"Неравенството в доходите между нациите нараства и западните страни не успяват да овладеят природните и социални кризи. Междувременно Южна Корея, Япония и Турция излизат на преден план на международната сцена с успешното си справяне с продължаващата пандемия на коронавируса", пише Ихсан Акташ от в. „Сабах” в материал, преведен от БГНЕС. Ето какво твърди още той:
"Към края на Студената война НАТО загуби значението си. Оттогава традиционните съюзи се разпаднаха; интересите на САЩ и Европейския съюз се сблъскаха; Русия като ядрена сила и Китай като икономическа сила навлязоха на световната сцена; а в континентална Европа ислямофобията и расизмът започнаха да се увеличават.
Средиземноморието и близкоизточният регион се очертаха като основните полета на глобалната борба за власт. Тъй като балансът на силите се измества от Запад към Изток, геополитическото значение на тези страни, които имат влияние в тези региони, беше осигурено.
"Неравенството в доходите между нациите нараства и западните страни не успяват да овладеят природните и социални кризи. Междувременно Южна Корея, Япония и Турция излизат на преден план на международната сцена с успешното си справяне с продължаващата пандемия на коронавируса", пише Ихсан Акташ от в. „Сабах” в материал, преведен от БГНЕС.
Ето какво твърди още той: "Към края на Студената война НАТО загуби значението си. Оттогава традиционните съюзи се разпаднаха; интересите на САЩ и Европейския съюз се сблъскаха; Русия като ядрена сила и Китай като икономическа сила навлязоха на световната сцена; а в континентална Европа ислямофобията и расизмът започнаха да се увеличават. Средиземноморието и близкоизточният регион се очертаха като основните полета на глобалната борба за власт.
Тъй като балансът на силите се измества от Запад към Изток, геополитическото значение на тези страни, които имат влияние в тези региони, беше осигурено. Докато администрациите на САЩ насочват вниманието си към Азиатско-Тихоокеанския регион, Турция и Русия се очертават като двете основни конкурентни сили в Средиземноморския басейн, Близкия изток и Кавказ.
Турция и Русия обаче се съревновават помежду си чрез взаимно уважение и несъгласията често завършват със сътрудничество при разрешаването на регионални кризи. И двете страни разчитат на дълбоко вкоренена държавна традиция. Докато Русия е по-млада държава в сравнение с Османската империя, Турция премина към модерна държава по времето, когато империята беше най-слаба. През последното десетилетие Турция преодоля поредица от национални и регионални кризи. След като администрацията на Обама разкри стратегията си за сътрудничество с терористичната група Отреди за защита на населението (YPG) – сирийското разклонение на ПКК - Турция и САЩ се разделиха в Сирия.
През този период Турция попадна под атаки от ПКК, Ислямска държава и Гюленистката терористична група (FETÖ). Побеждавайки и трите терористични организации в страната и в чужбина, Турция будно укрепи структурата си на национална държава, като прие независима външна политика.
Възходът на Турция съвпадна с падането на континенталните европейски сили.
Както анализира американският социолог Имануел Валерщайн, монополите на европейските сили във финансите, администрацията, медиите, технологиите и благородните метали са засегнати от сериозни проблеми.
Великобритания напусна ЕС, за да се освободи от общата регресия на европейския континент. Междувременно влиянието на Турция продължава да се разпространява в региона благодарение на динамичната си социална структура, устойчивост на икономически и политически кризи, силна военна мощ, вкоренена дипломатическа традиция и богато културно наследство.
Вероятно на международните играчи ще им трябва известно време, за да оценят напълно новия статут и престиж на Турция. В това отношение положителната преоценка на позицията на Турция в региона може да служи като модел за САЩ и Израел. Както арабският мислител от 14-ти век Ибн Халдун е писал: „Миналото прилича на бъдещето повече отколкото една капка вода прилича на друга.
Коментиран от #46
-9 +21
-0 +38
-32 +21
-15 +15
Коментиран от #16, #38, #42
-32 +25
До коментар #9 от "Хасан":
те харемите плащат доволно заплати и осигуряват ,Амуджа ...бегай бери тутун
-11 +15
Коментиран от #23, #33, #37, #62
-25 +24
До коментар #6 от "макдоналдс":
БЪЛГАРИЯ ВЕЧНА ДИСКОТЕКА ПО НЯКОГА СВИНСКА МАС
-10 +9
Коментиран от #35
-6 +10
Коментиран от #21
-5 +16
-13 +12
-8 +16
До коментар #18 от "Свиквайте туркофобчета":
да го искараш, 500×365 след вкарване.
Коментиран от #22
-4 +9
До коментар #21 от "трудно е":
Почти е невъзможно,даже 50*365 са адски много
-1 +6
До коментар #15 от "Без думи":
Аскера направи операция на 25 км в Ирак в труднодостъпен район ,в скривалище на ПКК ,където те държаха отвлечени цивилни и военни ..терористите са убили завързани пленниците
-13 +18
-12 +12
До коментар #13 от "Силна Пуйка":
Ти Пу. Те. То с колко % се е увеличила?да знам колко кинти да взема на идване
-1 +3
До коментар #7 от "Последния Софиянец":
Ще ми го стоплиш ли?
-2 +3
Коментиран от #30
-4 +9
До коментар #15 от "Без думи":
Загиналите не са тайни агенти или войници,а отвлечени по етапно в различно време през 2014/2015 година между тях има и полицаи от граничните градове с Ирак ,не са се свързвали с правителството да предявяват някакви искания .След дълго разследване е направена връзка между случаите и с помощта на МИТ е установено местоположението им в област Гара в Ирак .Турските спец части проведоха 3 дневна операция, но терористите на ПКК застрелват в главата заложниците ,спец частите не успяха да спасят своите,но и не оставиха живи след себе си.Бъди сигурен ,че това няма да е последната операция в Ирак,ще се трепе наред.
-4 +15
До коментар #17 от "Азиатски държави":
От 3 на 5 чушки,все пак има напредък
-1 +4
-1 +7
До коментар #15 от "Без думи":
Ти Пкк бунтовници ли ги наричаш?страх те е да ги наречеш терористи,защото могат да ви нападнат и вас нали?и не са арестувани,а отвлечени.И не са агенти или полицаи,а са 13 цивилни граждани и 3 войника,ама кво ти обеснявам,като ти даже не правиш разлика между кюрд и пкк
-4 +18
До коментар #40 от "Бай ганю":
Това не е от сега.В България от десетилетия половината стоки са били турски.Знаеш ли колко хора ходят всяка седмица да пазаруват в Турция за да зареждат магазините си със стока?Дори не пиша за екскурзионния туризъм и пазарене в Одрин!Да не говорим,че много хора дължат живота си на лекарствата им.
-3 +14
До коментар #47 от "Ердоган":
Не му обръщайте внимание! Не знае какво приказва. Кравария не е била империя, няма и да бъде..
-3 +4
-3 +14
До коментар #38 от "Бургер кинг":
Тегли ли ни една патка вече твоя "приятел", като си тръгва, хвани го за ръчичка и заедно в тюркистан, без да се връщате и без това тук е пълно със селяни-по ма ци !
-7 +4
-1 +2
До коментар #45 от "Реалист":
Ни мой дума ва...от страхуваш тъй гарите? Баце кво ядете пиете вий, че тъй стадно сте у няква злоба,това ще да е няква национална манджа. Или па си някакъв военен-от и там сте филма постоянно.
-2 +4
Сега ги пускат пускат и хоп в капана. Путин няма да се оттегли докато не вдигне гордо челото.
-1 +1