Last news in Fakti

5 Март, 2024 15:31 2 056 4

Облаците изчезват по време на слънчево затъмнение и най-накрая знаем защо

  • облаци-
  • слънчево затъмнение-
  • затъмнение-
  • климат

Откритието може да доведе до огромен пробив в климатичното инженерство, а с това и в борбата с глобалното затопляне

Облаците изчезват по време на слънчево затъмнение и най-накрая знаем защо - 1
Снимка: Shutterstock

Когато Луната премине пред Слънцето по време на слънчево затъмнение, спиращото дъха зрелище сякаш променя света ни за миг.

Въздействието върху нашата планета обаче е много по-дълбоко от няколко мига тъмнина през светлата част на денонощието. Придружава го и един изненадващ ефект. Облаците се разсейват, и то бързо – от момента, в който само 15 процента от Слънцето е закрито от Луната, пише ScienceAlert.

Очевидно е, че това не се отнася за всички видове облаци - в противен случай никога нямаше да чуем оплаквания, че затъмненията се развалят от облачно време.

Екип, ръководен от Виктор Трейс от Кралския метеорологичен институт на Нидерландия и Технологичния университет в Делфт, установи, че по-специално плитките купести облаци над сушата се разсейват доста бързо. Това откритие, според Трес, има значение за бъдещи опити за климатично инженерство.

"Ако в бъдеще затъмняваме Слънцето с технологични решения, това може да се отрази на облаците," обяснява той. "По-малко облаци биха могли отчасти да се противопоставят на планирания ефект на климатичното инженерство, тъй като облаците отразяват слънчевата светлина и по този начин всъщност помагат за охлаждането на Земята."

От нашата гледна точка тук, на повърхността на Земята, да разберем как се държат облаците по време на затъмнението не е лесно.

Но, Трейс казва, че това е важно: едно от решенията, предложени за смекчаване на изменението на климата, е да се блокира достигането на част от слънчевите лъчи до долните слоеве на земната атмосфера. Макар че моделирането показва, че това би могло ефективно да понижи температурите, не знаем какви други ефекти може да има.

Тъй като облачните слоеве могат да бъдат доста сложни, а конфигурациите на облаците са в постоянно движение, броенето на облаците от Земята не е реален метод за определяне на това как слънчевото затъмнение влияе на облаците.

Друг вариант е те да се изследват отгоре с помощта на сателити, но досега те не са вземали предвид сянката на Луната по време на затъмнението при изчисленията на отражателната способност на облаците, което е довело до изкривяване на измерванията на облачната покривка и дебелина.

Трейс и колегите му измислиха начин да коригират лунната сянка, като вземат предвид частта от Слънцето, която се закрива във всеки един момент, от всяко място на земната повърхност.

"До момента по-голямата част от слънчевото затъмнение се състои от частично затъмнение, при което навън все още има достатъчно светлина," казва Трейс. "При това частично затъмнение сателитите получават достатъчно отразена слънчева светлина, след корекция за затъмнението, за да измерят надеждно облаците."

Изследователите прилагат методите си към данни, събрани по време на три предишни слънчеви затъмнения над Африка между 2005 и 2016 г. За тяхна изненада купестите облаци започват да изчезват в големи количества, когато се закриват само 15 процента от Слънцето, и изчезват до края на затъмнението.

Не е ясно защо точно това се случва, затова екипът провежда симулации с помощта на софтуер за моделиране на облаци, наречен DALES. Тези симулации показаха, че когато слънчевата светлина е блокирана, повърхността се охлажда, което намалява възходящите потоци от топъл въздух от повърхността. Топлите възходящи потоци играят важна роля при образуването на купести облаци; те носят водна пара, която се кондензира в капки, докато се издига на по-хладна височина, образувайки облаци.

Така че, когато земята се охлади и тези въздушни потоци престанат, купестите облаци не могат да се поддържат, а се появяват отново едва когато Слънцето отново се появи и започне да затопля земята. Този ефект се проявява само над сушата, тъй като океанът не се охлажда достатъчно бързо, за да се прояви ефектът.

Купестите облаци сами по себе си не са дъждовни облаци, но могат да се трансформират в дъждовни облаци. Откритието на екипа предполага, че климатичното геоинженерство, което включва блокиране на слънчевата светлина, може да има доста вреден ефект върху метеорологичните модели.

Тъй като това е нещо като обратното на това, което учените искат да се случи, феноменът заслужава по-нататъшно изследване, казват изследователите.

Изследването е публикувано в списание Communications Earth & Environment.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 незнайко

    1 2 Отговор
    Браво бе най накрая написаха това което в много статииш съм казвал . ( Защо не изпратят спътник -"чадър" на разстояние като луната и да засенцат центъра на слънцето ) Не го правят защото имат по важни работи, като да се водят войни !!!
  • 2 ДБил

    0 0 Отговор
    Нали беше конспирация бе!
  • 3 коктейл облак

    3 0 Отговор
    В съвременната наука, 99% от теориите и изследванията, описват явления и процеси, за които учените не знаят от какво са предизвикани и как работят и за това си измислят разни сложни математически модели, за да прикрият невежеството си.
  • 4 Констатираща

    0 0 Отговор
    Занимават се с "преоткриване на топлата вода" Ясно е, че облаците се получават от затоплянето на земната повърхност и когато тя не се огрява, облаците ще намалеят. За толкова елементарни неща се хабят средства и време, като изключим средствата за въоръжаване и поддържане на войни, а може да се използват за много по интересни наблюдения и по-хуманни каузи!