Last news in Fakti

10 Септември, 2022 14:29 2 373 28

Германия иска да ограничи бизнеса си с Китай

  • германия-
  • мерки-
  • бизнес-
  • китай-
  • ограничаване

Германското министерство на икономиката е подготвило серия от мерки, които да направят бизнеса с Китай по-малко привлекателен за местните компании

Германия иска да ограничи бизнеса си с Китай - 1
Източник: БГНЕС

Германското министерство на икономиката е подготвило серия от мерки, които да направят бизнеса с Китай по-малко привлекателен за местните компании, според два запознати източника. Инициативата има за цел за намали зависимостта на най-голямата европейска икономика от азиатския гигант, посочва Ройтерс.

Мерките могат да включват намаляване или дори пълна отмяна на гаранциите за инвестиции и износ в Китай, както и прекратяване на рекламирането на търговските панаири и обучението на мениджъри там, споделят източниците. Заемите от държавната инвестиционна банка Ка еф Ве (KfW) пък могат да бъдат пренасочени към проекти в други азиатски държави, като например Индонезия. Целта на промяната е диверсифициране на търговията и засилване на бизнес връзките със страни с по-демократично управление.

Министерството освен това планира да извърши пълен преглед и проверка не само на китайските инвестиции в Германия, но и на германските инвестиции в Китай, твърди единият от източниците.

В допълнение германското правителство планира за подаде оплакване пред Световната търговска организация (СТО) срещу Китай за нелоялни търговски практики. Според запознат източник това ще стане съвместно с другите страни от Г-7. "Трябва да покажем на Пекин, че сме готови да се борим за принципите", казва той.

Говорител на министерството на икономиката отказа коментар по така посочените мерки, но заяви, че ведомството подготвя конкретни стъпки "в подкрепа на диверсификацията на търговията и веригите на доставки и за засилване на устойчивостта".

Министерството вече е решило да не дава инвестиционни гаранции за проекти в региона на Синцзян, както и на компании с бизнес дела там поради опасения за нарушаването на човешките права или заради липса на достоверна информация за случващото се. През май ведомството отказа гаранции на "Фолксваген" (Volkswagen) за нови инвестиции в Китай именно заради случващото се в Синцзян.

Китайското външно министерство побърза да реагира на информацията и говорителка на ведомството посочи пред репортери вчера, че властите в Пекин се надяват германската икономическа полинтика по отношение на Китай да остане "прагматична и рационална".

Най-голямата европейска икономика трябва да вкара "положителна енергия" във взаимно полезното сътрудничество с Китай, а не "да вдигне голям камък, след което да го изпусне на крака си", заяви Мао Нин. По думите ѝ мерки за отмяна на държавните гаранции за инвестиции и износ биха били "твърде абсурдни".

На въпрос за евентуалното оплакване в СТО срещу нелоялни търговски практики от страна на Китай Мао каза: "Китай винаги е следвал правилата на СТО. Ако бъде подадено оплакване, Китай ще защити своите права и интереси".

Ако плановете на Берлин се реализират, това би било сериозна промяна в политиката, наложена от бившия канцлер Ангела Меркел, която водеше големи бизнес делегации при многобройните си посещения в Китай и носи отговорност за бума на германско-китайските икономически отношения.

През 2016 г. Китай стана водещ търговски партньор на Германия, а през миналата година обемът на двустранната търговия достигна 245 милиарда евро и допринесе сериозно за ръста на експортно ориентираната германска икономика.

Германските автопроизводители са особено зависими от китайския пазар, като "Фолксваген" реализира около половината от печалбите си там. Германия разчита на Китай и за широко ползваните в автомобилостроенето редкоземни материали.

През последните години обаче германски политици и бизнесмени започнаха да говорят за диверсификация на търговията с Азия в отговор на втвърдяването на управлението в Китай, инициирано от президеинта Си Цзинпин. Самата Меркел заяви миналата година, малко преди да напусне канцлерския пост, че се е оказала наивна по отношение на сътрудничеството в Китай в определени сфери.

В коалиционното споразумение на правителството, оглавявано от Олаф Шолц, се прокарва по-твърда линия по отношение на Китай и се заявяват намерения за намаляване на стратегическите зависимости от този "системен съперник". Освен това за пръв път се споменават твърде чувствителни за Пекин теми като Тайван и Хонконг. Показателно е и, че първото посещение на Шолц в Азия беше в Япония, за разлика от Меркел, която залагаше на Китай.

Берлин освен това разработва нова стратегия за национална сигурност, в която Китай ще бъде споменат, а конкретна стратегия за отношенията с азиатския гигант ще бъде готова догодина, посочват запознатите източници.

Партията на Зелените, която отговаря за икономическото и външното министерства, изразява особена загриженост за нарушенията н човешките права и рисковете от обвързване с една все по-авторитарна държава. Освен Китай тя има предвид конкретно и Русия.

"Не можем да си позволим да следваме мотото "бизнесът преди всичко", без да вземаме предвид дългосрочните рискове и зависимости", заяви миналата седмица външният министър Аналена Бербок на годишната среща на посланиците.

Социалдемократите на Шолц обаче са по-сдържани по отношение на Китай. Канцлерът предупреди за негативни последици от евентуалната "раздяла" с Пекин и изрази увереност, че компаниите вече са започнали процеса на диверсификация.

Бизнесът и неговите асоциации и организации също са загрижени за втвърдяването на китайската политика. Те обаче настояват за помощ от държавата при диверсифицирането на търговията, а не за конфронтационни стъпки в отношенията с един толкова важен пазар.

"Не можем да изолираме Китай", казва Хилдегард Мюлер, председател на германската автомобилна асоциация Фау Де А (VDA), цитирана от онлайн изданието "Тейбъл медия". "Това би било наивно и фатално, както политически, така и икономически".


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 30 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Опорка

    61 11 Отговор
    Запада активно реже клона (клоните) на които седи и дебелее
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Късно се усети

    50 4 Отговор
    Част от индустрията се изнесе на Изток, заради евтините ресурси, последва безработица, тепърва натоварване хазна социални. Господ като иска да накаже някой, му взима акъла.
  • 4 Пейо

    44 5 Отговор
    Тези хора яко искат да прецакат икономиките си. Европа отива към крах. Да познаем ще се сближим с сша най вероятно
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 уве

    49 9 Отговор
    Е на това му се казва да пикаеш срещу вятара.
  • 7 тогава германците

    21 3 Отговор
    да инвестират тук за да се произвеждат по качествени артикули от китайските а не само празни приказки

    Коментиран от #10, #12

  • 8 Верно ли

    32 3 Отговор
    Чудесно! Направо сами си закачат въжето тия! Оня мустакатия сигурно се върти в гроба като разкачена бургия!
  • 9 Поредната заповед

    40 4 Отговор
    от САЩ?
  • 10 Ще инвестират

    9 24 Отговор

    До коментар #7 от "тогава германците":

    като се махнат руските слуги.
  • 11 какъв

    28 4 Отговор
    интелект струи от нискочелата фaшистка муcуpa
  • 12 Бай Яни

    1 12 Отговор

    До коментар #7 от "тогава германците":

    Че те инвестират,но ти от къде това да го знаеш.
  • 13 Родолюб фон Барух Ал Сабах дьо Муажон

    20 4 Отговор
    Правилно! Бизнеса с Китай ще минава през нас! Тея офшорки за какво са!? Има някви маратонки и тениски там произвеждат за немците ама те и нас могат да си ги купят с малка надценка! Така ,че плащайте си сметките ,тока и се къпете 3 пъти в годината за да доминираме на световния пазар! Благодаря!
  • 14 Про митак

    20 0 Отговор
    Така е при пазарната икономика. Пазарна икономика е това, не е шега работа
  • 15 Наблюдател

    17 3 Отговор
    Германия за последните 30 години изнесе много машини и съоръжения за Китай и това решение ще доведе до загуба на работни места, то е натрапено от външни сили
  • 16 Ицо Боксьора

    19 2 Отговор
    Това само повече ще навреди отколкото да помогне на Германия. И е преднамерен акт от който скоро ще последва обедняване на хората там.

    Коментиран от #20

  • 17 СССРБарета

    17 3 Отговор
    Германия е пред фалит така че е нормално вече да не може да си позволи да работи с супер сили като китай! Но русия с радост ще заеме нейното място в китай
  • 18 Некой друг

    17 1 Отговор
    Нема как да стане. Афганистански и секви други мигранти на са отишли в Германия да работят, само помощи искат да зимат. Анадънму?
  • 19 Улааааф

    6 0 Отговор
    Бизнес Гюнтерите май ще те дерат с кремък, какъвто си неумен.
    Абе от деда ти нищо ли не си прихванал бе?
  • 20 Наблюдател

    14 1 Отговор

    До коментар #16 от "Ицо Боксьора":

    Германия храни милиони мигранти от Украина Афганистан Сирия адиректните загуби от войната в Украина са за поне 300 милиарда евра, ако намалее износа на машини за Китай много Немци си губят работата жалко
  • 21 Рошко

    18 1 Отговор
    От ден на ден се уверявам че светът откачи. Първо Русия после Китай а Европа замисля ли се че ресурсите са на изток също и най ценния без който не може да се произведе нищо, хората. Турция се усети навреме и затова не иска вече в прогнилия Ес
  • 22 Бог е създал хората и

    9 1 Отговор
    Направил планетата Земя! Всичко останало е създадено и направено в Китай 😂🤣😅
  • 23 Хахо

    13 1 Отговор
    Едва ли има някой нормален,който да се откаже или ограничи да прави бизнес с един и половина потребители!
  • 24 Васил

    2 1 Отговор
    Ся ли се сетихте открийте сума ти заводи там защото сте алчни а сега се вайкате!
  • 25 Гошо

    4 3 Отговор
    Те сега щат не щат с Русия бизнес ще правят или по скоро там ще почнат да местят предприятията
  • 26 Байдън Изкукув

    14 3 Отговор
    Германия както и ЕС правят каквото им наредят от САЩ.Това всички го виждат но си траят.
  • 27 Хахаха

    11 2 Отговор
    Германците вече един чук не могат да направят, една маска да съшият. Сега със скъпите суровини, скъпа енергия и калпави вериги за доставки съвсем ще станат неконкуренти. Германия и целият запад не е това което беше.
  • 28 Трета световна смешка

    2 2 Отговор
    готвят тия... ама тая ще е последната.
Новини по държави: