След приключването на третия мандат на Борисов през април миналата година политическата ситуация в България
рязко се размина с класическата формула за властта и партиите като нейни преследвачи.
Оказа се, че резултатите от проведените оттогава четири парламентарни вота не дават на нито една от политическите сили мандат за самостоятелно управление. И започна драмата на провалените мандати, на краткотрайните парламенти и на липсата на редовни правителства с едно седем месечно изключение.Това стана по волята на партиите, които получиха парламентарно представителство.
Днес ситуацията не се е променила. Основните политически сили очевидно не желаят редовно
правителство при разпределението на депутатските места след последните избори. Причините за това са на
показ, но не се коментират достатъчно в обществото и медийното пространство. Нека да ги разгледаме. Президентът Радев е основна политическа сила от април миналата година по силата на
конституционните изисквания за съставяне на служебни кабинети. Той прокарва своята лична политика
чрез назначените от него министри и поема значителна част от функциите на изпълнителната власт. Радев определено не е привърженик на стабилно редовно правителство, каквото и да говори публично. Без него се намесва драстично в политиката на служебния кабинет, въпреки че няма подобни задължения по Конституция. Само изказванията му за осигуряването на природен газ с отчитане на интересите на Газпром са достатъчен пример. Да прибавим и възможността му да ходи на форуми, организирани от ЕС вместо премиер, избран от Народното събрание.
ГЕРБ спечелиха последния вот и са първа политическа сила. Но не показват желание да съставят кабинет
поради намерението им да минат за евроатлантици и да загърбят доста срамното си слугуване на
Путин и изграждането на Турски поток с парите на българските данъкоплатци. Сега се нуждаят от подкрепата на Демократична България и Продължаваме промяната, за да стане това, но не срещат разбиране. Затова за тях протакане и нови избори са далеч по-искано развитие, отколкото съюз с ДПС и Янев.
Продължаваме промяната започнаха изявите си в 45-ия парламент с декларацията си, че ще са конструктивна опозиция. От всичките им заявления става ясно, че няма да подкрепят ГЕРБ, а съставяне на правителство с техния мандат е далеч от реалността. Дори с другите си два коалиционни партньора от правителството на Кирил Петков нямат необходимите гласове.А и сигурно са си дали сметка колко рискове носи една коалиция орел-рак-щука с ДБ и БСП, както и ИТН.За тях и двата варианта - правителство на ГЕРБ, което да обере негативите на идващата зима или нови избори са приемливи.
ДПС също не иска редовно правителство с парламентарно мнозинство. Те са наясно, че проблемите със закона "Магнитски" не са заметени под килима, а и кабинет, в който нямат влияние и достъп до обществени и европейски средства не е сред приоритетите им. Освен това имат стабилна електорална подкрепа, така че са спокойни за следващите избори.
Останалите партии са твърде малки и нямат съществено влияние върху процеса на съставяне на правителство. Те могат само да подкрепят някой от големите.
В българския бизнес също се очертават субекти, които не биха желали страната на има стабилно правителство.
На първо място това са фирмите, отличници по усвояване на бюджетни и европейски пари през системата за обществени поръчки.
Сред тях са пътните строители, които се разглезиха от изсипваните над тях милиарди от правителствата на Борисов, както и приближените до кметовете фирми, които са абонирани за сладки дейности в общините
като прибиране на боклука например.
Против стабилно редовно правителство са и голяма част от общините включително големи като София, Варна, Пловдив. Кметовете в тези общини са преимуществено от ГЕРБ и на фона на задаващите се местни избори догодина имат интерес хаосът с централната власт да продължи, за да си довършат далаверите.
И накрая, но далеч не на последно място, съдебната власт олицетворена от Висшия съдебен съвет в сегашния му състав и главния прокурор също нямат интерес от силно редовно правителство. След решението на Конституционния съд за продължаване мандата на Съдебния инспекторат се очертава същото и за ВСС. А това гарантира запазване на съдебната власт в сегашния и облик.
Всичко това показва, че съставянето на редовно правителство в този парламент едва ли е възможно. Реалността сочи избори и те едва ли ще са последните.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ами...
15:17 28.10.2022
2 Дани
15:32 28.10.2022
3 дедеддедеде
15:36 28.10.2022
4 :))
/ БСП,ДБ ,"Възраждане" и БВ/ са твърде малки и нямат съществено влияние върху процеса на съставяне на правителство. Те могат само да подкрепят някой от големите...."......
....обрисува го с баданарката наедро,
а.ла Пикасо :)
15:39 28.10.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Никой
16:44 28.10.2022
7 КИРО ЖЪРТЪ
РЪШИСТКИЯТ БИВШ. ПРЕЗИДЕНТ. КАТО. УСЛОВИЕ. ЗА
ДА. СПРЕ. УНИЩОЖАВАНЕТО. НА ЕНЕРГИЙНИ. МОЩНОСТИ И
ЖИЛИЩНИ. СГРАДИ,. УКРАЙНА
ДА. ПРИЗНАЕ. АНЕКСИЯТА НА
ТЕРИТОРИИТЕ. ПРИ АГРЕСИЯТА
НА. РУСИЯ.ТОЗИ НАПРАВО
ИЗТРЕПА. РИБАТА.ТОЯ УНИКАТ
УЗАКОНЯВА ПРЕД. ЦЕЛИЯ
СВЯТ. ДЪРЖАВНИЯ ТЕРОРИЗЪМ. НА РУСИЯ.
НА. ТОЯ. АКО. МУ. ДАДАТ. ВЛАСТТА, ХИТЛЕР. И. СТАЛИН
РЯПА. ДА. ЯДАТ.
17:16 28.10.2022
8 Тити
17:28 28.10.2022
9 Гроб
Коментиран от #13, #18
18:18 28.10.2022
10 Пенсионер
18:55 28.10.2022
11 Анонимен
19:00 28.10.2022
12 Равнопоставеност
20:17 28.10.2022
13 Равнопоставеност
До коментар #9 от "Гроб":
То си имаше, но май си падна на... мястото. И е хубаво да се спре с тия спекулации. Това не е някакъв незаконен акт - като например метежа организиран на Майдана в Украйна за сваляне на законното правителство, а е предвидена законова възможност. Предишното редовно правителство падна защото Кики тъпото правеше каквото си науми без да се съобразява с поетите ангажименти към коалиционните си партньори. Даже беше доста грозна, а и жалка картинка да се купуват депутати докато се издигат лозунги ,че купуването и продаването на гласове е престъпление. Все пак зад един депутат колко гласа стоят?20:27 28.10.2022
14 Иванчо
А като го гледаш в началото, с дълги ушички си мислиш мило зайче, като се вгледаш внимателно - пак гризач, ама плъх.
08:53 29.10.2022
15 Генчо,Пенчо,Атанас и АЗ
10:17 29.10.2022
16 НИКОЙ НЕ ИСКА РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО ОТ
20:50 31.10.2022
17 Илия
13:58 04.11.2022
18 Този коментар е премахнат от модератор.