30 Октомври, 2024 15:45 1 552 8

Как да перем обувки в пералня, без да ги повредим

  • обувки-
  • пране-
  • пералня-
  • полезни съвети

Ето няколко полезни съвета 

Как да перем обувки в пералня, без да ги повредим - 1
Снимка: Shutterstock

Обувките, особено спортните и ежедневните модели, често стават жертва на мръсотия, петна и неприятни миризми. Въпреки че пералнята изглежда лесно и бързо решение, е важно да знаете няколко основни стъпки, за да ги запазите в добро състояние. Ето няколко полезни съвета как безопасно да перете обувки в пералня и да избегнете повреда.

1. Проверете материала на обувките

Не всички обувки са подходящи за пране в пералня. Най-безопасно е да перете маратонки, спортни обувки и ежедневни модели от плат или синтетични материали. Кожени, велурени и някои видове текстилни обувки обаче може да се повредят при контакт с вода и силно въртене.

Съвет: Проверете етикета или информацията за поддръжка от производителя. Ако обувките не са подходящи за пералня, най-добре е да се насочите към почистване на ръка.

2. Подгответе обувките за пране

Преди да сложите обувките в пералнята, трябва да направите някои подготвителни стъпки:

Свалете връзките и стелките: Така те ще се изперат по-добре, а обувките ще се почистят по-основно. Връзките и стелките може да перете на ръка или да ги сложите в пералнята отделно.

Отстранете излишната мръсотия: Използвайте четка, за да премахнете калта и мръсотията от подметката и от външната част на обувките. Това ще намали риска от запушване на филтъра на пералнята и ще предотврати замърсяването на вътрешността ѝ.

3. Използвайте специален плик за пране

Обувките могат да повредят барабана на пералнята, както и самите те да се износят при прекомерно триене. Използвайте специален плик за пране на обувки или ако нямате такъв – голяма памучна калъфка. Пликът ще помогне за намаляване на ударите и триенето между обувките и барабана.

4. Изберете подходяща програма за пране

Изборът на подходяща програма е от ключово значение. Винаги използвайте:

Програма за деликатно пране или пране на спортни дрехи. Тези програми предлагат по-ниска скорост на въртене и по-ниска температура, което предпазва както обувките, така и пералнята.

Температура до 30°C. По-високите температури могат да повредят лепилото, с което са закрепени елементите на обувките, както и да предизвикат свиване на някои материали.

Ниска скорост на центрофугата. По-ниската скорост ще намали риска от повреди и ще запази формата на обувките.

5. Използвайте подходящ перилен препарат

Изберете нежен препарат за деликатно пране. Препоръчително е да избегнете силните прахове и течности, които могат да оставят следи върху обувките. Ако обувките ви са бели, можете да използвате препарат за бяло пране, за да възстановите свежестта им.

Съвет: Избягвайте омекотители, тъй като те могат да повлияят на дишащите материи и да направят обувките по-малко удобни.

6. Как да изсушите обувките след пране

След приключване на цикъла, внимателно извадете обувките от пералнята и отстранете излишната влага, като ги потупате с хавлиена кърпа. Не използвайте сушилня, тъй като високата температура може да повреди материалите и да предизвика деформация.

Най-добре е обувките да се сушат на въздух. Поставете ги в добре проветриво място, като избягвате пряка слънчева светлина, която може да причини избледняване на цветовете. Може да поставите вестници или кухненска хартия вътре в обувките, за да абсорбират влагата и да запазят формата им.

Какво да избягвате при пране на обувки

  • Не перете кожени и велурени обувки. За тях има специални почистващи препарати и техники.
  • Не пренебрегвайте инструкцията на производителя. Винаги проверявайте дали конкретният модел е подходящ за пералня.
  • Избягвайте високата температура. Тя може да повреди както обувките, така и лепилото, което държи частите им заедно.
  • Не оставяйте обувките мокри за дълго време. Влагата може да предизвика неприятна миризма и да развие бактерии.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Божидара измития камък

    0 0 Отговор
    Пупата ми е гангренясала 🤭
  • 2 Владетел

    1 0 Отговор
    Бугарите са най измитите камъни в света , предварително знам какво ще направят 🤭👺
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 иди ми дойди ми

    2 0 Отговор
    Кое без да повредим? Пералнята ли?
  • 5 лоза

    0 0 Отговор
    Не перете летните си обувки на високи токчета.
  • 6 един

    2 0 Отговор
    Aко искате да съкратите живота на пералнята си/барабана/ перете всичко каквото ви падне в.т. и обувки!

    Коментиран от #7

  • 7 Хер Флик от Гестапо

    1 1 Отговор

    До коментар #6 от "един":

    Ако искате пералнята ви да работи вечно, не перете нищо в нея. Даже не я включвайте в контакта, да не се износи щепсела
  • 8 А после

    0 0 Отговор
    дезинфекция на пералната. Масово хакат покривки за маса и чаршафи след пране на гащи и маратонки. На 30 градуса, естествено. Без дезинфекция идеален развъдник на всякакви бактерии, микроби и други гадости.