Last news in Fakti

15 Февруари, 2019 10:41 2 000 7

Край на високите такси за трансгранични плащания

  • ева майдел-
  • трансгранични плащания-
  • преводи-
  • еврозона-
  • sepa

Европейският парламент прие нови правила, облагодетелстващи страните извън еврозоната

Край на високите такси за трансгранични плащания - 1
Снимка: EPA/БГНЕС

Банките трябва да уеднаквят таксите за трансгранични плащания в евро и за вътрешните плащания и да направят по-прозрачни разходите за превалутиране, гласят новите правила.

В четвъртък евродепутатите приеха нови правила с 532 гласа „за“, 22 гласа „срещу“ и 55 гласа „въздържал се“, които слагат край на дискриминацията срещу ползвателите на платежни услуги в рамките на ЕС, но извън еврозоната. Докато потребителите в еврозоната се възползват от единната зона за плащания в евро (SEPA), то тези, които живеят извън нея, продължават да заплащат високи такси за трансгранични плащания в евро.

В рамките на една година, таксите за трансгранични плащания в евро в ЕС трябва да бъдат в съответствие с таксите за националните заплащания направени в местната официална валута (правилото за „същата такса“). Освен това държавите членки са свободни да наложат правила на банките за прилагане на същите такси за трансграничните и за вътрешните плащания, които не са в евро.

Новите мерки също ще предпазват потребителите от плащане на произволни разходи за превалутиране. При всяка транзакция, те ще бъдат информирани относно сумата, която трябва да заплатят в местната валута и във валутата на тяхната сметка. За да се направят разходите за превалутиране по-прозрачни, ще има единна база за пресмятане на таксите за превалутиране на местата за продажба или на банкоматите (референтният процент на ЕЦБ + х% с максимални ставки за надценка определени индивидуално от банките).

Потребителите ще получават електронно известие, като например текстово съобщение, имейл или известие на своите мобилни приложения или на уеб приложение на банката, относно приложимите такси за превалутиране.

Банките ще трябва също да обявяват очакваните пълни разходи при банкови трансфери преди извършването на операцията.

„Успяхме да премахнем един двоен стандарт в ЕС. Всеки българин, който превежда пари от или в друга държава на ЕС, ще спестява между 30 и 50 лева на превод. Ако за превод от 10 евро досега сме плащали средно между 30 и 50 лева такси, то сега цената за него ще бъде около 3-5 лева. Освен това, осигурихме банките да дават по-ясна информация при плащане или теглене на пари с карта в чужбина. Това е втората малка революция в ЕС след тази с намаляването на роуминга”, отбеляза докладчикът Ева Майдел (ЕНП/ГЕРБ).

Край на високите такси за трансгранични плащания

Средна такса за трансграничен превод от 100 евро в еквивалентен трансфер в местна валута.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 суртук

    5 0 Отговор
    Нашите банки пак с най високи такси защото сме най богати в Европа
  • 2 Сънчо

    3 0 Отговор
    А в България могат да ни дерат както си искат иначе няма милиарди печалби и бонуси, и на кого да обясняват колко ни е добра банковата система.....
  • 3 Мислят за себе си

    1 1 Отговор
    Нали е пазарна икономика, що се месите в делата на бизнеса??? Истината е, че брюкселските хомота се грижат само за своите трансгранични получавания на кинти, затова искат намаляне на таксите!!! Иначе за цените на храни, електричество, лекарства и прочие стоки от първа необходимост за бедните казват, че било пазарна икономика и нямали право да се месят в ценообразуването и затова цените ще бъдат брутално високи за обикновените хора!!!
  • 4 123

    6 0 Отговор
    Това обирджииство е от банките които са регистрирани в България като български юридически лица, за толкова години нито едно българско правителство не се погрижи за българските граждани СРАМ и това се наричат БЪЛГАРСКИ правителства.
  • 5 Отвратен

    0 0 Отговор
    Няма ,,Българско"правителство което да не е работило срещу интересите на собственият си народ.Всички правителства досега си заслужават омразата на Българският нещастен и глупав ,,народ"....Лошото е че никой от тези изроди няма да си плати консумативите като в Китай(За голямо съжаление на раята)...
  • 6 стоян

    0 0 Отговор
    А защо чак сега -досега спаха ли депутатите от ЕП
  • 7 КТБ

    0 0 Отговор
    И пак са високи преводните такси.
    Инак химика-банкир Хампи какво ще прави?
    Няма нищо в тая държава за приватизиране, за да се върне приватизатор №1.
Новини по държави: