5 Ноември, 2019 12:04 6 674 24

Защо заминавам за Германия? Четири съдби.

  • германия-
  • българи-
  • съдби-
  • работа в германия

Преподавател в университет, камериерка, социален асистент, хористка: четири истории на българи, работещи в Германия

Защо заминавам за Германия? Четири съдби. - 1
Снимка: Shutterstock

Международната автогара в София. В края на лятото. От тук всеки ден стотици български граждани заминават за чужбина. Едни - за кратко, други - завинаги.

След броени минути поредният автобус ще потегли за Германия. Пред входа му вече се е образувала опашка. Според Германската статистическа служба, през 2018 всеки ден по 74 българи са емигрирали във Федералната република. Днес в Германия живеят над 330 000 българи, като почти половината са се преселили в страната през последните 5 години, а над две трети от тях са на възраст под 45 години.

"В Германия не всичко е розово"

А хората, които всеки момент ще се качат в автобуса? Какво ги е накарало да заминат за Германия? Дали отиват там за дълго? Или просто ще гостуват на някого? Една усмихната млада жена споделя, че се е преместила в Германия през 2013 година. Тогава е била на 25 години. Решението ѝ да замине дошло спонтанно - отворила ѝ се възможност за работа и тя тръгнала без да се замисля. Името ѝ е Гергана Бориславова. Преди да се премести в Германия, е работела като хорист в Държавния музикален театър в София. "Изкарвах чисто на месец 327 лева. Ситуацията беше нетърпима, всеки на мое място би постъпил по същия начин", обяснява тя. Според нея много от българите, напускащи родината, се решават на тази крачка заради проблеми от финансово-битов характер. "Идвайки в Германия, те си мислят, че всичко в тази страна е розово, но истината е, че и тук пари се изкарват трудно. Конкуренцията е жестока. Непрекъснато трябва да се доказваш, че си добър, че можеш, че имаш потенциал и качества." На този етап тя не смята да се връща в България, но силно вярва, че някой ден това ще се случи. "Надявам се, че за България ще дойдат светли дни, но те ще настъпят само ако ние, хората излезли в чужбина, се обединим, сплотим и пренесем опита, който сме добили зад граница. Ако някой ден се върна, моята цел ще бъде чрез опита, който съм добила тук, да направя нещо ново за България", казва Гергана.

На същото мнение е и 36-годишният Деян Радев, който преподава финанси в Бонския университет. От следващата година той смята да продължи академичната си кариера в България. Вече проучва различните възможности, защото е решил, че на този етап би имал много по-голям принос към науката в родната си страна, отколкото в Германия. "Получих достатъчно от Германия и сега искам да предам опита си на младите. Целта ми е като се върна в България да преподавам така, че младите хора да не изпитват нужда да търсят знания навън. Освен това искам да докажа, че дори и в България могат да се правят научни изследвания на световно ниво", обяснява Деян. Разказва още, че навремето заминал не по политически или икономически причини, а заради желанието за личностно израстване. "Никога не съм имал за цел да напускам България, но и не съжалявам, че го направих, защото Германия ми даде много. Чувствам са добре тук, но след 13 години в Германия мисля, че ми е време да се върна", споделя Деян.

Пред автобуса има и хора, които за първи път в живота си ще пътуват в чужбина. Например 52-годишната Мариана Андонова. Тя е видимо разтревожена, не ѝ е лесно да се раздели с България. Заминава за Германия, за да работи като камериерка за шест месеца. Разказва, че съпругът ѝ починал преди 7 години, но едва сега, след като дъщерите ѝ пораснали, се решила на тази крачка. Казва, че никога не си е представяла да работи нещо подобно, но финансовите обстоятелства го наложили. "Отивам, за да изкарам малко пари. Ще карам, колкото издържа. Но ще се върна, защото не мога да си представя да бъда далеч от децата си", заявява Мариана.

"Хората в България са все по-изморени и намръщени"

И 50-годишната Елка Илиева споделя, че е вдовица. Трагедията в семейството ѝ обаче се разиграла докато вече работела в Германия. Тогава ѝ се наложило да вземе най-тежкото решение - или да се върне окончателно в България, за да се грижи за децата си, или да остане и да осигури финасовата стабилност на семейството. Избрала второто. Днес Елка живее в Нюрнбрехт и от година и половина е социален асистент на възрастна жена с деменция. Очарована е от семейството, при което е попаднала, и споделя, че за времето, в което работи при тях, е получила повече признание, отколкото за целия ѝ 30-годишен трудов стаж в България. За разлика от останалите, 50-годишната жена е категорична, че не желае да се връща в родината. "Уморих се да се боря със системата. Осъзнах, че в България нещата никога няма да се оправят. 30 години чаках някаква промяна, но тя не дойде. Виждах, че работим, трудим се, но не вървим напред, а назад. Опитвах се сама да променям нещата около мен, но нямах подкрепа. От година на година нещата ставаха все по-зле и по-зле. Това ме амбицира да замина", обяснява Елка. Според нея хората в България стават "все по-намръщени, изморени, демотивирани и изнервени". Тя обаче е оставила децата ѝ сами да решат къде ще продължат житейския си път. "Като всяка майка аз искам най-доброто за тях, но в крайна сметка и те са личности и имат право на мнение. Аз не мога да решавам тяхната съдба", завършва Елка.

Шофьорът подканва пътниците да се качат в автобуса. След минути ще потегли. И ще ги отведе до Мюнхен, Франкфурт, Кьолн, Мюнстер. Много от тях ще останат там дълго.

Автор: Ралица Фичева


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 гост

    47 2 Отговор
    Публикувано във факти.бг: Много от тях ще останат там дълго....със сигурност-завинаги.
  • 2 ЕЕЕ

    57 12 Отговор
    Искахте демокрация....получихте я. Обикновени, трудолюбиви хора...са немили клети и недраги, както беше казал поета...

    Коментиран от #5, #8, #10

  • 3 Диамантената ръка

    28 3 Отговор
    Светът е голям и спасение дебне отвсякъде. И тук и там има и предимства и недостатъци. А и вечни неща няма, не е нужно да се изпада в крайности.
  • 4 Тъжната истина е че

    54 7 Отговор
    Никога няма да се оправим защото всички си мислят че бойко и компания са виновни за трагичната ситуация. А те са просто едно отражение на народа. Във хората е главният проблем, не във политиците. Мисленето ни трябва да се промени първо и чак после идва време за оправяне на държавата, ако изобщо това е възможно.
  • 5 венецуела и рашка са в колапс

    26 32 Отговор

    До коментар #2 от "ЕЕЕ":

    Защо всеки нормален човек иска да емигрира на запад ,а никой не иска в "перфектната" Русия ?

    Коментиран от #13

  • 6 Тръмп

    30 5 Отговор
    Много германци работят по света,та не виждам проблеми и българите да го правят!!!:):):)Това е Свободата,да търсиш най-доброто за себе си по Света,а не да стоиш заключен у дома от комунистите!!!:):):)Още на Титаник през 1912година е имало поне 36 българи поели отвъд Океана,та нищо ново под Слънцето!!!:):):)
  • 7 Тръмп

    8 3 Отговор
    Тръмп също е германец по име и ДНК!!!:):):)
  • 8 венецуела и рашка са в колапс

    8 13 Отговор

    До коментар #2 от "ЕЕЕ":

    Искаме да сме нормална държава като всички други на тоя свят,а това означава демокрация.Комунизма останаха само в няколко държави по света и то с нотки на демокрация.Ти ако искаш този режим отново си свободен да напуснеш България !

    Коментиран от #15

  • 9 Ю Кортес

    18 14 Отговор
    Фейк на Дойче веле.
    Ставайте германски роби да работите за германските пенсионери и тарамбуките дето ги събрахме от Африка и Афганистан.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Pompev/star emigrant

    15 0 Отговор
    авеее Германия е близко,може на няколко седмици да си ходи човек за няколко дни.Билетите и те евтини.Така че имигрирайте-да не отивате накрай света я
  • 12 Yavuz

    22 4 Отговор
    Желаещите да напуснат България са много повече ,но нямат възможност.Хората съзнателно мируват и мизерстват, докато една шепа чакали "усвояват" милиони.
  • 13 антрашпиц

    14 1 Отговор

    До коментар #5 от "венецуела и рашка са в колапс":

    По-правилният въпрос е защо хората искат да емигрират ?
  • 14 Бай Знай

    6 3 Отговор
    Разни хора, разни акъли. Не се разбира какво иде да каже публикацията. Тъпа публикация-без поука, с опит да вмени на читателите колко е гадно в България, ама не съвсем!
  • 15 На изток се ходи с визи

    5 0 Отговор

    До коментар #8 от "венецуела и рашка са в колапс":

    И там ценят взаимното уважение .Тъй че докьт си жив виза няма да имаш
  • 16 Кари

    13 1 Отговор
    Повърхностно и чак дразнещо е да чета или слушам изявления от сорта: ние, българите от чужбина като се върнем ще внесем опита си и ще оправим нещата. Не, няма нищо да оправите, защото придобития опит е получен при други условия, различни от тукашните и поради, които сте заминали там, другаде.По-коректно е да се признае, че сте искали да устроите по-добре живота си, в което няма нищо лошо. Успех!
  • 17 Yavuz

    15 2 Отговор
    Българин който се връща от Германия и иска да създаде свой бизнес, още при първа среща с корумпираната бюрокрация усеща че греши. Задачата на инстанциите е да пречат и изнудват.
  • 18 Юри

    9 2 Отговор
    От 5 години сме в Германия със семейство ми. Спортувах "професионално" до 29 годишна възраст. Желание имаше,но заплащане малко. В този период завърших и станах учител по физкултура. 7 години с учителска заплата беше трудно. Теглихме кредит,купихме машини / втора уп. защото са по евтини/. Така 8 год. Изтината за мен и частния бизнес е,че колкото и добро качество да предлагаш не познаваш ли когото трябва нямаш шанс. Слава богу оспяхме да продадем бизнеса и сега сме в Германия. Тука съм на заплата и ни е много по спокойно. ИМА РЕД И ПРАВИЛА. Като си ги спазваш, всичко се подрежда. Можеш да планираш напред. Това сме избрали и не съжаляваме.

    Коментиран от #21

  • 19 Митев

    1 1 Отговор
    И аз се насочвам на там работих пенсионирах се 359 лв пенсия =160евро два дни работено в Германия два дни за 1 месец разходи и пак не стигат.....
  • 20 хах

    0 4 Отговор
    Поредната хибридна повърня от хибридното остреи на руската пропаганда.Още преди да прочета коментарите съм почти сигурен, че някой е писал как видял старец да рови в кофите за боклук и се оказало, че това е учителя му по математика.
  • 21 Даа

    4 1 Отговор

    До коментар #18 от "Юри":

    Много си прав. И ние сме в Германия от няколко години и сме много доволни. Когато човек няма парични затруднения, има постоянна работа гледа по друг начин на живота. Радваме се на други неща, нематериални разбира се, и ценим живота и приятелите си повече от преди.
  • 22 Libre comme air

    3 2 Отговор
    На запад никой не те пита за ЕГН ..няма мафията мой човек...няма партии и шуробаджанащина... там се иска само работа и разни мързеливци и тарикати просто нямат шанс..

    Коментиран от #23

  • 23 Иван

    2 0 Отговор

    До коментар #22 от "Libre comme air":

    Много си заблуден! Разбира се, че има и корупция, и шуробаджанащина и т.н., които са уж специфични за България, но населението е много по-голямо, много по-богато и затова нашенски те истерии и интриги не вървят толкова. Измамници, тарикати, простолюдие и т.н. има навсякъде, даже в Германия. Обаче правилата и законите им като цяло се спазват, докато у нас всичко е измислено и написано, много неща са копирани точно от немските закони, но няма кой да ги спазва...
  • 24 Саладрекс

    1 1 Отговор
    Френски лекари и сестри емигрират в Канада,немските пък в Америка и Австралия,всеки отива там където му е по-добре.Стига с тия истерий,манталитета на българина е още от соца-работиш,неработиш заплатата ти сигурна.А сега вече не е така и той търка билети и все някой друг му крив.Кой накъдето иска там да заминава,стига с това мрънкане!
Новини по държави: