26 Март, 2021 12:34 3 829 10

"Адът на земята": как тормозят политическите затворници в Иран

  • иран-
  • жени-
  • затвор-
  • затворници-
  • тормоз-
  • ад-
  • преследване-
  • мъчения-
  • политически затворници

Особено тежко е положението на жените

"Адът на земята": как тормозят политическите затворници в Иран - 1
Снимка: Shutterstock

Заради противозаконните и произволни прехвърляния на политически затворници в Иран, правозащитници от страната са сезирали Джавад Рехман, специалния отговорник на ООН за човешките права в ислямската република. В отворено писмо те го призовават да използва "всички налични правни средства", за да сложи край на тормоза над политическите затворници в страната. Тази тактика на иранските власти не е нова, но напоследък се прилага все по-често. Авторите на отвореното писмо до Рехман посочват, че в условията на пандемия затворниците биват прехвърляни в други затвори посред нощ, без да са информирани за това предварително. Освен това новите затвори "са далеч от местоживеенето им и семействата им".

Особено тежко е положението на жените

"Ден преди Норуз, иранския новогодишен празник в началото на пролетта, брат ми Касра е бил преместен от затвора Евин в Техеран. Ние не знаехме къде е бил отведен и към кого можем да се обърнем", казва Пориа Нури пред Дойче Веле. Брат му Касра Нури е юрист и известен политически активист в Иран. В затвора е от 2018 година - заради принадлежност към преследваното в Иран религиозно малцинство на дервишите Гонабади. "Касра вече беше прехвърлян няколко пъти. А по закон трябва да излежава присъдата си в затвор по местоживеене, т.е. в Техеран. Сега е бил изпратен в Шираз, град на около хиляда километра южно от Техеран, с което почти ни отрязват възможността да го посещаваме", допълва братът на политическия затворник.

Миналата седмица Касра Нури и други политически затворници от затвора Евин са информирали близките си, че в началото на пролетта ще обявят гладна стачка в знак на протест срещу тормоза, на който ги подлагат, и срещу произволното им прехвърляне в други затвори. В затвора Евин особено тежко е положението на жените. Само през последните два месеца четири от задържаните там жени са били прехвърлени в други градове, далеч от семействата и познатите им. Такъв е например случаят с 24-годишната студентка и активистка Сепиде Голиан, арестувана през ноември 2018 за това, че е пускала информация в социалните мрежи за работническите протести в провинция Хузестан. Тамошните протестиращи, които от месеци не били получавали заплати, бяха пребити от силите на реда.

Публично унижение

Преди две седмици Сепиде Голиан е била прехвърлена в Бушеер на брега на Персийския залив - на около 1000 километра от Техеран. Дори и докато е била в затвора в столицата, семейството ѝ рядко е имало възможност да я посещава. Но сега това ще стане напълно невъзможно заради отдалечеността на Бушеер. И това съвсем не е всичко: в едно писмо от затвора младата жена описва как след прехвърлянето ѝ на новото място са я накарали да стои окована в белезници на ръцете и краката в центъра на града за публично назидание, "сякаш съм сериен убиец". "Хората ме гледаха с широко отворени очи, а на мен ми идваше да крещя, че не съм престъпница. Но не можех да издам нито звук", пише младата жена. С прехвърлянето на отдалечени места властите искат да прекъснат контактите на затворниците със семействата и приятелите им. Но зад този ход се крие и още нещо. "Властите се страхуват, че когато политическите затворници са близо един до друг, те може да си влияят и да предприемат общи действия", убедена е правозащитничката Мансуре Шоджае, която над 20 години е била една от водещите фигури в иранското Движение за женски права. И Шоджае многократно е била арестувана в Иран, последно през 2007. Днес тя живее в изгнание в Нидерландия.

"Към момента в Иран има 34 политически затворници, обявили гладна стачка. А това показва, че затворниците все пак могат да се организират - въпреки тактиката на режима", казва тя. По думите ѝ, особено добре успяват да се организират затворниците от женското отделение на затвора Евин в Техеран. Те имат силно влияние в иранското общество, някои от тях дори са известни в чужбина. "Затова и са трън в очите на режима", допълва правозащитничката. Една от тези жени е Насрин Сотуде, която е адвокат по човешки права. През септември 2020 тя беше отличена с наградата за човешки права на Германския съюз на съдиите, а през октомври същата година получи алтернативната Нобелова награда. "Насрин Сотуде също е била прехвърлена в друг затвор - през септември 2020 е била преместена на 25 километра южно от столицата Техеран. Затворът в Гарчак граничи с пустинята и е известен с катастрофалните си хигиенни условия. Наричат го "Адът на земята". В него дори няма течаща питейна вода и обитателите му са длъжни да си купуват вода.

Автор: Шабнам фон Хайн


Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Навальний

    14 6 Отговор
    Нищо им няма,пък мене ме боли кръстчето напоследък..
  • 2 Рошко

    16 4 Отговор
    Нищо ново на хоризонта, дойче зеле по заглавието ше го познаете Русия Турция Иран Китай Венецуела, бълва се само лъжи и мснипулации
  • 3 Йосиффф

    13 2 Отговор
    ПРОПАГАНДНИТЕ ЗАГЛАВИЯ СА АБСОЛЮТЕН ПАТЕНТ НА ДОЙЧЕ ЗЕЛЕТО.
  • 4 Зелев

    23 1 Отговор
    В Иран затворниците ги тормозят, а в Гуантанамо им правят дискотеки, водят им момичета/момчета и ги обличат от Армани и Клайн.
  • 5 Българин

    5 5 Отговор
    Иран е "Империята на злото" !
    Със тези" изперкали аятоли" , се успокояват такива като Бойко Борисов и Хунтата.
    Сравнението е унижение за България?
    Нека ни сравняват с Европейски я елит ,не със "измета на откачени религии"?
  • 6 В Иран тормозят затворниците,

    13 2 Отговор
    Както в Гуатанамо!!! Бяха направили Филиал на Гуантанамо и в Румъния, но скриха факта под Чергата!!! DW???
  • 7 Хаха

    2 9 Отговор
    Брадатите аятоласи на Иран са най-големите приятели на Путин Велики.
  • 8 Истамбул

    5 0 Отговор
    Ляво-либералните легени, трубадурите на Истанбулската конвенция посетиха ли Техеран ? Скараха ли се на правителството и аятоласите ? Заплашиха ли ги със съд ?
  • 9 Bon voyage

    5 0 Отговор
    А Гуантанамо какво е? Раят ли? Защо ли някой още си въобразява, че живеем в културен, образован и човечен свят. Навсякъде е едно и също, както винаги си е било. Но просто сме облекли нещата с думи с различен цвят и аромат на идеали.
  • 10 Бай Шиле

    1 1 Отговор
    Някакъв в Скандинавия застреля 36 деца и взриви сграда в града.Наказаха го жестоко.В затвора с първо,второ и десерт му спират Интернета след 22 часа.Нека му е на тази гад.Това е демокрация брато.Не като тия варвари в Иран.И разбира се Русия.Благодарим на DW,че ни осветли.