31 Март, 2024 23:33 11 911 70

Синер разгроми Димитров във финала в Маями

• спорт

Димитров все пак написа история на спортна България, финалист на Мастърса в Маями, САЩ

Синер разгроми Димитров във финала в Маями - 1
Снимки: БГНЕС/ЕРА

Григор Димитров загуби от Яник Синер в мача за титлата в Мастърса в Маями, САЩ. Срещата предизвика огромен интерес по света. Синер победи с 2:0 сета.

6:3, 6:1 за италианеца. Синер има само 1 загуба за 2024 г. Той много скоро може да изпревари Новак Джокович като лидер на АТП. Димитров вече е 9-ти в класирането.

Гришо записа паметни победи срещу Хуберт Хуркач, Карлос Алкарас и Александър Зверев в Маями. Но не съумя да спечели четвърти пореден мач срещу играч от десетката на АТП.

С близо до българско звучене мачът за титлата предаде SK1. Polsat sport също излъчи двубоя. На български Max Sport 1 предаде срещата. SUPER TENNIS имаше студио за мача на италиански и го следеше с коментар на специалисти точка по точка, но без картина на живо. Димитров влезе първи на корта в 22:10 българско време. Той беше готов да тръгне към голямата арена, докато Синер още загряваше на помощно игрище. Мачът започна в 22:18.

СЕТ 1

Българинът спечели първата точка в мача на свой сервис. Гришо взе подаването си на 0. Синер отвърна с подаване на 15. Димитров пък поведе по първата почивка в битката за титлата с нов бърз гейм на 0. Българинът пропусна възможност за брейк с форхенд малко в аут и Яник изравни трудно 2:2 гейма.

В следващия гейм италианецът проби на 30, след като имаше късмет при ретура при 30:40 изоставане на Григор. "Тенис-страшилище", така един от чуждестранните коментатори на мача нарече Яник Синер, докато италианецът затвърждава брейка със сервис-гейм на 15. След тромавия старт при посрещане, Синер започна да играе много солидно на сервис на Григор и заприлича на стена при втори пореден сервис-гейм на Димитров. Подаването продължи 8-9 мин., българинът отрази 2 възможности за пробив и намали пасива си 3:4 гейма.

Младокът взе подаването си на 30 за 5:3 в негова полза. Синер затвори сета с пробив за 6:3. Димитров отрази сетбол при 15:40, но при 30:40 италианецът осъществи фамозен уинър.

СЕТ 2

Синер е като машина, взе първото си подаване на 15. Димитров взе подаването си на 0 за 1:1 гейма. Синер записа 5 поредни гейма за 6:1. Доминация на Яник.

ПРЕДИ МАЧА

Даниел Колинс изненадващо ликува в турнира в Маями при дамите. Ветераните Рохан Бопана и Матю Ебдън спечелиха при двойките при мъжете вчера. София Кенин и Бетани Матек-Сандс победиха тази вечер Габриела Дабровски и Ерин Рътлиф в мача за титлата на двойки при жените. Този двубой предхожда срещата Димитров - Синер. Американките Матек-Сандс и Кенин триумфираха след 2 часа и 3 минути игра и 11:9 точки в решителен шампионски тайбрек за радост на домакинската публика.

А в последния мач на турнира за 2024 година машината за победи Яник Синер ще излезе като убедителен лидер в класирането по точки само за сезона. Яник има 3 550 точки за кампанията, с 1000 повече от втория в това класиране Данийл Медведев. Медведев беше детрониран брутално от младия италианец в Маями. Руснакът ликува в Мастърса през 2023 година, но в полуфиналите тази седмица взе само 3 гейма общо срещу Синер.

Яник обича да разгромява най-силните в Тура. В 1/2-финала на Аустрелиън Оупън тази година срази легендата Новак Джокович в 4 сета като спечели части с 6:1, 6:2 и 6:3.

Синер има само 1 загуба за сезона. От Карлос Алкарас в 1/2-финалите в Мастърса в Индиън Уелс в средата на месеца. Тогава 22-годишният италианец спечели с 6:1 първия сет, но 20-годишният Карлитос обърна мача.

Алкарас ликува с титлата в Индиън Уелс. А какво се случи с него в Маями? Взе само общо 6 гейма в 1/4-финалите и беше разгромен от тенис-звездата на България.

След 3 поредни победи срещу играчи от десетката на АТП ранглистата - Хуберт Хуркач, Алкарас и Александър Зверев!

След прекъсване на серия от 7 поредни загуби срещу Саша и 16 от 16 спечелени сервис-гейма в 1/2-финалите!

След 4 от 5 спасени точки за пробив, нула двойни грешки и 12:6 гейма срещу 2-рия в ранглистата на АТП Алкарас!

След победа с тайбрек в третия сет срещу Хуркач в 1/8-финалите!

След само 1 загубен гейм срещу Яник Хофман.

След грандиозно измъкване в първия си мач в турнира от 0:1 сета и 2:5 точки в тайбрека на втората част срещу Алехандро Тобило!

Старият-нов играч от Топ 10 на АТП, шампионът от Бризбейн, Австралия, със само 4 загуби за 2024 година към момента.

От Хасково, България срещу Яник Синер ще излезе Григор Димитров.

Началният час е не преди 22:00 българско време, Централния тенис-корт в Маями, САЩ!

Победителят ще вземе титлата при мъжете от турнира, 1000 точки за ранглистата и 1 милион и 100 000 долара. Загубилият ще се утеши с 650 т. и $585 000.