23 Септември, 2024 21:08 3 897 26

Ван И: Невиждани от векове трансформации носят надежда за човечеството

  • оон-
  • среща на върха-
  • бъдеще-
  • ван и-
  • моди-
  • мелони

Индийският премиер Нарендра Моди изтъкна, че правителството му е изкарало много хора от бедност в страната. Италия твърдо подкрепя мултилатерализма, заяви Джорджа Мелони на Срещата на върха за бъдещето в Ню Йорк

Ван И: Невиждани от векове трансформации носят надежда за човечеството - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайският министър на външните работи Ван И участва днес в Срещата на върха за бъдещето, която се организира под егидата на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, предаде БТА.

Темата на форума е свързана с идеите и плановете за бъдещето на човечеството и света на фона на технологичния напредък.

"Бъдещето носи надеждата на човешкото развитие с трансформации, невиждани от векове", заяви Ван И от трибуната на ООН. "Човечеството има само една планета и тя е нашият общ дом", добави той.

Дипломатът говори за инициативите, в които участва Китай, свързани с бъдещето.

"Китай предлага да създадем бъдеще, изградено на равенството", подчерта Ван И. "Няма страна, която да избяга от рисковете и предизвикателствата на времето, в което живеем", добави той.

"Държавите не плават в 190 отделни лодки, а плават заедно в един голям кораб, на който ни преследва общата ни съдба", заяви министърът на външните работи на Китай. "Този кораб обаче може да пребори бурите", изтъкна той.

Според него големите страни трябва да служат за пример и да са котва за международния мир за изграждането на бъдеще на просперитет.

Той заяви, че светът трябва да се стреми към "универсална икономическа глобализация и общ просперитет, към бъдеще на справедливост, в което всички страни, независимо малки или големи, са равни".

В речта си той призова за подсилване на върховенството на закона.

"Трябва да спрем да прилагаме законите на джунглата, в които по-силният надделява", заяви Ван И.

По въпроса за изкуствения интелект, който е един от основните в срещата, Ван И заяви, че технологичната революция създава нови предизвикателства и страните трябва да намерят нови начини за глобално управление.

"Китай подкрепя ООН в това да бъде основен канал за управление на изкуствения интелект", заяви той. "Трябва да насърчим креативността у младите и да ги насърчим да допринесат с нея за човечеството", каза дипломатът.

Срещата на върха за бъдещето има за цел преодоляване на предизвикателствата и пропуските в глобалното управление и съживяване на многостранната система с ООН в нейната основа. В резултат бе приет Пакт за бъдещето, който включва като анекси Декларацията за бъдещите поколения и Глобалния цифров договор.

Премиерът на Индия Нарендра Моди изрази задоволство от това, че говори от името на най-голямата демокрация в света и е глас на 1,5 милиарда индийци в ООН.

"Най-големият ни приоритет, що се отнася до глобалното бъдеще, са устойчивото развитие, здравеопазването и продоволствената сигурност", заяви той.

Индийският премиер изтъкна, че правителството му е изкарало много хора от бедност в страната и Индия е готова да сподели опита си за постигане на успех с целия Глобален юг.

"Успехът на човечеството се крие в колективната ни сила, а не на бойното поле", подчерта Моди.

По думите му постоянното членство на Африканския съюз в Г-20 е важна стъпка в тази посока. Според Моди "при обсъждането на глобалното бъдеще най-голям приоритет трябва да се даде на подхода, ориентиран към хората" и "приоритизирането на устойчивото развитие, за да се гарантира благосъстоянието на хората, продоволствената и здравната сигурност".

"Докато, от една страна, тероризмът продължава да бъде сериозна заплаха за световния мир и сигурност, от друга страна, области като киберпространството, морето и космоса се очертават като нови театри на конфликти", изтъкна индийският министър-председател.

Той добави, че глобалните действия трябва да съответстват на глобалните амбиции.

"Имаме нужда от баланс, от регулации на световно ниво, свързани с отговорното ползване на технологиите. Дигиталната инфраструктура трябва да бъде мост, а не пречка", заяви индийският лидер.

Той обяви, че страната му е готова да сподели дигиталната си инфраструктура с всички страни.

В заключение Моди увери, че Индия ще продължи да работи за каузата на "защитата на правата на цялото човечество и глобалния просперитет".

Италианският министър-председател Джорджа Мелони говори за необходимите усилия в борбата срещу климатичните изменения, икономическите предизвикателства и военните конфликти по света.

"Живеем във времена на кризи, нямаме избор, освен да действаме", изтъкна Мелони и добави, че "кризите ни дават възможността да правим избори, да заемем позиция и да предприемем действия".

По думите ѝ това може да се случи единствено чрез сътрудничество и общ ангажимент.

"Италия твърдо подкрепя мултилатерализма", заяви италианският премиер. Мелони каза, че ООН е мястото, в което всеки глас е чут и всички страни са призовани да се уважават и учат едни от други.

По-късно в речта си от трибуната Мелони говори за необходимостта от реформа в ООН и особено в Съвета за сигурност, но без да се нарушават принципите на демокрация и равенство.

"Всички сме родени свободни и равни. Не искаме нови йерархии", заяви италианският лидер.

Като пример за усилията на Италия в областта на многостранността Мелони посочи плана на страната си за сътрудничество със страни в Африка, "базиран на уважение и респект".

"Това е нашият начин за развитие, стабилност и за постигане на най-важната свобода - тази да не се налага човек да имигрира", каза тя.

По отношение на изкуствения интелект, една от основните теми на Срещата на върха за бъдещето, Мелони каза, че хората не са достатъчно информирани по въпроса какво всъщност може да постигне технологията и за какви цели трябва да се ползва.

"Важно е изкуственият интелект да е управляван от човека и да е насочен към него. Това е в дневният ред на Италия, като член на Г-7. Но всички тези идеи трябва да се превърнат в действия", заключи италианският премиер Джорджа Мелони.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 24 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ван И:

    16 20 Отговор
    Всички по света мечтаят за предстоящото си китайско робство.

    Коментиран от #2, #7

  • 2 Кой си ти

    13 9 Отговор

    До коментар #1 от "Ван И:":

    Зельонски ти ли си
    Бръже бегай крът
  • 3 Нова надежда

    9 5 Отговор
    "Държавите не плават в 190 отделни лодки, а плават заедно в един голям кораб, на който ни преследва общата ни съдба", заяви министърът на външните работи на Китай. "Този кораб обаче може да пребори бурите", изтъкна той.
    А кой ще бъде на капитанския мостик и кой ще го играе баласт рискуващ да бъде изхвърлен зад борда по време на първата буря, зависи от решенията, които ще вземе.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Бай той Толстой

    6 6 Отговор

    До коментар #6 от "Коко":

    Вярно е.Азия помни!И ние също ще платим.

    Коментиран от #21

  • 9 Хаха

    9 13 Отговор
    Кво бъдеще кви пет лева. Предстои световна война. Забравете следващите 30 години.

    Коментиран от #13

  • 10 Факт

    18 4 Отговор
    Яз не виждам никакво бъдеще за човечеството.
    Масата хора са прости и неставащи за нищо и само покупателнара им способност е от значение за полу-грамотни де били като гейтс и Мъск.
    Хората могат да се заменят тотално от ИИ роботи и тн.
    Освен да се рязмножават неконтролируемо с което застрашават биоразнообразието си и да мигрират от Изток на Запад и от ЮГ на Север друго не са доказали че могат.

    Коментиран от #17

  • 11 Първанов

    13 21 Отговор
    Прочетох цялята статия! Мммм,какво да ви кажа,това не нож, а сабя в гърба на Путин. Който не вдява,уви губи. Иначе да,точно така е! Светът,като хуманно понятие,цивилизацията са прогресивни инструменти с цел мир и развитие. Примитивизма на Путин е кауза аут,сори пичове.

    Коментиран от #25

  • 12 Анджо

    9 3 Отговор
    От кога китаецо заговори за демокрация.
  • 13 Първанов

    15 13 Отговор

    До коментар #9 от "Хаха":

    Война младежо няма да има,спи спокойно. Нито Китай,нито щатите имат полза от това. Обратно,ако тъпака Путин си въобрази нещо в тази посока ще бъде възпрян и размазан немедлено

    Коментиран от #15

  • 14 факс

    11 1 Отговор
    "Общият просперитет" означава Замбия да се изравни с Норвегия. Под китайско ръководство.
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Васил

    10 0 Отговор
    На Китайците не може да се има доверие едно говорят а друго правият.
  • 17 Ха-ха-ха

    8 4 Отговор

    До коментар #10 от "Факт":

    Бъдещето е на тези които се размножават. Може и да не ти харесва това бъдеще, ама си е бъдеще, тяхното бъдеще.

    Коментиран от #22

  • 18 Първанов

    2 4 Отговор

    До коментар #15 от "Тъпака":

    Започни да правиш опит да сглобиш някакво разсъждение ,мисъл. Още си на кенефна поезия от wc- то на гара Подуяне. Тук се събираме за да дебатираме,пън с пън
  • 19 Оффф

    3 0 Отговор
    Тоя бохем алкохолик и той тръгнал да говори за надежда и напредък, отврат !
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 нашия

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Бай той Толстой":

    ще платим ,ако те са платили товаа което са взели от нас....иначе няма повод да плащаме....танто за кукуригу.....
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Либерален страж

    1 2 Отговор
    Що за арогантно лицемерие от китайския чайник - уж не искат в света законите на джунглите и неравенство между малки и големи, а предлагат "мирен план" под руски диктат, наложен със силата на по-дебелия?! Три години по-силният плати по-слабия, а отстрани "миротворци" като Китай викат на жертвата "Предай се, за да има мир!"
    Нямам думи вече за подобно подло и ахуманно безочие на жълтугите....
  • 24 Ха-ха-ха

    0 0 Отговор

    До коментар #22 от "Факт":

    Да, ако гледаш егоистично само себе си. Род, народ могат да просъществуват докато свят светува. Твой е избора да си еднодневка или част от нещо дълготрайно.
  • 25 Ехо

    2 1 Отговор

    До коментар #11 от "Първанов":

    Не знам какво си чел, но явно е била друга статия. Ти явно не си вдянал какво казва китаеца.
  • 26 Дернев

    0 0 Отговор
    Добре казано от китаеца, но е само един министър. По някое време, Си или този след него ще каже, че си е било негово виждане. Но за да го пуснат да го каже, гонят някакъв интерес, макар че казаното е в унисон с общият, световен интерес. И това е така, защото Китай се нуждае от още време за да е сигурен в надмощието си над Щатите и останалите и да подготви нещо много по-страшно от ковида. За което светът трябва да е подготвен и Китай наблюдаван постоянно. Подготовката минава твърдо през създаването на Европа за европейците и осъзнаването на Щатите, че не Русия им е основния враг. Силно ООН, но Китай дискретно изолиран от останалия свят, обединен от Европа на европейците и Щатите като равноправни партньори.