
    и във злокобен час
    със сяра соли, брате...
  • 12 Aлфа Bълкът

    4 3 Отговор
    Мъск го каза преди време, че вярва, че има сила създала всичко това, която наричаме Бог.
    Но религията е измислена с цел да се контролират овцете, това са едновремешните закони.
  • 13 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    5 3 Отговор
    Грешно си превеждате думата-БОГ!ОТ Там идват проблемите ви!Не са вярващи тези ,които се кръстят и палят свещи......Вярващи са тези,които уважават Всяко Живо и Неживо създание на природата и се отнасят с УВажение към всяко Живо иНеживо творение.Не може хора,атеисти като комунагите ,да палят свещи и да ми говорят за морал.Това е Богу Неугодно,както е Богу неугодно вие медиите да ги Венцехвалите!

    Коментиран от #14

  • 14 Я кажи

    6 3 Отговор

    До коментар #13 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":

    Демоните живи създания ли са , или , не са ?! А трябва ли да ги уважаваме ?! А ангелите , какво са ?!

    Коментиран от #18, #20

  • 15 ковидарче от жълтия паваж

    2 4 Отговор
    сляпо вярвам в платените поръчкови науката и журналистика - същото е като да вярвам в бог
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Оцет

    3 2 Отговор
    Исках да гласувам, ама нямах желание. :/

    Мъж съм, но не съм от мъжки пол.

    Или вярваш в Бога или не вярваш.

    И не само "ВЯРВАМ".

    Ученикът е ученик, когато посещава училище и учи. Има и други ученици, които ходят на училище, но само присъстват(когато въобще присъстват). Кой от двата примера според вас е ученик?

    Същото е с вярата. Или се молиш на Бога, четеш Светото Писание, посещаваш църквата редовно и се обучаваш в принципите на християнската вяра или си като 2рия ученик, кръгла 0.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 ИМПЕРИАЛИСТ

    3 1 Отговор

    До коментар #1 от "Отец Дионисий":

    Петербургската академия на науките е била в основата на славянската мистификация, която мистификация успешно е служила за изпълнение на завоевателните стремежи на Русия, като нейни платени агенти допринасят за включването на българите към „славянското семейство”. По-късно, по същите причини, се създава комунистическата доктрина, а в момента усилено са лансира ПРАВОСЛАВНАТА. Разбира се, при всички тях, Русия е шефа. За приноса на „Академии наук СССР” за отродяването на Българите от Македония и създаването на „македонски” език е излишно да се споменава.
  • 20 Русенец

    5 0 Отговор

    До коментар #14 от "Я кажи":

    Ангелите трябва да ги слушаш. С демоните трябва да се бориш.
  • 21 Да си религиозен

    1 0 Отговор
    е щуротия - църквата те манипулира и ти казва как да живееш, затова има толкова секти. Да си вярващ е правилното и дава сила. Аз обаче не вярвам в Бог, просто ЗНАМ, че ГО има, срещали сме се на едно друго място. Всички сме го срещали, но повечето не помнят.
  • 22 Първо,

    1 0 Отговор
    БОГ не е от мъжки пол (защо по иконите го рисуват като такъв е въпрос, а отговора е: за манипулация). В Будизма казват на Висшата сила - ТО (няма пол и образ, това е енергия и разум). А живота на Земята наричат МАЯ - на техния език - ИЛЮЗИЯ, ЗАБЛУДА. Айде, сега трупайте пари, крадете и лъжете.
  • 23 Човек

    0 0 Отговор
    В Библията, Бог е убил около 2.4 млн души! За сметка на това Сатаната е убил само 10 души!