• лига европа-
  • плейофа-
  • драматични

Първите плейофни сблъсъци за участие в тазгодишното издание на Лига Европа вече са в историята.

Видяхме много зрелищни срещи, които ни предложиха куп попадения и драматични мигове от втория по сила европейски клубен турнир.

Андерлехт докосва груповата фаза след категорична победа като гост

Белгийският Андерлехт записа класическа победа с 3:0 над Славия (Прага) при гостуването си в чешката столица.

Така тимът си осигури повече от комфортна преднина преди реванша на свой терен. И трите попадения на гостите паднаха през втората част на мача. В 49-ата минута след центриране отдясно Сила засече топката в близкия ъгъл и след неумела намеса на вратаря кълбото влезе във вратата.

След това в 60-ата минута удар на Кипчиу се отби от гредата, а Теодорчик при добавката бе точен за 0:2.

Крайното 0:3 пък бе дело на Софиан Хани в 71-ата минута, който с бомбен шут извън наказателното поле отбеляза прекрасен гол и оформи крайния резултат в срещата.

Макаби Тел Авив и Слован Либерец взеха крехък аванс преди реваншите си

Отборът на Слован (Либерец) постигна важен успех в борбата си за класиране в групите на Лига Европа. Чехите стигнаха до успех с 1:0 като гост на АЕК (Ларнака) при визитата си в Кипър.

Единственото попадение отбеляза Владимир Коуфал в средата на първата част. След почивката пък домакините останаха с човек по-малко, тъй като Хуанма Ортис бе изгонен за втори жълт картон.

Така чехите взеха комфортна преднина преди реванша на собствен терен след седмица.

В същото време израелският Макаби Тел Авив удари загубиха с 2:1 Хайдук Сплит на своя земя.

Домакините откриха още в 9-ата минута чрез Алберман. Ахмед Саид изравни за гостите с чудесен гол от близка дистанция. В 77-ата минута обаче Бен Хаим донесе успеха на Макаби.

В 90-ата минута Бенаюон можеше да направи победата на домакините по-изразителна, но гостите успяха да се справят с опасността.

ПАОК и Краснодар отнесоха опонентите си

Отборът на ПАОК не срещна особени трудности и се разправи с категоричното 3:0 като гост на Динамо (Тбилиси).

Гърците откриха резултата в 20-ата минута на срещата с гол на Лео Матос, а през втората част стигнаха до нови две попадения, които на практика направиха реванша в Солун протоколен. Първо Стефанос Атанасиадис удвои, а след това Факундо Перейра вкара за 3:0.

Така ПАОК вече мисли за участието си в груповата фаза на надпреварата.

И руският Краснодар по подобен начин може да се чувства необезспокояван преди мача си реванш, след като разгроми албанския Партизани с 4:0 в първата среща помежду им.

Жоазиньо откри резултата в 18-ата минута от дузпа. В 27-ата Фьодор Смолов удвои, а Артур Енджейчик прати гостите в нокаут непосредствено преди почивката, като направи резултата 3:0.

Вторите 45 минути не бяха така резултатни, като едва в 73-ата минута Гезим Красник оформи крайното 4:0. Реваншът е на 25 август в Албания.

Ето и резултатите от първите мачове от плейофната фаза за влизане в Лига Европа:

17:00 часа:
АСТАНА - БАТЕ БОРИСОВ 2:0 - репортаж тук

19:00 часа:

ДИНАМО (ТБИЛИСИ) - ПАОК 0:3 - репортаж тук

19:15 часа:

СьОНДЕРИЙСКЕ - СПАРТА (ПРАГА) 0:0

19:30 часа:

КРАСНОДАР - ПАРТИЗАНИ (ТИРАНА) 4:0 - репортаж тук