Израелските въоръжени сили съобщиха за още четирима израелци, които са загинали, докато са били държани като заложници от палестинското ислямистко движение "Хамас", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Става дума за хора, които са били отвлечени при атаката на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври миналата година.
Четиримата загинали мъже са идентифицирани като 80-годишния Хаим Пери, 80-годишния Йорам Мецгер, 84-годишния Амирам Купър и 51-годишния Надава Попълуел. И четиримата са били показвани живи във видеозаписи на "Хамас".
"Хамас" заяви, че Попълуел е починал от рани, получени при израелска въздушна атака.
Говорителят на израелските въоръжени сили Даниел Хагари каза, че нова разузнавателна информация потвърждава данните за смъртта на четиримата мъже. Въоръжените сили смятат, че те са загинали заедно в град Хан Юнис, който се намира в южната част на ивицата Газа, преди "няколко месеца".
"Изследваме в детайли обстоятелствата, при които са загинали и проверяваме всички възможности. Скоро ще разкажем какво сме разбрали - първо на семействата им, а след това на обществото. Ще направим това прозрачно, както го прави и досега", отбелязва Хагари.
От общо над 250-те души, които бяха отвлечени от "Хамас" на 7 октомври, 120 остават в плен в Газа, по данни на израелските власти.
Около сто от заложниците бяха освободени през ноември, като в замяна Израел пусна на свобода палестински затворници, припомня АП.
Израел предприе военната си операция в ивицата Газа след безпрецедентната атака на "Хамас" срещу еврейската държава от 7 октомври миналата година.
Междувременно група експерти на ООН призоваха всички страни да признаят Държавата Палестина, за да осигурят мир в Близкия изток, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Призивът идва по-малко от седмица, след като Испания, Ирландия и Норвегия официално признаха Държавата Палестина, което разгневи Израел, оказал се все по-изолиран след близо осем месеца война в ивицата Газа.
Експертите, включително специалният докладчик на ООН за положението с човешките права в палестинските територии, казаха, че признаването на Държавата Палестина е важно признание за правата на палестинския народ и борбата му за свобода и независимост.
"Решението за две държави остава единственият международно признат път към мира и сигурността едновременно за Държавата Палестина и Израел, както и изход от продължаващите от поколения наред цикли на насилие и омраза", казват експертите.
Израелското външно министерство засега не е излязло с коментар за инициативата, отбелязва Ройтерс.
Дванайсет от общо 27 държави членки на Европейския съюз признават Държавата Палестина. Осем от тях - Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша - го направиха преди присъединяването си към блока, още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС. На 28 май към тези държави се присъединиха Испания, Норвегия и Ирландия, които официално признаха Палестина.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА