Американският телевизионен канал Си Ен Ен (Cable News Network CNN) след 31 декамври 2014 г. прекратява да се излъчва в кабелните мрежи в Русия, съобщи в. „Ведомости“, позовавайки се на уведомително писмо до кабелните оператори от страна на Turner Broadcasting System Europe Limited в състава на Time Warner. Причините за това не се споменават в писмото.
Решението за преустановяване на излъчването на канала CNN на територията на Русия е прието заради поправки в Закона за средствата за масова информация в страната, уточнява за изданието представител на Turner.
“В светлината на последните промени в руското законодателство, регламентиращи дейността на медиите, Turner International разглежда алтернативни възможности за излъчване на CNN в Русия. В дадения момент, в очакване на решение, ние преустановяваме дистрибуирането на телевизионния канал. Надяваме се, че с времето ще успеем да се върнем на пазара. Ще съобщим на партньорите си за възобновяването на предоставянето на услугите. Московската редакция на CNN ще продължи своята работа без промени“, заявяват от компанията.
Телевизията е създадена през 1980 г. от медийния магнат Тед Търнър и е една от първите новинарски медии, започнали да излъчват в непрекъснат 24-часов режим. В Русия представителството на CNN е открито през 1983 г.
От 2009 г. “Роскомнадзор” започва строго да изисква от чуждестранните канали, които се предават в кабелните и спътникови мрежи в страната, местни лицензи за излъчване. Тогава службата предупреждава операторите, че имат половин година да отстранят нарушенията или да деактивират каналите, които нямат лиценз. След това срокът е удължен с още 6 месеца.
CNN отдавна е подала заявка в “Роскомнадзор” за получаване на лиценз, но така и не го е получила, твърди източник от страна на операторите. За да стане това, тя трябва да създаде руско юридическо лице с руски партньор, но това очевидно не е било направено. Ето защо в последните 3 години операторите са предоставяли услугата за излъчване на CNN на базата на писмо от компанията, че е в процес на получаване на лиценз.
Претенции към тях от страна на надзорните органи не е имало. Друг източник предполага, че преустановяването може да е свързано с ниските продажби на реклама в Русия.
През 2010 г. в Закона са приети поправки, забраняващи 50% участие на чуждестранни лица в капитала на тв и радио компании. През 2012 г. радиостанция “Свобода“ прекратява ефирното излъчване. По-рано „Гласът на Америка“, Ради оФранс Ентернасионал, Руската редакция на Би Би Си и „Дойчев веле“ преминават изцяло на излъчване в Интернет.
През септември 2014 г. Държавната дума прие още по-жестоки поправки, ограничаващи участието на чуждестранен капитал в медиите до 20%. под ударите на този закон попадат голяма част от чуждите медии в Русия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Mич
16:32 11.11.2014
2 пич
17:52 11.11.2014
3 раптор
17:59 11.11.2014
4 русия
19:30 11.11.2014
5 ож
11:39 12.11.2014
6 Десислава Димитрова
23:01 13.11.2014