До неотдавна Covid бе описван в китайските медии като твърде опасна болест и те критикуваха хаотичното управление на пандемията в чужди страни. Днес обаче Китай изглежда се кани да загърби политиката за "нулев ковид" и внезапно нещата взеха да изглеждат по-безобидно, предаде Франс прес.
"Не се ужасявайте кой знае колко, но вземете все пак някакви предпазни мерки" срещу вируса, предложи тези дни на читателите си "Бейджин ют дейли" - столичен младежки държавен вестник, и публикува свидетелства на оздравяващи пациенти.
В страната, където почти всичкият печат е под контрола на китайската държава, медиите не закъсняха да последват новата официална линия – седмица след исторически демонстрации срещу санитарните ограничения.
Почти три години вече Пекин прилага строга здравна политика с повтарящи се карантини и почти всекидневно писиар тестване на населението за КОВИД-19. Народният гняв обаче принуждава властите да смекчават постепенно тези мерки.
Същевременно официалното послание подразбира хората да не се тревожат толкова за опасността от вируса – самият президент Си Цзинпин призна, че страната може да си позволи занапред "повече гъвкавост".
Вариантът Омикрон "няма нищо общо с миналогодишния вариант Делта", уверява Чон Ютян, преподавател по медицина от град Гуанчжоу (Кантон), в статия за "Бейджин ют дейли".
"След заразяване с варианта Омикрон огромното мнозинство хора няма да имат никакви симптоми – или твърде леки, а много малко от тях ще имат тежки (симптоми), това вече широко се знае", добавя той.
В петък "Женмин жибао", орган на управляващата компартия, цитира редица здравни експерти, одобряващи решенията на някои местни власти, разрешили на хора с позитивни тестове да прекарват карантината си у дома – вместо в специализираните центрове с невинаги комфортни условия.
Това е радикална промяна в сравнение с досегашните правила.
"Става дума за един вид официална пропаганда с цел да се подготви населението за по-мащабно смекчаване и да бъда правителството снабдено със средства за оттегляне (от политиката за "нулев ковид"), обяснява за АФП Уили Лам, китаист, работещ в Хонконг.
Освен че подготвят терена, медиите дават възможност при нужда вината да бъде прехвърлена на местните власти, критикувани за прекомерно усърдие в прилагането на рестрикциите.
"Мнозина служители от местните власти ще бъдат наказани", прогнозира Уили Лам.
За първи подобен пример бе съобщено в събота от централната провинция Хунан. Служител от местните сили за сигурност бе изключен от комунистическата партия и уволнен заради употреба на сила срещу тамошен жител по време на свада, свързана с карантинните изисквания.
Правителството обаче ще жертва първо фирмите, обработващи тестовете, предрече в Туитър блогър с псевдоним Майкъл Анти. Държавните медии съобщиха през последните дни за редица допускани от тях нарушения. Оттук и "желанието на някои да намерят изкупителни жертви", поясни блогърът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Лорд
13:54 06.12.2022
2 Механик
То щото в Европа и САЩ не беше така?!?! Помите ли всички ония професори, лаборанти, математици, физици, коремни хирурзи, дето облъчваха денонощно? Помните ли за обещаните "камари от чували с трупове" и "умиращите" хора пред медицинските заведения?
Тези хора трябва да бъдат съдени за насаждане на страх и "рушене на обществения ред". Но не. Те просто се скриха и ние скоро ще ги забравим. Пак ще им се размине.
Истината е, че само за 2 дни, Путин уби коронавируса барабар с шаманите му.
14:18 06.12.2022
3 ковид истерия
14:35 06.12.2022
4 Рошко
16:12 06.12.2022