Президентите на Русия, Турция и Иран, Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган и Ебрахим Раиси, ще се срещнат на 19 юли в Техеран, за да обсъдят обстановката в Сирия. Тримата лидери ще проведат и двустранни разговори, предаде Франс прес, като се позова на Кремъл.
Агенцията отбелязва, че това ще бъде второто посещение на Путин в чужбина от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари.
Визитата на руския президент е "в процес на подготовка", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той уточни, че Путин, Ердоган и Раиси ще участват в "среща на държавните лидери на страните гаранти на мирния процес" в Сирия.
На 19 юли в Техеран руският президент ще има и двустранен разговор с турския си колега, допълни Песков без да даде подробности.
В момента се водят разговори с участието на Турция, за да може украинската пшеница да бъде изнасяна през Черно море, отбелязва АФП. Анкара, която поддържа добри отношения както с Москва, така и с Киев, и играе посредническа роля, на няколко пъти предложи да помогне за безопасен износ. Нейните оферти обаче получиха подкрепата на Русия и Украйна само в ограничена степен.
Русия, Турция и Иран са ключови фактори в конфликта в Сирия, избухнал през 2011 г. През 2017 г., трите държави поставиха началото на т. нар. Астанински процес, чиято цел е договарянето на официално мирно споразумение за слагане на край на войната.
Кремъл съобщи за срещата ден след като ООН удължи с още шест месеца механизма за трансгранична помощ за Сирия - решение, което първоначално беше блокирано от Русия.
Ердоган, опитващ се да сплоти електоралната си база преди президентските избори в Турция догодина, които се очертават трудни за него, от седмици заплашва да започне нова военна операция срещу кюрдските бойци в Северна Сирия.
Освен Сирия, двустранната среща между Путин и Ердоган вероятно ще бъде доминирана и от развоя на руската офанзива в Украйна. Турция, която се опитва да поддържа добри отношения и с Киев, и с Москва в качеството си на посредник, неколкократно предлага своята помощ за придвижване през морските пътища на украинското зърно, блокирано вследствие на конфликта. Това предложение обаче среща ограничена подкрепа, както от Русия, така и от Украйна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 ТаУмВзе
Коментиран от #3, #5
15:03 12.07.2022
3 Пешо
До коментар #2 от "ТаУмВзе":
Какво те кара да мислиш така ?СРМ ли?Коментиран от #4
15:07 12.07.2022
4 ТаУмВзе
До коментар #3 от "Пешо":
Маке не е Проблем. Краварите винаги си изнасят вътрешните проблеми навън, например Уж геройската защита на демократичен Виетнам и други катастрофи. По други причини в Европа не схвана кървавото творение на Клинтън Косово. Най кървавият конфликт в Европа, след ВВС. И да Балканите са Европа. Просто не ни броят за хора, както е било Винаги.15:12 12.07.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 ТаУмВзе
До коментар #5 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":
За съжаление, за нас война не може да има, защото вече сме приключили. Не са останали ХОРА от тоя Геноцид 30 годин. Нещо шаваме уж още, но това е лъжовно състояние.15:17 12.07.2022