25 Август, 2017 09:37 2 929 5

Пускат 20-часов полет без кацане

  • полет-
  • времетраене-
  • сидни-
  • лондон-
  • qantas
Пускат 20-часов полет без кацане - 1
Снимка: Shutterstock

От 2022 г. австралийската авиокомпания Qantas възнамерява официално да обяви пускането на редовна линия Сидни – Лондон. Полетът ще е с продължителност 20 часа и без междинно кацане, съобщава агенция Reuters.

Това несъмнено ще е най-дългият полет на гражданската авиация в света. Той ще може да бъде реализиран, ако някои от двата най-големи автопроизводители Airbus или Boeing успеят да предоставят на австралийския национален превозвач съответния модел самолет, който да може да лети на толкова дълго разстояние, особено като се има предвид, че полетът Сидни – Лондон ще се извършва над северния полярен маршрут, а не през Азия и Европа, по който ще се реализира полета Лондон – Сидни. Маршрутът от австралийския град до британската столица е по-дълъг – 17.038 км., но е по-благоприятен, заради попътния вятър. Той може да се променя в зависимост от годишното време, но обратният полет от Лондон до Сидни ще се извършва по стандартния „западен” маршрут.

Очаква се новият полет да доведе до значителни икономии по отношение на време. Той ще е с три часа по-къс отколкото сегашният, който се извършва с междинно кацане.

Quantas започва да лети между Австралия и Европа през 1947 г., като подобни рейсове с междинно кацане ги нарича „скокът на кенгуруто”. Сега полетът между Сидни и Лондон се извършва с подобно кацане в Денвър, Сингапур, Калкута, Карачи, Кайро, Триполи и Рим. По-рано полетът е отнемал четири дни и е включвал седем кацания, а сега 1-2 „скока”. Разстоянието между Австралия и Великобритания е 14 500 км.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 джими

    6 1 Отговор
    "особено като се има предвид, че полетът Сидни – Лондон ще се извършва над северния полярен маршрут, а не през Азия и Европа"
    Някой може ли да ми обясни как ще стане това?

    Коментиран от #2, #3, #4

  • 2 Мунчо

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "джими":

    Е как? От София до Пловдив най- бързо се стига през Бургас
  • 3 ОМBRE

    3 0 Отговор

    До коментар #1 от "джими":

    Австралия, северен полюс , и се спуска на юг покрай норвегия и англия. А з обратно хваща постоянните ветрове запад изток . Хем икономично хем по бързо .
    Представи си да летиш срещу насрещен вятър, разходът на гориво се увеличава, и скоростта пада. И ще лети не 20 часа , а ще 5 часа да речем и трябва да каца за презареждане.
  • 4 Варна

    6 2 Отговор

    До коментар #1 от "джими":

    Малко ще ми е трудно да ти го обясня вместо да ти го начертая...
    Земята все пак е кръгла нали? - Прекарай мисловно една елипса в посока Австралия - Лондон...
    Сега сложи една точка на елипсата и я завърти по- часовниковата стрелка, а после наобратно...
    Тези последни 2 движения ще ти дадат яснота какво означава да мине през северният кръг
  • 5 дивака

    1 1 Отговор
    освен да го зареждат във въздуха