Last news in Fakti

21 Юни, 2022 09:33 780 7

"Комерсант" : Финландия и Швеция няма да се разберат с Турция за НАТО преди срещата на Алианса в Мадрид

  • коммерсант-
  • финландия-
  • швеция-
  • турция-
  • нато

Финландия и Швеция няма да се разберат с Турция за НАТО преди срещата на Алианса в Мадрид, прогнозира руският в. "Комерсант"

"Комерсант" : Финландия и Швеция няма да се разберат с Турция за НАТО преди срещата на Алианса в Мадрид - 1
Снимка: Оля Ал-Ахмед

Финландия и Швеция не успяват да се разберат с Турция навреме за срещата на върха на НАТО идната седмица, отбелязва в коментар руският в. "Комерсант".

Снимка: Оля Ал-Ахмед

Поредният кръг от преговори между Турция, от една страна, а от друга – Швеция и Финландия, според участниците е постигнал "явен напредък", но без да премахне всички разногласия. Анкара все така настоява двете страни да изпълнят условията ѝ, иначе пътят към НАТО ще бъде затворен за тях, пояснява изданието.

"Комерсант" припомня "претенциите на Анкара": двете скандинавски страни подкрепяли Кюрдската работническа партия (ПКК), смятана от Турция за терористична организация, и свързани с нея кюрдски групировки. Освен това турските власти настояват за вдигане на санкциите срещу техния военнопромишлен комплекс.

Поначало се предвиждаше алиансът да одобри молбите за членство на Швеция и Финландия на срещата си на върха в Мадрид на 29-30 юни. Сега обаче представители на страните членки не крият, че това едва ли ще стане. Вчера неназован източник от германското правителство съобщи пред Ройтерс: Берлин е "напълно убеден", че в крайна сметка Анкара, Хелзинки и Стокхолм ще се споразумеят, но "няма да е никаква катастрофа", ако това не се случи в Мадрид, а след "няколко седмици". "Според нас решаващо е това, че няма непреодолими проблеми", добави той.

Анкара явно също не гради излишно оптимистични планове за форума в Мадрид, допълва всекидневникът и помества думи на турския президентски говорител Ибрахим Калън, цитирани от местния в. "Стар": "Не разглеждаме мадридската среща на върха като краен срок или повратен момент за процеса на присъединяване на Швеция и Финландия".

Според друг турски вестник, "Сабах", самият президент на страната Реджеп Ердоган е подготвил за форума съвсем непомирително изказване – той "ще представи тезите на Турция със специални документи и файлове. Ще бъдат демонстрирани доказателства за финансовата и политическа подкрепа на ПКК от Швеция и Финландия, ще бъде заявено, че "съюзнически" отношения не могат да бъдат установени, докато е в сила тази враждебна позиция". "Сабах" твърди, че при операции срещу кюрдски отряди в Ирак и Сирия Турция е пленила шведски противотанкови оръдия А Те 4.

Едва ли е възможно да се уредят всички въпроси до срещата в Мадрид. Швеция и Финландия най-вероятно са готови да вдигнат санкциите си срещу Турция, но ще има проблеми с екстрадицията на кюрдските въоръжени бойци, намерили убежище в Северна Европа, коментира за "Комерсант" турският политолог Хасан Селим Йозертем.

Според него властите и опозицията в Турция са на единно мнение, че исканията на Ердоган са обосновани. Това е много важно с оглед предстоящите догодина парламентарни и президентски избори в страната. "Повдигайки темата, властите разиграват картата на сигурността и национализма. Това спомага да се превключи вниманието на хората другаде от все още твърде осезаемите икономически проблеми", казва експертът.

"Мисля, че Анкара няма бързо да склони на отстъпки – посочва пред изданието руският наблюдател Амур Гаджиев. – Мадридската среща най-вероятно само ще очертае рамките на бъдещо решение. Което може да е съвсем неочаквано. Например когато Франция се връщаше във военната структура на НАТО, Турция пак беше против и специално заради нея бе създаден пост на заместник-генерален секретар."

"Антизападните, антиамериканските нагласи в Турция нарастват и много политически сили ги включват в играта си. Примерно лидерът на основната опозиционна сила – Народнорепубликанската партия, Кемал Кълъчдароглу предложи неотдавна направо да се закрият натовските бази на турска територия", допълва Гаджиев.

Швеция обаче не желае да отлага влизането си в НАТО, смята аналитикът Грегъри Саймънс от Института за изследвания на Русия и Евразия към университета в Упсала.

В дипломатическото противопоставяне днес играят голяма роля емоциите и чувството на национална гордост, заявява той. Швеция, "последователно сближавала се с НАТО през последните години", се стреми да направи историческия си избор, а Турция – да си отмъсти за неотдавнашните обиди. И както сочат досегашните преговори, търсенето на компромиси няма да е лесна работа, заключава Саймънс.

Източник: в. "Комерсант"


Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Илия

    8 4 Отговор
    Следващия преврат няма да е като първия.БайДън не е като Обама видя се в Украйна.Този път ще идат до края.
  • 2 реру

    12 0 Отговор
    Дори в. "Комерсант" е загрижен и съпричастен...

  • 3 Инфо

    7 4 Отговор
    The ​​Economist, атака срещу Ердоган: Турция е по-голям проблем в НАТО, отколкото заслужава. Правителството на турския президент Реджеп Тайип Ердоган се оказа нестабилен фактор в алианса на НАТО. Наскоро блокира исканията на Швеция и Финландия за присъединяване, заплашва да атакува кюрдите в Сирия и предизвиква напрежение със съседна Гърция, според престижния британски преглед The ​​Economist. Приятелството на Ердоган с руския президент Владимир Путин предизвиква нарастващо разочарование в западните столици – мнозина вярваха, че войната в Украйна ще го принуди да преосмисли. Това не се случи, след като опортюнизмът надделя и Турция остана в добри отношения с Русия, отбелязва Economist в последния си брой. Възраженията на Ердоган срещу кандидатурите на Швеция и Финландия за НАТО допълнително навредиха на позицията на Турция в алианса и Ердоган понякога звучеше враждебно към разширяването на Алианса. Сега Турция е застрашена да бъде изолирана, тъй като страните от НАТО планират двустранни гаранции за сигурност с двете страни като алтернатива на членството. Някои експерти, както на Запад, така и в Турция, отново спорят дали НАТО и Турция трябва да се разделят.

    Коментиран от #5

  • 4 Инфо

    7 4 Отговор
    В края на май Ердоган предупреди за нова военна офанзива срещу кюрдските сили в Сирия. Принуден да се откаже от подобни планове, вероятно поради съпротивата на Русия или Съединените щати или и двете, оттогава той атакува Гърция, настоявайки за демилитаризация на гръцките острови, които обхващат западния бряг на Турция. Той каза също, че американските бази в Гърция представляват заплаха за Турция, която също е домакин на американски сили. Това скоро може да се издуха. Но блокирането на присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО, докато войната в Европа бушува със сигурност ще има последствия, дори Ердоган да отстъпи. Швеция беше една от малкото държави, които поддържаха живи надеждите на Турция за присъединяване към Европейския съюз. Тази подкрепа сега е загубена. Междувременно западняците са склонни да вярват, че Турция носи голяма част от отговорността за присъствието на ПКК, като отказва да предостави на кюрдите в страната правата, които искат. Те също така заключиха, че не могат да се доверят на г-н Ердоган да решава кой е терорист или не и да поставя етикета на хиляди хора, включително бюрократи, учени, мирни протестиращи и кюрдски политици.

    Коментиран от #7

  • 5 Българските турци

    0 1 Отговор

    До коментар #3 от "Инфо":

    Тя Турция си е "изолирана" в алианса вече от доста дълго време...А"дали НАТО и Турция трябва да се разделят" е проблем повече на НАТО отколкото на Турция!
  • 6 Европа , събудете се

    1 1 Отговор
    Както Ислямска Държава така и ПКК официално са признати за терористи от ЕС и САЩ , щом си в ЕС требва да испълняваш всички закони на съюза . Но постоянната антитурска пропаганда в Швеция и някои други Европейски държави промиват мозъците на простите Еврогейци и сега са напълно зависими от терористите на ПКК .
  • 7 Инфо-антигюленист

    1 1 Отговор

    До коментар #4 от "Инфо":

    Благодарение на санкциите (на САЩ и другите страни),военно-промишления комплекс на Турция вече е на друго ниво (от подводници и кораби,през учебни самолети и дронове до ракети и стрелково въоръжение).Турция има военни бази в няколко държави (Либия,Азърбейджан,Сомалия,Албания,Катар)и едновременно воюва в 4! държави-Либия,Сирия,Ирак и Азърбейджан.Близки са и отношенията с ядрен Пакистан.Излизане/изключване на Турция от НАТО няма да има (с лека ръка на Китай и Русия ли ще я оставят, а Кипър ще влезе веднага), но демилитаризиране на острови ще има-след преговори и/или по военен път. Лицемерни напъни на политици от ЕС или журнаглистични изказвания по медии не влияят на националните интереси на Турция. Политиците на тази държава имат кураж и последователно отстояват националните си интереси.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания