16 Септември, 2022 17:19 1 798 26

Защо руско-китайското стратегическо партньорство е екзистенциална заплаха за САЩ?

  • русия-
  • сащ-
  • китай-
  • заплаха-
  • екзистенциална

Владимир Путин и Си Дзинпин се срещнаха в четвъртък в Узбекистан по време на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество

Защо руско-китайското стратегическо партньорство е екзистенциална заплаха за САЩ? - 1
Източник: БГНЕС

Владимир Путин и Си Дзинпин се срещнаха в четвъртък в Узбекистан по време на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество, нещо като азиатска версия на НАТО. Руският президент даде приоритет на тази обиколка, за да се срещне с китайския си колега на форума, който Кремъл нарече "много важен по очевидни причини", пише Ребека Кофлер, ръководител на мозъчния тръст Doctrine & Strategy Consulting и бивш офицер от американското военно разузнаване, цитирана от Фокс Нюз. Представяме материала без редакторска намеса.

Срещата се състоя след седемдневните съвместни стратегически военни учения "Восток-2022", по време на които Русия и Китай отработиха действията на военновъздушните и военноморските сили в Японско и Охотско море, предаде news.bg.

Поотделно, тези страни, които Пентагонът описва като почти равни конкуренти на Америка, представляват огромна заплаха за САЩ. А когато са заедно, тази заплаха се умножава.

Ето пет причини, поради които стратегическият тандем Русия и Китай представлява реална заплаха за Съединените щати.

1.И двата режима са разработили дългосрочна стратегия за дестабилизиране на американското общество чрез шпионаж, скрито влияние, подривна дейност и намеса в изборите. Независимо дали става дума за институтите "Конфуций", които индоктринират американски студенти, или агенти под прикритие, внедрени от руското разузнаване в САЩ, тези заплахи са трудни за откриване и неутрализиране в едно демократично общество. Тези агенти крадат американски тайни, получават достъп до влиятелни личности и проникват в бизнес, политически и социални слоеве, за да предизвикат разделение и да превърнат Америка в недемократична авторитарна държава.

2.Русия и Китай са разработили военни доктрини, целящи да победят Америка на бойното поле, ако тя се намеси в регионален конфликт като Украйна или потенциална китайска атака срещу Тайван. Ако Москва и Пекин синхронизират времето на военните си действия, те биха могли да представляват значителен риск за САЩ от война на два фронта. "Доктрината за две войни" на Пентагона е призвана да се справи по принцип с такава заплаха. Въпреки това опасенията относно изчерпването на американските оръжейни запаси в резултат на увеличените доставки за Украйна, съчетани с хаотичното изтегляне на Вашингтон от Афганистан, поставят под съмнение способността на американските войски да се бият едновременно на два театъра.

Русия и Китай може дори да се намесят в конфликти, за да си помогнат взаимно, ако един от тях бъде победен от НАТО. Те провеждат съвместни бойни учения от 2005 г. Съвсем наскоро учението "Восток-2022" симулира руско-китайска "съвместна специална операция" в отговор на предполагаема заплаха от Япония, Южна Корея и Съединените щати. Такова съвместно военно планиране подобрява оперативната съвместимост между двете армии.

Ядрената война е потенциален компонент от военните планове на Москва и Пекин. Руската военна доктрина след Студената война разглежда ядрените оръжия не като психологически възпиращ фактор за предотвратяване на ядрен Армагедон, а по-скоро като бойна способност, която Москва желае да използва за предотвратяване на намесата на САЩ в регионална криза или поражение от силите на НАТО. Русия вече има предимство пред САЩ в тактическите ядрени оръжия. Китай се стреми към най-голямото ядрено развитие в своята история, докато междуконтиненталните балистични ракети на САЩ трябва да бъдат модернизирани, защото не са в състояние да издържат на новите технологии за противоракетна отбрана.

3.И двете страни (Русия и Китай) определиха зависимостта на Америка от модерните технологии като критична уязвимост, която трябва да бъде ефективно използвана. Русия и Китай са разработили доктрини и оръжия за кибератаки и космическа война, за да отслабят или унищожат военната и гражданската инфраструктура на САЩ. Критични компоненти на американската държава, от банки и транспорт до болници и атомни електроцентрали, са уязвими на вражески атаки. Осъзнавайки този проблем, Пентагонът провежда тайно изследване на заплахата от китайски и руски космически оръжия.

4.Ускоряването на икономическото сътрудничество между Русия и Китай се улеснява от техните прогнози, че центърът на тежестта на международната търговия и инвестиции се премества в Азия. И двете страни вече са разработили начини за извършване на двустранни транзакции в рубли и юани вместо в евро или долари, заобикаляйки западната система SWIFT. Разработват се планове за интегриране на китайския мегапроект "Един пояс, един път" с Евразийския икономически съюз, ръководен от Русия. Това помага в дългосрочната цел на Китай да замени долара с китайския юан като световна резервна валута. Други авторитарни режими, които се стремят да отделят бизнеса от човешките права, вероятно ще предпочитат алтернативата на юана в международните транзакции.

Междувременно Китай предоставя критична икономическа помощ на Русия, която беше силно засегната от западните санкции. Търговията на Китай с Русия и руският енергиен износ за Китай се увеличават. Огромният съвместен газопровод на стойност 55 милиарда долара "Силата на Сибир" вече доставя руски .газ до части от Китай и ще заработи с пълен капацитет през 2025 г. С тези нови потоци от приходи Русия може да реши да не рестартира "Северен поток", основният газопровод за Европа, който Москва наскоро затвори.

5.Трябва ясно да се подчертае, че Русия и Китай не са естествени съюзници. Те имат доста бурна история на отношения, изпълнена с гранични спорове, цивилизационни противоречия и подозрения. Но те са обединени от обща кауза, в името на която са насочили политиката си към намаляване на ролята на Америка в света и насърчаване на авторитарна система на управление. Освен това Путин и Си са развили добри лични отношения. Въпреки че не са точно приятели, те са съгласни по много въпроси, споделяйки прагматичен и неконфронтационен подход към общуването помежду си. Те взаимно проектират силните си страни един върху друг, като в същото време водят тежка борба за националните интереси на своите страни и оцеляването на своите режими.

Това, което прави този стратегически тандем особено опасен е, че и двамата лидери твърдо поставят своите антиамерикански стратегически амбиции на преден план. Путин се стреми да възстанови някакъв съюз в Евразия подобен на СССР. Си Дзинпин осъществява вековната "Китайска мечта" за икономически просперитет и военна мощ на Китай. Според своите убеждения Си води Китай по "Пътя на подмладяването", за да го превърне в доминираща световна сила, измествайки САЩ от тази позиция до 2049 г., стогодишнината от основаването на Китайската народна република.

И двамата политици разбират неотложността на постигането на целите си и осигуряването на приемственост на политиките им. Сега Си е на 69, а Путин ще навърши 70 през октомври, като първият е на власт близо десетилетие, а вторият - две десетилетия. Очевидно всеки от тях вижда днес възможност да утвърди своята власт и да издигне мощта на страната си. Путин е готов да повиши залозите, особено с настоящата ситуация в Украйна, и да поеме по-големи рискове сега, за да получи повече в бъдеще. Си, който все още не иска да използва военни средства за постигане на целите си, може да промени подхода си във връзка с възникващото разбиране, че Вашингтон не е готов да води две войни на два фронта едновременно.

Разрастващият се съюз на двама ядрени врагове на Съединените щати, амбицирани за бъдещето на своите страни и отчаяно търсещи оцеляване, представлява голяма опасност за Америка, завършва авторът.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 ТаУмВзе

    8 26 Отговор
    От русичко толко! Хахахах Абсолютно никва връзка с реалността ей.
  • 3 Русофил

    3 33 Отговор
    Големи приятели - няма що. Си пак отказал да ни отпусне заеми. Ненадежни сме били.
  • 4 Светът е друг, вече друг

    35 3 Отговор
    Европейският съюз бе загърбен, оказа се в задния двор на световната икономика. Със своето високомерие и пренебрежение Европейският съюз даде шанс на богатите на човешки ресурси, на енергийни източници и на суровини азиатски страни да се обединят около своите пазари и предизвиканият нов световен ред.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 вдесятката

    16 4 Отговор
    За да се наложи едно малобройно елитно общество над много хора ще е по лесно ако има различия между тия хора(етнически,религиозни,политически) и единственото което ще ги обединява е нуждата от пари които това елитно общество ще държи това е известно още като разделяй и владей.Когато тия условия са нарушени това елитно общество ще види тоя мечтан нов световен ред през крив макарон.САЩ са бастиона на това елитно общество където тия цели са постигнати наред е останалия свят(глобализация)единствените които могат да ги спрат са големите национални държави(там горните условия не са изпълнени)
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Студопор

    37 2 Отговор
    Защото политиката на САЩ е "разделяй и владей". Не им харесва, когато народите са единни и не се бият помежду си. А два силни народа като Китай и Русия са наистина голяма заплаха за американците. Още повече, ако обединят икономиките си.
    САЩ ще фалира в най-скоро време.
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Госあ

    29 4 Отговор
    Първо,колкото и дългата ръка на дядо сам да е проникнала в управлението на Япония, японците няма да тръгнат на война с Русия и Китай. Второ, Русия и Китай представляват истински мозъчен тръст с огромен потенциал, а като прибавим ресурсите и работната ръка на двете страни заедно, нещата са направо отчайващи за запада.
  • 16 Госあ

    18 2 Отговор

    До коментар #6 от "МирО":

    Бих казал, че се обединява абстрактният ум и практичният детайлен ум. Това ще доведе до пълна доминация в технологиите.
  • 17 Госあ

    21 2 Отговор
    Изобщо, най добре за ЕС е да се присъедини към т.нар. Евразийски съюз и да забрави нелепото си високомерие в името на просперитета на човечеството и световния мир. Нито Си, нито Путин имат освен това някакви претенции към т.нар. европейски ценности за демокрация, мултикултуритет, лгбт и прочие, стига да не им ги натрапват. Къв им е проблема ?

    Коментиран от #26

  • 18 Теодор Рузвелт

    2 11 Отговор
    Ако сами САЩ са не срещу една държава а срещу целия останал свят и то в най слабата си форма, тогова ще трябва да им се поклоним всички на планетата като най голямата сила осигурила мир и спокойствие в света
  • 19 Свят доминиран от Русия и Китай

    18 2 Отговор
    Е в пъти за предпочитане от такъв под шапката на САЩ, примери колкото искаш от биологичния и военен терор който създадоха САЩ по целия свят
  • 20 Клошаряда масква 2022, финал септември

    1 9 Отговор
    Никаква заплаха не са безмозъчните роби, без запада и прашка не могат за измислят, до 5 г, ще орат с дървени рала и волове пак!
  • 21 ТОЧКАТА

    8 0 Отговор
    като НАГЛОСАКСА,Ребека обръща всичко на 180 градуса!!!!!!!!Или си мисли ,че сме забравили възторжените възгласи за ...КРАЯТ НА ИСТОРИЯТА,НОВ СВЕТОВЕН РЕД ,И ПАКС АМЕРИКАНА!!!!!!!НА 21 ВЕК!!!!!!За ВОЙНИТЕ срещу ,,тероризма,,...демокрацията е...ВАШИЯТ!!!!!!!избор/С НАШИ БОМБИ!!!!/....Ребека също мълчи!!!!!Мълчи и за доткомБАЛОНА,ФИНАНСОВАТА КРИЗА /НА АЛЧНОСТА И ЛАКОМИЯТА/ , ПАНДЕМИЧНАТА ковидКРИЗА/КОЯТО СТАРТИРА УБИВАНЕТО НА СВЕТА,ПЛАНЕТАТА С ГОТВЕНАТА ЯДРЕНА ВОЙНА!!!!!!!!точно от Ребека/Зеленски......ПРОБЛЕМЪТ Е РУСИЯ/КИТАЙ ДА СА ВИНОВНИ!!!!!!!!!!КАКТО ТЯ!!!!ТВЪРДИ!!!!!........Е гати и ...,,проблема,,,
  • 22 Иван

    7 0 Отговор
    Само Еленски може да се бие на два, три, четири или пет театъра ( или снимачни площадки).
  • 23 Иван

    1 1 Отговор
    Армиите на България и Албания не са ли по-голяма заплаха за САЩ, отколкото армиите на Русия и Китай?
  • 24 Ужас

    1 6 Отговор
    Само който не познава китайците и китайския тоталитаризъм и диктатура, може да си мисли че свят с азиатската доминацията на Китай или Русия може да бъде по добър и хубав за света, от познатия ни западен свят в който хегемон е САЩ...!!!
  • 25 помниш ли ти

    7 0 Отговор
    ...как Буш ходи да се моли на китайците за финансова подкрепа?
  • 26 Къв им е проблема ?

    7 0 Отговор

    До коментар #17 от "Госあ":

    Високомерие! Подобно на наглите британци, ЕС се считат за "велики" и "недостижими", за "център на цивилизацията", те "правят всичко правилно", учат цял свят на демокрация (макар че тяхната вече сериозно е под съмнение?).
    Когато обаче сега с много високи цени на ресурсите производствата им, транспорта, разходите на индустрията и домакинствата станат непоносими, ще имат и голяма безработица и банкротства, тези високомерните Урсули и подобните едва ли ще останат още на власт? НО, проблемите, които те създадоха са вече необратими и убийствени за съюза.
    А предложението е изключително разумно. Да "седнат във влака" (Евразийски съюз), който сега тръгва правилно, да пътуват с него и те. НО, Урсулите няма никога да признаят, че точно те са в грешка. И обединение с "диктаторите", няма как да им хареса!
Новини по държави: