Кандидатите за президент на Мексико приключиха една бурна и белязана от насилие кампания преди изборите в неделя, като всеки от тях претендира да бъде пазител на демокрацията на фона на ожесточени дебати за бъдещето на политическата система на страната, съобщава в. „Файненшъл Tаймс“, цитиран от БТА.
Социологическите проучвания показват, че Клаудия Шейнбаум от управляващата лява партия Национално движение за обновление (МОРЕНА), бивш климатолог с леви убеждения, има двуцифрена преднина пред бизнесдамата Сочитъл Галвес, която е кандидатка от трипартийна опозиционна коалиция, в надпреварата за президентския пост. Това са най-важните и най-мащабните избори в Мексико, на които гласоподавателите ще изберат и регионални губернатори, нов Конгрес и хиляди местни служители.
Вотът се провежда в момент, когато най-големият търговски партньор на САЩ усеща възможност да привлече повече инвестиции на фона на търговското напрежение между Вашингтон и Китай. Страната обаче се бори и с нарастващо насилие и организирана престъпност.
Шейнбаум, която преди това е била кмет на Мексико, се обърна към поддръжниците си на централния площад в столицата в сряда, като обеща да запази политиката на своя ментор, отиващия си президент Андрес Мануел Лопес Обрадор.
„Днес имаме страна с по-малко бедност, по-малко неравенства, но и с исторически нива на чуждестранни инвестиции“, каза тя и добави: „Укрепваме демокрацията като власт на хората, от хората и за хората.“
Кампанията обаче беше белязана от насилие, посочва „Файненшъл Таймс“. Повече от 30 кандидати бяха убити, включително един кандидат за кмет във вторник.
Екстремните горещини също доведоха до десетки смъртни случаи и прекъсвания на електрозахранването в цялата страна. В столицата, където според социологическите проучвания битката за кметския пост е много по-оспорвана от президентската надпревара, тази седмица властите засилиха режима на водата в няколко района.
Недостигът на вода не е нов феномен за латиноамериканската страна, особено в пренаселената столица Мексико, но някои избиратели обвиняват управляващата партия МОРЕНА за кризата и според анализатори това може да се окаже важен фактор на предстоящия вот, особено в някои по-оспорвани местни изборни надпревари, отбелязва Ройтерс.
Който и да спечели, ще трябва да се пребори с недостига на вода, тъй като 30 от 32 мексикански щата са засегнати от суша според официалната статистика.
Галвес, която закри кампанията си в северния индустриален град Монтерей, представи коалицията си като защита срещу авторитарната управляваща партия, която се опитва да контролира независими институции като Върховния съд. Тя осъди политиката на правителството в областта на здравеопазването и сигурността и заяви, че ще бъде „президент, който се противопоставя на престъпността“.
„Това правителство е арогантно, всевластно, то не вижда и не слуша“, каза Галвес в речта си в концертна зала.
Третият кандидат за президент, Хорхе Алварес Майнес, се представи по-добре от очакваното с кампания, насочена към по-младите избиратели. Неговата подкрепа се движи около 10 процента.
Някои гласоподаватели са развълнувани от факта, че Мексико вероятно ще има първата си жена лидер.
Изборите се възприемат и като плебисцит за политиката на Лопес Обрадор, който увеличи паричните помощи за някои социални групи, изгради инфраструктура, включително нова железопътна линия в южната част на страната, и повиши минималната работна заплата, което му помогна да запази рейтинга си.
През последните седмици Шейнбаум и Галвес повдигнаха някои въпроси относно изборния процес.
Шейнбаум предупреди поддръжниците си да се явят на изборите, за да се избегнат изборни измами, докато Галвес заяви, че президентът несправедливо помага на кандидата от своята партия и че организираната престъпност ще повлияе на вота, като в около 4 процента от избирателните секции няма надзор от страна на опозицията.
Анализатори заявиха, че ако Шейнбаум спечели, както сочат социологическите проучвания, политиката ѝ ще бъде силно повлияна от позицията на нейната коалиция в Конгреса.
„Ако Клаудия спечели с много голяма преднина, тя няма да има много стимули за умереност... ако резултатът ѝ е по-скромен, вероятно ще чуем по-примирителен и умерен тон“, каза Карлос Рамирес, консултант в „Интегралия“. „В неделя ще видим истинското лице на Клаудия", добави той.
В. "Таймс ъв Израел" отбелязва, че нейните баба и дядо по майчина линия били евреи сефаради, които бягат от България в Мексико през 40-те години на миналия век, за да се спасят от Холокоста. Баба ѝ и дядо ѝ по бащина линия били евреи ашкенази, които имигрират от Литва през 20-те години на миналия век. АП припомня, че тя е родена в Мексико и родителите ѝ не я възпитават в никаква религия. Според предизборния ѝ екип Шейнбаум се смята за вярваща жена, но не е религиозно обвързана.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 шон дизел
06:35 01.06.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.