8 Юни, 2022 09:00 2 890 24

Милен Керемедчиев пред ФАКТИ: Палежът на културния ни дом в Битоля е провокация преди визитата на Шолц

  • милен-
  • керемедчиев-
  • северна македония-
  • българия-
  • шолц

Под ръководството на президента Пендаровски Северна Македония продължава своята твърда линия и очаква някой отвън да свърши тяхната работа, казва анализаторът

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Отношенията между България и Северна Македония ескалираха в последните, след като българският културен дом в Битоля пострада от палеж. По темата говорим с бившия зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

- Г-н Керемедчиев, колко и каква провокация е палежът на културния дом в Битоля. Така ли ще вървим напред в отношенията си със Северна Македония към ЕС?
- Много е интересно и едва ли е съвпадение това, че палежът на културния ни дом в Битоля съвпада с предстоящото посещение на германския канцлер Олаф Шолц в Скопие и София. И това става в момент, в който се очаква натискът върху двете държави от Германия, като водеща държава в европейските политики, да се случи в следващите дни. Според мен това е провокация, не е случайна и цели точно това - максимално да бъдат разделени позициите на България и Северна Македония и максимално да се изостри тонът между държавите от страна на политиците от двете страни на границата. И така да се минимизират шансовете за постигане на пробив в разговорите с посредничеството на Германия.

- Явен е натискът от страна на Европа, за да „пуснем“ Северна Македония за преговори в ЕС, а после, по време на преговорите, да изчистим различията си… Опция ли е това за нас?
- Технически това е възможно, защото има такива примери. Словения по време на преговорния процес за присъединяване на Хърватия в ЕС блокира затварянето на главите в областта на транспорта, докато не бе регулиран казусът, който се отнасяше до регламентиране на отношенията за териториални води. И едва след това бе вдигнато ветото. Технически това е възможно, но в България няма такава нагласа, защото се вижда, че втвърдяването на позициите е повече от явно. Доказателство за това е, че след изборите премиерът Петков се опита да извади темата за общата ни история, като основен препъни камък, за да може икономическите и търговските отношения между двете държави да се развиват. Това бе много бързо върнато от страна на президентството обратно в сферата на твърдата позиция.

- Реално се върнахме на позицията, на която държим…
- Да. Но е интересно това, че двете президентски институции – тази в Северна Македония на Пендаровски и тази в България на Радев, са основните котви, които държат на твърда политика. При подобно поведение възможностите за пробив са минимални.

- Ако направим реверанс и кажем „да“ за старт на преговори на Северна Македония, как ще се изтълкува това у нас?
- Според мен няма политик в България, който да предприеме такава стъпка. Ако си спомним преговорния процес между Гърция и Република Македония преди години, когато ставаше въпрос за името Македония, това водеше до огромни протести, най-вече в Северна Гърция, с искания за оставка на правителството. И тогава нямаше гръцки политик, който да вземе такова решение, защото това щеше да го превърне в политически труп. Същата е ситуацията и в България. Няма роден политик, който да вземе решение за отблокиране на преговорния процес на Северна Македония с ЕС, защото това ще е краят на неговата политическа кариера. Според мен България може да бъде конструктивна и да настоява, то бе предложено и остана в дневния ред на ЕС, разделянето на Албания и Северна Македония като преговори. Така ще се види, че Албания може да тръгне по своя път и да започне преговори, а България пък тогава няма да бъде обвинявана, че дестабилизира трайно региона, като спира и Албания към членство в ЕС.

- Отношенията между България и Северна Македония са едно, но вече спорът става и проблем за Европейския съюз. Френският президент Макрон е поел ангажимент да бъде медиатор по време на тяхното председателство… Как гледате на това?
- Много трудно може да има гарант в двустранен договорен процес. Същото нещо можем да се върнем като пример пак при Гърция и Македония при подписването на Преспанското споразумение. В такава спогодба гарант могат да бъдат само двете преговарящи страни. И днес Гърция от време на време казва, че Република Северна Македония не спазва Преспанското споразумение. Да, европейските институции могат да бъдат медиатор, но гаранция за подписване и изпълняване на споразумение могат да бъдат само договарящите се страни. Вижда се, че България е направила много повече отстъпки в преговорния процес в сравнение със Северна Македония. Не смятам, че темата за общата ни история е основната пречка, защото вече ние изменихме нашата позиция най-вече в сферата за защита на човешките права, на признаване на българите като част от етноса в Северна Македония… Ако тези неща бъдат приети, това ще даде основание на България да има доста по-отстъпчива позиция. Но се вижда, че под ръководството на президента Пендаровски Северна Македония продължава своята твърда линия за неотстъпчивост и очакване някой отвън да свърши тяхната работа.

- Разбират ли в Европейския съюз за какво спорят, всъщност, България и Северна Македония…
- За мен това е основният казус, че в последните години България се държа като разсърдено дете в клас, което очаква съучениците му да го разбират, но без то да влиза в обяснителен режим. Нашата стратегия беше, че ние сме пълноправен член на ЕС и като такъв трябва да се появява солидарност към нас от страна на другите страни-членки. През това време македонските премиери обикаляха Вашингтон и държавите в Западна Европа, събираха лобисти в САЩ, и излагаха своята позиция, така че тя да бъде максимално втълпена в обществата там. Ние не направихме това и сега берем плодовете. Нашата външна политика бе изключително в ущърб на целите, които сме си поставили.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 АцеПидероТаткоНаСеверноМакедоните

    6 3 Отговор
    Браво на моите храбри северномакедони!!!

    Коментиран от #13

  • 2 честен ционист

    4 14 Отговор
    Може и българските пиромани сами да са си го запалили, както запалиха и рейса.
  • 3 Новоросс 🏴‍☠️ Z

    14 6 Отговор
    По някаква причина 8 години, когато украинските измет от "Азов" и "Айдар"убиваха, измъчваха, изнасилваха мирни хора в Донбас, Западът "не забелязваше нищо". Те Не забелязаха годишните шествия на нацистите в Киев. И сега изпищяха.

    Коментиран от #9

  • 4 аналитик

    13 4 Отговор
    и какво казва тоя? поредния дето дава акъл да омекнем пред макетата. е-бати..идиотите където ги намират
  • 5 Така значи.

    13 2 Отговор
    Когато бъде уязвен български обект, веднага реагираме - и с основание. А тук, в България, когато бъде осквернен паметник, съдът решава, че няма престъпление, защото се действало по политически подбуди и вследствие на правото на лична изява. На това му викат "двоен аршин".
  • 6 дупница

    7 0 Отговор
    много умни анализатори в Бг и затова сме на такова дередже!!!
  • 7 Перо

    7 0 Отговор
    Ако “макетата” търсеха провокация за влошаване на отношенията,преди джендърското посещение,защо се занимават с глупости,ами не си изтеглят кандидатурата за ЕС? Или зомбирането ги е довело до степен,да използват ЕС за животинската си омраза към БГ и да нанесат вреди! Ако е второто ще се наложи БГ да ги откаже! Според мен опозиционните партии са организирали провокацията спонтанно,от омраза,окуражени от някои правителствени настроения на македонисти!
  • 8 САЩ

    5 0 Отговор
    Айде сега да видиме партньорите ни от САЩ дали ще му прекратят гражданството, защото той е и американски гражданин, а Америка е страната на многото нации живеещи заедно! Вън певача от САЩ, вън от ЕС!

    Коментиран от #11

  • 9 Патриот

    3 1 Отговор

    До коментар #3 от "Новоросс 🏴‍☠️ Z":

    Айде добре. Получаваш 20 рубли за написаното. Отвори си сметка в Газпром банк. Там ще превалутираме както ни дойде за добре.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Перо

    3 0 Отговор

    До коментар #8 от "САЩ":

    Той не е гражданин на САЩ,защото е отишъл там с посетителска виза,на гости на роднини и да си скъса задника,не може да си промени статута за постоянно пребиваващ или за гражданство. Сигурно му е изтекла визата и е бил нелегално пребиваващ! Макетата и албанците ги смятат там за рисков фактор за дилърство на наркотици и незаконна проституция!
  • 12 Аз съм Ламбе

    2 1 Отговор
    Духът на Солунските Атентатори Джоро Павето от Битола поздравява Миленчо Керемидата от мазето на ДС-то!
  • 13 Со керез брадчед

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "АцеПидероТаткоНаСеверноМакедоните":

    Циг@н Тато - гюфто на мургавите "велики" "българи"!
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 изгорете 100 русофили !

    0 1 Отговор
    и пронокациите спират !
  • 23 Име

    0 0 Отговор
    Със Ванчето нищо не бива търсете си друго име за клуба, кърв ще лийне, такова му е наследството на този терорист
  • 24 Пепи

    0 0 Отговор
    Джамбазки да поиска от САЩ да отнемат US гражданството на подпалвача.