Last news in Fakti

20 Август, 2020 08:54 2 304 5

Тестовете и проследяването не са достатъчни за справяне с коронавируса

  • коронавирус-
  • учени-
  • тестване-
  • проследяване-
  • пациенти-
  • пандемия-
  • заразени-
  • изолация

Необходимо е също да бъдат идентифицирани поне 80 процента от заразените и контактните с тях

Тестовете и проследяването не са достатъчни за справяне с коронавируса - 1
Снимка: Shutterstock

Тестовете и проследяването на контактите са важни, но са недостатъчни за забавяне на циркулацията на коронавируса, ако не са съчетани с други мерки, предаде Нова телевизия, позовавайки се на британски учени.

Стратегията "тестове, проследяване, изолация" може да допринесе за намаляване на репродуктивното число на коронавируса с 26 процента, твърдят учените от Лондонския имперски колеж, които са използвали математически модели за анализ на вече публикувани данни. Репродуктивното число посочва средния брой заразени от един носител на вируса. Когато е над 1, епидемията се разраства, а когато е под 1, тя намалява.

"Резултатите ни показват, че тестовете и проследяването могат да помогнат за намаляване на репродуктивното число, но само ако са направени бързо и ефикасно" - каза ръководителят на изследването Никълас Грасли. Намаляване с 26 процента се постига само ако тестовете се правят веднага след като се появят симптомите и резултатите от тях са известни до 24 часа. Изолирането на контактните хора също трябва да бъде направено до 24 часа. Необходимо е също да бъдат идентифицирани поне 80 процента от заразените и контактните с тях.

Тези изисквания не се спазват в повечето държави. Във Франция между първите симптоми и взимането на проба за тест минават средно 3,5 дена. Резултатите стават известни след няколко дена. Подобно е положението във Великобритания и САЩ. До тези критерии се доближават Южна Корея, Тайван и Германия. Дори там обаче мерките не стигат, за да бъде намалено достатъчно репродуктивното число, изтъкват британските учени. Като допълнителни мерки те предлагат ежеседмично проследяване на рисковите групи, като здравните и социалните работници, дори и при липса на симптоми. Това би позволило репродуктивното число да бъде намалено допълнително с 23 процента. 


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Антимилиционер

    13 2 Отговор
    Ами като не са достатъчни....който кихне и има температура да се разстрелва и изгаря.

    Коментиран от #2

  • 2 Уыт

    9 1 Отговор

    До коментар #1 от "Антимилиционер":

    Те тава е целта!
  • 3 наглост

    6 4 Отговор
    До ваксинирането нищо няма да е достатъчно!Още колко нови номера знаем!Ние ви пробутахме един еврейн за бог и една книжка с цел послушание и още ни се връзвате!!!
  • 4 12122122

    5 1 Отговор
    този британски "учен" що не вземе да се върне там от където е дошъл на бял свят!!!
    крайно време е целия свят да помете шепата мръсници, наречени управляващи , които системно вече тероризират и се гаврят с народа си с тази безумщина К19, освен че го ограбват...
  • 5 Сандо

    8 0 Отговор
    Един ден много лидери на държави и медии ще бъдат съдени за разпространяване лъжата и измамата Сovid-19.