• дъблин

Адемола Люкман реализира хеттрик

Аталанта прекъсна серията на Байер Леверкузен и спечели Лига Европа - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Аталанта победи Байер Леверкузен с 3:0 във финала на Лига Европа, който се игра на стадион "Авива" в Дъблин. Хеттрик направи Адемола Люкман, с което се превърна в големия герой за своя отбор.

Бергамаските започнаха мача по-настойчиво и стигнаха до гол в 12-ата минута. Тогава Давиде Дзапакоста навлезе в наказателното поле и потърси пас, от който се възползва Люкман и със своя шут нападателят прати топката в мрежата за 1:0.

В 26-ата минута Адли допусна грешка при овладяването на топката и така секунди по-късно Люкман отново се разписа, този път със страхотен удар от границата на наказателното поле. Така нигериецът се превърна в първия африкански футболист в историята с две попадения във финал от евротурнирите.

В 42-рата минута Де Кетеларе нанесе удар от голяма дистанция, но не успя да преодолее противниковия вратар. Малко преди почивката Гранит Джака също изпробва мерника си с шут от голямо разстояние, но топката излетя в аут.

Втората част започна с принудителна смяна на Аталанта, тъй като контузилият се Коласинак беше заменен от Джорджо Скалвини. В Леверкузен също смениха свой играч, като Бонифейс влезе на мястото на Станишич. "Аспирините" наложиха натиск, но за 20-ина минути стигнаха само до един доста разочароващ изстрел на Фримпонг.

В 75-а минута Адемола Люкман отново блесна. Скамака изнесе по невероятен начин, като пренесе топката до противниковото наказателно поле след страхотна контраатака, след което намери Люкман, а той показа класата си един на един срещу Тапсоба и с лекота го преодоля, за да завърши в далечния ъгъл и да остави за трети път безпомощен Ковар, оформяйки своя хеттрик - 3:0 за Аталанта.

Така бе подпечатана победата и титлата в Лига Европа за Аталанта!