Според данни на Върховният комисариат на ООН за бежанците 100 милиона души по света са били принудени да избягат от домовете си, което е най-високият регистриран брой на разселени лица от Втората световна война насам, предаде ДПА.
Разселването на цивилни граждани от Украйна е най-голямата и най-бързо растящата бежанска криза от създаването на Върховният комисариат на ООН за бежанците през 1951 г., се казва в доклада на агенцията, за глобалните тенденции, който бе публикуван днес.
Руското нахлуване в Украйна е сред многобройните извънредни ситуации, случили се по едно и също време, наред с тази в Афганистан, довели до преминаването на "драматичната граница" от 100 милиона души, заяви базираният в Женева ВКБООН.
През последното десетилетие броят на бежанците се покачвал всяка година, предупреди върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди и добави, че "ужасната тенденция" ще продължи, ако международната общност не предприеме действия за разрешаване на конфликтите и не намери трайни решения.
Докладът разглежда развитието през 2021 г., но включва и актуалния брой на бежанците, за да подчертае опустошителните последици от войната в Украйна. ВКБООН е установил, че 89,3 милиона души са били разселени поради война, насилие, преследване и нарушения на човешките права към края на 2021 г. - с 8 процентни пункта повече от година по-рано.
Броят на тези лица продължава да се увеличава през годините, като в края на миналата година броят на хората, напуснали домовете си, се е увеличил повече от два пъти в в сравнение с регистрирания десет години по-рано.
Източник: ДПА
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Така е
12:11 16.06.2022