18 Март, 2016 07:32 12 564 11

Професор спечели 700 000 долара за решението на 300-годишно уравнение

  • награда-
  • математика-
  • 300-годишно уравнение-
  • последната теорема на ферма-
  • андрю уайлс-
  • задача-
  • теорема

Британски математик успя да даде решение на задача, тормозила умовете на математиците в продължение на векове

Математическо уравнение, което объркваше умовете на математиците в продължение на векове най-накрая получи своето решение. 300-годишната задача бе разрешена от британския професор Андрю Уайлс, съобщава Си Ен Ен.

„Няма решение с положителни цели числа на уравнението xn + yn = zn, когато "n" е по-голямо от 2“.

Уравнението, известно като "Последната теорема на Ферма", за пръв път е поставено от френският математик Пиер дьо Ферма през 1637 г. Французинът я записва набързо в полето на "Аритметика" на Диофант. Полето било малко и доказателството не се събрало. Така поне твърдял Ферма. Но повече от 300 години най-ярките умове на планетата търсят решението на тази теорема.

През 1994 година професор Ендрю Уайлс от Оксфорд най-накрая решава уравнението.

Заради постижението си тази седмица той ще бъде удостоен с престижната награда Абел. Към статуетката се дава и парична награда в размер на 700 хиляди долара.

Уайлс заяви: "Това е огромна чест ... уравнението на Ферма е моя страст още от ранна възраст и решението му ми даде огромно чувство на удовлетвореност."

"Винаги съм се надявал, че моето решение на този толкова стар проблем ще вдъхнови много млади хора да се захванат с математика и да работят по предизвикателствата, които тази красива наука поставя", заяви той.

"Малко резултати имат толкова богата математическа история и толкова драматично доказателство като последната теорема на Ферма", заявяват от Абеловия комитет.

"Уайлс е един от малкото математиците - ако не и единственият - чието доказване на теорема влезе в международните водещи новини“, заявяват от комитета.

Наградата, която често е описвана като Нобелова награда по математика, ще бъде връчена от Норвежката академия на науките на тържествена церемония, с участието на норвежкия принц Хаакон, през май.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 goni

    1 0 Отговор
    Пак навреме са му я дали!:) Нали човека е жив!:) А, аз си мислих че само българите закъсняваме!:)
  • 2 зрящ

    0 1 Отговор
    МИЛЕНЧЕ , погледни на дъската уравнението и тогава пиши тези глупости !

    Коментиран от #4

  • 3 Сульо

    0 1 Отговор
    На дъската няма знака за равенство "=". Също n е степента, не е умножено. Не е добре преводач от английски да изпада в детайли, когато става въпрос за 300 годишни нерешени математически уравнения.
  • 4 Камата

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "зрящ":

    Какво да погледне, всичко е ясно, това е теоремата не Бернд Уелс за относителността, аз също се мъча от години и сега всичко е ясно, браво на Милена
  • 5 Спиро

    2 1 Отговор
    Ех, ако навремето ми я бяха дали на изпита по ЛААГ, сигурно щях да я катурна и тази:)))
    Ама де да съм знаел
  • 6 време

    1 0 Отговор
    През 1994 година професор Ендрю Уайлс от Оксфорд най-накрая решава уравнението......Сега сме 2016.... Бая време е почакал професора......

    Коментиран от #8

  • 7 азззз

    1 0 Отговор
    Професор Андрю Уайлс е от български произход. Даже си е чист българин. Пак ние, българите сме най-добри!
    ;)
  • 8 пример

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "време ":

    6x4 +8x4 = 56 = 9x4
  • 9 Веси

    1 0 Отговор
    Решението ти важи за xn + yn = zn, но не и за x^n + y^n = z^n, а именно това уравнение е т.нар. последна теорема на Ферма.
    x^n + y^n = z^n
    n>2, n ϵ Z, x ϵ Z, y ϵ Z, z ϵ Z естествено различни от 0
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Иван

    0 0 Отговор
    Тая теорема е грешна още на трета степен,ясно е че две числа на трета степен дават друго на трета,само че не знам компютри.Ако някой може да създаде сортировъчна програма и да я провери тая глупава теорема,няма да е зле.Вероятно е грешна!
Новини по държави: