Повече от 190 държави, участващи на климатичната конференция на ООН в Дубай COP 28, одобриха историческо споразумение за "преход от използването на въглища, петрол и природен газ". Сделката е резултат от преговори, продължили близо две седмици на форума, но за първи път обединява големите енергийни държави и тези, които настояват за отказ от изкопаемите горива. България за първи път участва на форума със свой павилион. Какво постигнахме… Пред ФАКТИ говори министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
- Министър Попов, във финалния ден на конференцията за климатичните промени COP28 в Дубай беше приета първата глобална оценка на напредъка на страните по Парижкото споразумение, като за първи път в историята на преговорите беше включена цел за преход от изкопаемите горива. Колко голям успех е това?
- Всяка стъпка напред е успех. След почти 30 години на преговори това е първият път, когато светът успя да се обедини около такъв текст, който вече се приема за „началото на края“ на ерата на изкопаемите горива. Но тук е важно да се знае, че самият доклад за Глобалния преглед на напредъка по Парижкото споразумение бе публикуван още през септември тази година и е базиран на над 1600 документа от различни източници и на консултации не само с учени и правителства, но и с градове, бизнеси, фермери, коренно население, гражданско общество и други заинтересовани страни. Този доклад не само гледа назад към резултатите от предприетите от човечеството мерки, но също така осветява пътя напред, който правителствата ще трябва да следват, за да посрещнат адекватно климатичните предизвикателства. И в самото решение, прието в Дубай, се посочват ключови области, в които трябва да се предприемат незабавни действия за системни трансформации, необходими за драстично намаляване на емисиите, адаптиране към последиците от климатичните промени, изграждане на устойчивост и защита на нашето бъдеще.
- На конференцията беше и приетото споразумение за утрояване на възобновяемата енергия и за удвояване на енергийната ефективност до 2030 г., подписано от над 120 държави, включително и от България. Какви са нашите цели?
- Да, по време на международните преговори и непосредствено преди тях множество инициативи търсят подкрепа от страните. Най-широко подкрепената инициатива в Дубай бе за утрояване на световния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г. като начин за намаляване на дела на изкопаемите горива в световното производство на енергия. Разбира се, енергийната ефективност е неразделна част от общото усилие в енергийния преход и, както знаете, в ЕС споделяме принципа, че енергийната ефективност следва да е на първо място. Тези две политики вървят заедно и са важни както за света, така и за България. А освен към декларациите за утрояване на енергията от възобновяеми източници и удвояване на енергийната ефективност, България декларира своята ангажираност и към други ключови въпроси като устойчиво земеделие и хранителни системи, климат и здраве, намаляване на емисиите от охлаждане, хуманитарната помощ, възстановяването и мира, високоамбициозни многостепенни партньорства и др.
- На форума страните бяха призовани да участват във финансирането на фонд “Загуби и щети” на доброволен принцип. Обяснете какво е това...
- Всъщност, това също е напредък, който отново е чакан и желан повече от 30 години, най-вече от малките островни държави, които се борят за средства, за да се справят с щетите от ураганите и покачването на морското равнище. На COP27 миналата година се стигна до решение да се създаде фонд за загуби и щети, а в Дубай реално се сложи началото на неговото опериране. Това стана по време на откриваща сесия на COP, което бе изключително добър ход на президента на СОР28 Ал Джабер на фона на опасения, че този исторически противоречив въпрос в противен случай ще бъде използван за провал на преговорите.
Като цяло създаването на фонда се възприема като успех, въпреки че фондът остава силно спорен, тъй като за разлика от други форми на финансиране на климата сега няма твърдо задължение за развитите страни да осигуряват финансиране за неговото опериране.
Българският павилион
- Тази година страната ни се включи много по-активно от традиционното. За първи път имаше български павилион с организирани събития. Какво постигнахме?
- На СОР28 България участва наистина активно и това бе забелязано и оценено. България не просто присъстваше със свой павилион, а привлече внимание към това какво вече е направено в страната ни. Над 30 български компании, включително малки и средни предприятия и стартиращи фирми, представиха редица иновативни и ефективни бизнес решения за промишлена декарбонизация, зелена енергетика и други мерки за смекчаване на климатичните промени в над 20 тематични панела на националния павилион. В продължение на 10 дни организираните от България дискусионни форуми привличаха и задържаха вниманието и интереса на стотици делегати на световната конференция. Високото ниво на панелите беше осигурено от българска страна с участието на петима министри – освен мен, в делегацията ни се включиха и министрите на иновациите и растежа, на труда и социалната политика, на енергетиката и на туризма. Един от факторите, които помогнаха за привличане на вниманието към българския павилион, беше разнообразието на темите. Покриването на аспекти като: влиянието на климатичните промени върху здравето; участието на младежта в политиката за изменение на климата; прехода към зелена енергия; индустриалната декарбонизация; научните изследвания в Антарктида; възстановяването на Черно море след взривяването на язовирната стена на Нова Каховка; зеленото възстановяване на Украйна; както и иновациите при ранно предупреждение за природни бедствия осигуриха широко представяне на многопластовото сътрудничество между държавата, индустрията, НПО и академичната общност за справяне с климатичните промени.
- Министър Попов, вие участвахте във форум от инициативата на САЩ “Net-Zero Government Initiative – Leading Bу Example”, чиято цел е постигане на въглеродна неутралност в дейностите на държавните институции. Събитието се проведе в павилиона на САЩ. Какви са основните насоки в него?
- Националните правителства са сред най-големите потребители на електроенергия, притежават много сгради и транспортни средства, потребяват и множество стоки и услуги. В допълнение, а и в контекста на климата, именно правителствата задават рамките на национални политики, които изискват трансформиране на икономиката, индустрията, финансовия сектор. А лидерство чрез личен пример винаги е по-резултатно. Именно в тази посока е и същността на тази инициатива, която създава предпоставки действията на правителствата да бъдат пример и да наложат търсене (чрез обществени поръчки), което допълнително да стимулира развитието на нови технологии и пазари с нулеви въглеродни емисии и сред останалите участници в обществения и икономически живот. Тази година МОСВ ще стартира разработване на Пътна карта за дейностите на правителството по тази инициатива, която може да представим на следващия COP29 в Азербайджан.
- Не се преборихме за домакинство на следващия форум. Имаме ли амбиции за бъдещо издигане на България като кандадат за домакин на форума?
- С оглед на блокажа ни от Русия, общо взето бе предизвестено, че България няма да бъде домакин на СОР29. Но следва да отбележим, че ние изиграхме важна балансираща роля в дебатите по този въпрос в Източноевропейската група. Освен това, лансирахме и идеята за т. нар. „споделен“ СОР, която набира все по-голяма популярност и би донесла повече ползи за държавите от регионалните групи, които са наред да определят домакини за следващите годишни конференции по климата. Накратко, тази идея предвижда по-широко ангажиране по темата в целия регион, а не концентриране на вниманието само към една държава. В тази връзка очаквайте повече климатични събития в България през следващата 2024 година.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пич
Коментиран от #8
09:09 22.12.2023
2 честен ционист
09:10 22.12.2023
3 Камила на сянка
09:13 22.12.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 На ред е въздуха
09:17 22.12.2023
6 Коментар
Като е лято пишат за Глобално затопляне,а като захладнее минават на "климатични промени".Угодия нямат!Даже някакви психари са съсздали центрове за намаляване на наделението,защото това би довело до намаляване на "климатичните промени".Защо не вземат да "съкратят" сами себе си,а искат другите?!Тези защо не ходят да протестират пред вуканите,които замърсяват много повече от тецовете?!А може направо да се метнат на някоя ракета и да се изтрелят на протест към Слънцето,защото заради честите си изригвания напоследък може да им се скапат сателитите и така да не могат да си водят скапаната пропаганда,която е античовешка!
Коментиран от #11
09:20 22.12.2023
7 ЕВРОНЮЗ
09:24 22.12.2023
8 Абракадабра
До коментар #1 от "Пич":
И без замърсяване и парникови газове динозаврите са загинали заради глобалната промяна на климата. Циклите на Миланкович доказват, че климатичните промени ще се случват независимо от това дали на земята има хора или не!Времето е свързано с орбитални промени на планетата.
Коментиран от #10
09:26 22.12.2023
9 днес и утре
09:32 22.12.2023
10 ЕВРОНЮЗ
До коментар #8 от "Абракадабра":
През 70-те години четях списание КОСМОС, спомням си един материал в който точно това описваха. Следствие изменението траекториите на планетите след 30-40 години ще има промяна в климата, която ще се изрази и в годишните сезони. Измествайки есента с месец към зимата съответно и останалите.Коментиран от #22
09:38 22.12.2023
11 Гост
До коментар #6 от "Коментар":
Спокойно,масовото световно стадо е бедно,а доскорошната средна класа,също върви в нея посока А както знаем,бедността води до революции,а историята е доказала че се повтаря и елитите не са си взимали поука.09:41 22.12.2023
12 Жмуц
Коментиран от #14
09:41 22.12.2023
13 Уса
09:47 22.12.2023
14 Напусни Европа.
До коментар #12 от "Жмуц":
Отиди да живееш в останалите държави.Коментиран от #19, #24
09:48 22.12.2023
15 Име
Единствено - централното отопление е решение за зимата, електричеството - дори и да е екологично - не дава напълно траен резултат.
Духалка - след което - сметката е - 200 лева за 1 стая - а за цял офис, за фоайе.
Много е културно да се откажем от всичко, но това е лудост.
В момента - в който намалих парното в къщи и - стана студено и изобщо.
Коментиран от #20
09:49 22.12.2023
16 Барабонка
09:51 22.12.2023
17 Читател
10:03 22.12.2023
18 вели
Коментиран от #40
10:10 22.12.2023
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Злогош
До коментар #15 от "Име":
Ние на село се топлим на въглища. Миналата Зима я изкарахме с едно чувалче от 25 кг. На кой как му станете студено вземаше чувалчето на рамо и правеше няколко обиколки на къщата с него докато загрее. Тая година смених ме въглищата с баластра от реката защото е по-евтино и по-екологично . И те така може са стане и пи големите градовеКоментиран от #39
10:32 22.12.2023
21 Баш майстора
10:35 22.12.2023
22 Ти си
До коментар #10 от "ЕВРОНЮЗ":
Е тогава имаше Космос а сега ПИК и ШОК та къде можеш да ги прочетеш тия неща ? Дори при новите технологии с неограничен достъп на информация всеки забил носа в телефона и гледапростотиите от Тик Ток и колко лайка и последователи има в Инстаграм.......Коментиран от #26, #31
10:41 22.12.2023
23 Тълпи от зомби
10:42 22.12.2023
24 Не до ... пеер
До коментар #14 от "Напусни Европа.":
Кой си ти, че си собственик на Европа?10:45 22.12.2023
25 Моарейн
10:48 22.12.2023
26 Читанка
До коментар #22 от "Ти си":
То нещата си ги пише, само трябва някой да напише в търсачката Цикли на Миланкович и има материали за четене до припадък. Просто едни хора, които иначе не спират да крещят за фалшиви новини са захапали темата с измененията в климата и как хората ги причиняват, което абсолятно фалшива теза, но пък е финансово изгодна и много удобна. Освен това тези с фалшивите новини не дават думата на знаещи хора да обяснят истинските процеси. Да климата се променя, но даже и още днес да не остане нито един човек на земята, този процес няма да спре!10:51 22.12.2023
27 Шок
11:05 22.12.2023
28 Карло Ангелов
Той, Светът и други "карища" е приемал.
По едно време прие, че е настъпил КРАЯТ НА ИСТОРИЯТА.
После пък самият автор на тази теория се втурна да се самоопровергава.
Тъй че ДО ЩЕ ВРЕМЕ, ВИДИМ ЩЕ!
Коментиран от #30
11:09 22.12.2023
29 Мале мале
Сума автомобилни концерни ревизираха и свиха РЯЗКО плановете си и планираните производства на електрически коли. Това само като един пример.
Тия некадърници на коя планета живеят?
11:23 22.12.2023
30 Човек
До коментар #28 от "Карло Ангелов":
Доста глупаво сравнение. Никой нормален човек не е приемал, че краят на света ще дойде през 2012 г. само защото календарът на маите свършва тогава. В подобно нещо вярваше само незначителен процент от овчата маса, а медиите си запълваха празните пространства с него. Това, че изкопаемите горива променят климата, което ако продължи, ще доведе до стопяване на полярните шапки до края на този век, е абсолютен факт. Последствията ще са катастрофални. Нивото на световния океан ще се вдигне с десетки метри, крайбрежните мегаполиси ще бъдат потопени, мигрантски вълни ще залеят целия свят, а с тях и конфликтите са неизбежни. Загърбването на изкопаемите горива е абсолютно наложително и трябва да се случи възможно най-скоро. Алтернативата е пълен хаос. Едно е да си фантазираш как човека не влияе на климата, друго е да се образоваш и да събереш информация по темата. Човекът не просто променя климата. В момента той го прави със скорост, която надхвърля многократно и най-резките промени, за които учените могат да набавят информация от миналото. Затоплянето след последната ледникова епоха се е случвало 30 пъти по-бавно отколкото сега. Тогава нашето Черно море е било езеро и бреговете му са били на 50 километра навътре във водата. Всичко това е било залято. Представи си как ще ни се отрази подобен катаклизъм с днешната ни популация. За инфраструктурата, от която зависи световната търговия, няма какво да говоря. Или махаме изкопаемите горива, или ни чака невъобразима мизерияКоментиран от #32, #41
11:48 22.12.2023
31 Човек
До коментар #22 от "Ти си":
Тогава е имало Космос, а днес няма къде да ги прочетеш тези неща? Ти у ред ли си??? Днес имаш цялата информация на света в ръката ти, но като гледам не знаеш как да се възползваш от това уникално благо. Изкопаемите горива променят климата с невиждано резки и неестествени темпове. Внуците ни ще плащат прескъпо за глупостта ни. Ти обаче нали си добре - с глава заровена в пясъка.Коментиран от #33
11:56 22.12.2023
32 Костенурката Орел
До коментар #30 от "Човек":
С нас ли ще живееш, о образований?!11:59 22.12.2023
33 Тука
До коментар #31 от "Човек":
вече уцели. Внуците НИ ще плащат за тъ по ти ята ВИ!12:01 22.12.2023
34 Карлуково
12:03 22.12.2023
35 Наблюдател
12:21 22.12.2023
36 българин 777
12:46 22.12.2023
37 малиии
13:13 22.12.2023
38 Верно ли бе
13:50 22.12.2023
39 Верно ли бе
До коментар #20 от "Злогош":
Това дето го разправяш ми напомня един стар виц : един габровец продавал дърва , нацепени и ненацепени. При еднакво количество ненацепените били по скъпи. Видял един и го питал : защо ненацепените са по скъпи , не трябва ли да е обратното ? Продавачът отговорил , че е по изгодно да си купиш от тях , защото с тях се загряваш 2 пъти - един път докато ги нацепиш и втори път като ги гориш.14:01 22.12.2023
40 казах го няколко пъти
До коментар #18 от "вели":
Много слабо попадение за министър.16:44 22.12.2023
41 Диалектически материализъм
До коментар #30 от "Човек":
Пак някакъв световен форум. От само себе си, се натрапва още едно глупаво сравнение: преди 2-3 години, СЗО - едно от другите пипала но ООН, ни убеждаваше денонощно в ковидизъм. И?!17:27 22.12.2023
42 Факти
10:20 25.12.2023
43 ТОЯ ПАРАЗИТ И ПОДЛОГА Е МИНИСТЪР
14:51 26.12.2023
44 Какво постигнахме?
14:54 26.12.2023