Last news in Fakti

6 Декември, 2011 15:29 944 0

Еврокомисията иска реформа на ДДС

  • ек-
  • ддс-
  • реформи-
  • еврокомисията

„Данъкът върху добавената стойност (ДДС) — плащан от гражданите и събиран от предприятията, представлява повече от 20 % от националните приходи. Следователно той оказва съществено влияние върху всеки гражданин на Европейския съюз. Системата на ДДС обаче е въведена за първи път в ЕС преди 40 години и вече не съответства на нашата икономика, която се основава на нови технологии и в която основен дял има сферата на услугите. Време е за амбициозна реформа на системата на ДДС“, каза европейският комисар за данъчно облагане и митнически съюз, одит и борба с измамите Алгирдас Шемета.

На тази основа Комисията днес прие Съобщение относно бъдещето на ДДС. В него се определят основните принципи, на които трябва да се основава новата система на ДДС, както и приоритетните действия, необходими за създаването на по-проста, по-ефикасна и по-солидна система на ДДС в ЕС.

Новата система на ДДС има три основни цели.
На първо място, ДДС трябва да е по-практичен за прилагане от страна на предприятията. Една по-проста, по-прозрачна система на ДДС ще намали значително административната тежест за предприятията и ще поощри развитието на трансграничната търговия. Това от своя страна ще подпомогне растежа. Сред мерките, които се предвиждат с цел ДДС да се прилага по-лесно от страна на предприятията, са използването на метода на единното гише и при трансгранични сделки,  стандартизирането на декларациите за ДДС и предоставянето на лесен достъп до данните на всички национални системи за ДДС посредством централен уеб портал.


На второ място, чрез ДДС трябва да може да се подкрепят по-ефикасно усилията на държавите-членки за бюджетна консолидация и устойчив икономически растеж. Разширяването на данъчната основа и ограничаването на използването на намалените данъчни ставки може да генерира нови приходи за държавите-членки, без да се налага повишаване на данъчните ставки. Стандартната ставка на ДДС може дори да бъде намалена в някои държави-членки, без това да се отрази върху приходите, ако се премахнат освобождаванията и намаленията. В Съобщението се посочват принципите, въз основа на които ще се преразгледат освобождаванията и намалените ставки. Комисията ще анализира също така използването от страна на държавите-членки на намалени ставки и освобождавания и при прегледа на бюджетните политики в рамките на „европейския семестър“.

На трето място, огромните загуби на приходи, дължащи се понастоящем на несъбран ДДС и на данъчни измами, трябва да бъдат преустановени. Разликата между общия дължим и събрания ДДС (така нареченият „отклонен ДДС“) се оценява на около 12 % от дължимия ДДС. През 2012 г. Комисията ще предложи механизъм за бързо реагиране, за да гарантира, че държавите-членки могат да предприемат по-ефективни мерки при подозрения за схеми за данъчни измами. Освен това Комисията ще прецени дали съществуващите механизми за борба с измамите като т.нар. „Eurofisc” трябва да бъдат укрепени и ще разгледа възможността за създаване на трансграничен контролен екип за улесняване на многостранните проверки.


Накрая, Комисията стига до заключението, че поставяният от години въпрос за промяна на системата на ДДС и преминаване към облагане на мястото на произход вече не е актуален. Следователно ДДС ще продължи да се събира в страната по местоназначение (т.е. там, където се намира купувачът) и Комисията ще работи за създаването на съвременна система на ДДС на ЕС, основаваща се на този принцип.
 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА