13 Юни, 2024 10:03 713 4

Броят на принудително разселените хора е достигнал рекордните 117,3 млн. към края на миналата година

  • бежанци-
  • принудително-
  • разселване-
  • рекордните

Предупреждава се обаче, че тази цифра може да нарасне още повече

Броят на принудително разселените хора е достигнал рекордните 117,3 млн. към края на миналата година - 1
Снимкa: БГНЕС

Броят на принудително разселените хора е достигнал рекордните 117,3 милиона към края на миналата година. Това съобщи Агенцията на ООН за бежанците, предава Ройтерс, цитирана от News.bg.

Предупреждава се обаче, че тази цифра може да нарасне още повече, ако не се предприемат големи политически промени в световен мащаб.

"Това са бежанци, търсещи убежище, вътрешно разселени хора, хора, които са принудени да напуснат поради конфликт, заради преследване, заради различни и все по-сложни форми на насилие", заяви Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди.

По негови думи конфликтът остава много дълбок двигател на разселването.

В доклада си за глобалните тенденции при принудителното разселване ВКБООН посочва, че е имало годишно увеличение на броя на принудително разселените хора през последните 12 години.

Агенцията изчислява, че принудителното разселване е продължило да се увеличава през първите четири месеца на 2024 г., като броят на разселените вероятно е надхвърлил 120 милиона души до края на април.

"Освен ако няма промяна в международната геополитика, за съжаление, очаквам тази цифра да продължава да се покачва", отбеляза Гранди по повод риска от нови конфликти.

Конфликтите, довели до разселването, включват войната в Судан, която Гранди описа като "една от най-катастрофалните", въпреки че привлече по-малко внимание от други кризи. Той отбеляза, че над 9 милиона души са били вътрешно разселени, а други 2 милиона са избягали в съседни страни, като Чад, Египет и Южен Судан.

"Хората пристигат със стотици всеки ден", посочи Гранди, имайки предвид притока на хора, търсещи безопасност в Чад.

В Газа бомбардировките и сухопътната кампания на Израел са довели до вътрешното разселване на около 1,7 милиона души - близо 80% от населението на палестинския анклав.

Гранди предупреди, че евентуалното преминаване на жители на Газа в Египет от граничния град Рафах, за да избягат от военната офанзива на Израел, би било катастрофално.

"Друга бежанска криза извън Газа би била катастрофална на всички нива, включително защото нямаме гаранция, че хората ще могат да се върнат в Газа един ден", обясни той.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 дддд

    3 2 Отговор
    Содом и Гомор върлува на запад,идва краят на бледоликото презадоволено животно,скоро ще се събуди сред новите които нарастват като лавина и бледоликият ще е заменен с нещо друго и така приключва краят на една цивилизация!

    Коментиран от #4

  • 2 Симо

    7 2 Отговор
    И кое е общото между всички тези конфликти? Обединяващата константа е УСА!!! Те са набъркани навсякъде и са общата съставка за човешките трагедии по света.
  • 3 На тая снимка не виждам

    4 0 Отговор
    някой да работи или да се връща/отива на работа. Старци, жени, деца - с тенжери и всеки иска от общия казан. Така ги свикнаха западните държави да ги хранят вече няколко поколения гузни от това, че са им били колонизатори. На такива не може да се помогне, помощта се взима от въоръжени банди които ги продават или изнудват с труд или каквото било там за да ги нахранят.
  • 4 Бледоликото и

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "дддд":

    презадоволено животно работи на две места за да могат араби и африканци да следват ежедневната си линия на живота - джамия, кафене, дюнерджийница, магазини, алкохол, бардаци и спане в държавно жилище. За разнообразие ще отиде да си изтегли помощта от банкомат или ще обядва в безплатна кухня.