17 Март, 2022 17:47 1 615 12

Дебат за COVID-19 в Европейския парламент

  • еп-
  • европейски-
  • парламент-
  • ковид-19-
  • мерки

ЕС е изправен пред нова криза, породена от войната в Украйна и ръста на цените

Дебат за COVID-19 в Европейския парламент - 1
Снимка: Shutterstock

Целта на срещата на 16 март беше да се извлекат поуки от първите стъпки на "Механизма за възстановяване и устойчивост", който е основният инструмент на ЕС за подкрепа на инвестициите и реформите в страните членки и за подпомагане на фирмите и работниците за преодоляване на кризата с COVID-19.
Изказалите се в дискусията, сред които бяха португалският министър-председател, Антонио Коща, и депутати от Европейския парламент и националните парламенти, отбелязаха, че ЕС е изправен пред нова криза, породена от войната в Украйна и ръста на цените.
В същото време много от участниците настояха, че Механизмът за възстановяване и устойчивост и националните планове за възстановяване, които той финансира, предоставят добра рамка за справяне с предизвикателства като енергийната зависимост и за провеждане на структурни реформи.

Използвайте съществуващите инструменти, призовават евродепутати

Зигфрид Мурешан (ЕНП, Румъния), който е един от тримата съдокладчици на Европейския парламент за изпълнението на плана за възстановяване, заяви, че създаването на нови фондове на ЕС за подкрепа при криза отнема много време. Затова той прикани за справяне с настоящите предизвикателства да се използват съществуващи инструменти, които включват бюджета на ЕС за 2021-2027 г. и плана за възстановяване с общ размер от 1,8 трлн. евро.

Г-н Мурешан подчерта значението на работата на Парламента по упражняването на контрол върху плановете за възстановяване: „Ние смятаме, че след като Европейският съюз ще изразходи повече пари от когато и да било в следващите години, ние трябва да се уверим, че парите стигат до бенефициентите, за които са предназначени“.

„Планът за възстановяване разби различни табута“, заяви съдокладчикът, Ейдер Гардиасабал (С&Д, Испания), и посочи издаването на общ дълг и споразумението за нови източници на средства за бюджета на ЕС, които следва да помогнат за погасяването на поетия дълг. „Нито една криза не е идентична на предишната, затова решенията трябва да са различни, но разработените инструменти могат да ни послужат“.

Драгош Пислару (Обнови Европа, Румъния) определи Механизма за възстановяване и устойчивост за „въплъщение и прекрасен отговор на солидарност в един от най-тежките моменти за гражданите на ЕС“.

Механизмът осигурява на държавите в ЕС до 335 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства и до 385,8 млрд. евро като заеми. До момента повечето страни не са заявили желание да използват заеми. Г-н Пислару, който също е съдокладчик на Парламента, предложи неизползваните суми за заеми да бъдат пренасочени „за новите спешни приоритети, предизвикани от руската агресия“.

Ръководителят на оперативната група в Европейската комисия по плана за възстановяване Селин Гауер подчерта „изключително бързото прилагане“ на плана и заяви, че до края на април преведените суми по него ще достигнат 100 млрд. евро.

Тя също така каза, че силният акцент, който се поставя в националните планове върху енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, водорода и укрепването на енергийните мрежи ще позволи диверсификация и по-малко потребление на руски изкопаеми горива.

Солидарността и единството са пътят напред

Португалският премиер Антонио Коща отбеляза важната роля по време на пандемията на временния механизъм на ЕС SURE за подкрепа на заетостта и призова за създаване на подобен постоянен инструмент.

Г-н Коща изброи полупроводниците, здравеопазването, цифровите технологии, храните и селското стопанство като ключови области, в които страните в ЕС трябва да инвестират съвместно. Той заяви, че солидарността и сътрудничеството са помогнали на ЕС да се справи със здравната криза и че „това е начинът, по който трябва да подходим и към войната на нашия праг“.

Европейската парламентарна седмица

Конференцията беше част от Европейската парламентарна седмица, организирана тази година от Европейския парламент, френската Национална асамблея и френския Сенат.

Събитието събира представители на парламентите от страните в ЕС и Европейския парламент за дискусия относно координацията на икономическите и социалните политики на страните в ЕС в рамките на Европейския семестър.

Механизмът за възстановяване и устойчивост

Механизмът за възстановяване и устойчивост в размер на 723,8 млрд. евро, е ключовият инструмент в плана на ЕС за възстановяване. Той се финансира чрез издаването на дълг от Европейската комисия на международните финансови пазари.

Парите са предназначени за държавите в ЕС, които подготвят национални планове за възстановяване, съдържащи инвестиционни проекти и реформи в шест области: зелен преход; цифрова трансформация; интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж; социално и териториално сближаване; подготвеност за кризи и политики за следващото поколение.

След като националните планове бъдат одобрени от Съвета, държавите могат да получат до 13% от общата сума като предварително финансиране; останалата част се изплаща само след постигане на договорените цели.

Към март 2022 г. са одобрени плановете на 22 страни, а две (Испания и Франция) вече са получили плащания за реализирани цели.

Европейският парламент е сформирал работна група за упражняване на надзор върху прилагането на плана за възстановяване. Депутатите провеждат редовни срещи с представители на Комисията, за да направят преглед на напредъка, а парламентарните комисии по икономически въпроси и бюджети организират публични дискусии с еврокомисарите, Валдис Домбровскис и Паоло Джентилони.


Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 23 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 др Гей Билтс

    34 0 Отговор
    Планът беше да избият 40хил пенсионера в Ковид от деленията и на тяхно място да натъпчат укрофашаги в и без това застарялата ни страна.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Z1771

    27 0 Отговор
    ЕС го чака съдбата на СССР от 1991г. Есента я го има ..ама надали тия санкциий ще го ликвидират гаранция.
  • 4 666

    35 0 Отговор
    Една много голяма и много скъпа говорилня!!!имат още 4-5години и разпад
  • 5 г-жа Миндер

    26 0 Отговор
    С Бурла направихме пачките покрай ковида, но Путин малко ни изненадА и сега "вместо хляб, ще ядете пасти" !
  • 6 Чиновниците

    36 0 Отговор
    в ЕС нямат криза , с над 250 000 € заплата плюс екстри ! Кризата я усещат обаче , държавите членки и техните граждани
    - данъкоплатците !
  • 7 от Блонди 222

    21 0 Отговор
    У тоя евро парламент, папкат едни луди заплатки,
    Кои кога ходи и кво прави бог знае..,
    Ковид мовид, дейност отчитат... Евроцености, трети пол, еднополови бракове,... То всичко е ОК, само тва куца!
  • 8 Българина

    11 1 Отговор
    не чух в дебата за ерническите вируси? 100 млн в европа са славяни, които са на мушката и ръкопляскат на биотерориститв сащ. споко новите ъпдейти на К19 идват с пролетно лятно есенно и т.н. издание
  • 9 Истина

    20 1 Отговор
    Долу маските. Референдум за НАТО и ЕС
  • 10 Европския С

    14 0 Отговор
    Се оказаха майстори на кризите
  • 11 CODE88202

    11 0 Отговор
    От статията разбрах, че една банда некадърни чиновници са си чесали езиците няколко часа, след което са отишли да хапнат и пийнат в някоя брюксeлска кръчма.
  • 12 ГОСТ

    5 1 Отговор
    Кризата няма да е последна докато не се махнат всички ляви съединители от Брюксел
    И да спрът да облизват сладоледа на сащ
Новини по държави: