10 Ноември, 2020 18:35 7 876 14

10 здравни тайни, които лекарите не споделят

  • лекари-
  • тайни-
  • не споделят-
  • здраве

Не четете опаковката на храните отпред, а само отзад

10 здравни тайни, които лекарите  не споделят - 1
Снимка: shutterstock

Медицинските експерти ни дадоха топ 10 на съветите, които смятат, че трябва да знаем. Те са свързани с различни и жизненоважни теми като хранене, кръвно налягане, крака, зъби и много други, пише сайтът Zdrave.to.

1. Кръвно налягане

Ако вашият лекар иска да ви предпише лекарства за понижаване на кръвното налягане, попитайте за амбулаторен мониторинг на кръвното налягане, където първо се измерва кръвното налягане в интервали от 24 часа у дома..

Това е „златният стандарт“ за измерване на кръвното налягане и дава далеч по-точни показания от едно измерване при личен лекар. Следващият най-добър вариант е да си купите собствен монитор и да проверявате кръвното си налягане на редовни интервали вкъщи - записвайки резултатите.

2. Крака

Отнасяйте се към тях като към вашето лице. Инвестирайте в богат овлажнител за крака и го използвайте всеки ден. Напуканите пети могат да бъдат болезнени, а инфекциите могат да навлязат в тялото чрез пукнатини в краката, особено ако имате диабет.

И не забравяйте, че пиенето на вода помага да се поддържа еластичността на кожата на краката, както и на лицето ви.

3. Зъби

Не замествайте амалгамните пломби, защото не харесвате външния им вид или защото се притеснявате от живака. Подмяната им може да предизвика проблеми, ако нервът стане компрометиран.

4. Психотерапия

Не приемайте ненужни лекарства. Много от нас приемат лекарства без рецепта - включително аспирин, антибиотици, лекарства за астма, ибупрофен и стероиди - от които не се нуждаем. Те могат да изчерпват витамините от групата В (от съществено значение за повишаване на настроението и енергията) и могат да увеличат възпалението в мозъка, което го кара да остарява по-бързо и да мисли по-неясно.

5. Разширени вени

Не пренебрегвайте болните крака. Около 30% от възрастните имат проблеми с разширените вени, но само при половината от тях те се виждат на повърхността.

Другата половина има „скрити разширени вени“ по-дълбоко под кожата, за които не разбират, докато не получат болки в краката, подути глезени, флебит, екзема, червени или кафяви петна по глезените или язви на краката. И никой лекар или медицинска сестра не могат да кажат, че нямате „скрити разширени вени“, докато не си направите дуплексна ехография.

6. Гастроентерология

Опитайте нови храни. Около 60% от британците ядат едни и същи храни всеки ден. Колкото и здравословни да са храните, това не е добре за червата ни. Храносмилателната система се нуждае от разнообразна храна, за да абсорбира голямото разнообразие от хранителни вещества и минерали, от които се нуждаем.

7. Таблетки

Не плащайте до 10 пъти повече за опаковка болкоуспокояващи. Има грешно схващане, че марковите продукти са по-добри и, че „получавате това, за което плащате“. Всъщност обикновено плащате главно за цвета и стилната опаковка.

8. Сепсис

Обмислете сепсиса. Ако вие (или любим човек) имате симптомите на инфекция и се чувствате по-зле, отколкото някога сте се чувствали преди, попитайте личния си лекар или болничния лекар дали това може да е сепсис. А ако сте вкъщи, наберете спешна помощ и стигнете до лечебното заведение. Разлика от само един час в получаването на лечение може да означава разликата между живота и смъртта.

9. Ходене

Не бягайте. Човешкото тяло е проектирано да ходи - и да бяга от време на време, когато стартира механизмът „борба или полет“. Силата на натиск и износването на долната част на гръбначния стълб и ставите просто износва всичко по-бързо.

За да увеличите сърдечната си честота, направете интервали от надграждане от бърза разходка до лека пробег, а след това бавно бягане и отново обратно.

10. Хранене

Игнорирайте всякакви надписи от предната страна на пакета. Фрази като „без захар“, „веган“, „без глутен“ и т.н. ви казват само това, което НЕ е в продукта, а не какво има в него. Списъкът на съставките на гърба на пакета е това, което трябва да прочетете.

Нашата мантра е: „Ако храненето ви грешно, от лекарството няма полза. Ако храненето ви е правилно, от лекарство няма нужда".


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 33 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Андрю Кауфман

    17 2 Отговор
    Тайна номер 1 - "Теорията за вирусите и бактериите" си остава простоедна недоказана Пунтамара.

    Коментиран от #13

  • 2 сила

    32 3 Отговор
    номер 9 разбрахте ли търчащи безцелни мъже с чорапогащи из парковете
  • 3 За мониторинг,

    4 0 Отговор
    Първо съм осведомен, дори имах картонче, на което да отбелязвам а другото, човек ако има, малко акъл сам решава някои от тези правила...!

    Коментиран от #6

  • 4 Лекар

    10 0 Отговор
    Има вярни неща, обаче на места превода с гугъл транслейт е яко смешен. Който е чувал за механизма "борба или полет", знае че совите не са това което са и се чуди какво лети в нечий кухи "журналистически" глави (щото празно място има много). Който не е чувал, няма и да разбере какво е написано.
  • 5 Милена тЪпчева

    8 0 Отговор
    Миленоооо, хващай магистралата и за доячка не ставаш...

    Коментиран от #7

  • 6 ковид

    2 0 Отговор

    До коментар #3 от "За мониторинг,":

    Мониторинга е 24 часа. На всеки 10- 15 минути в рамките на 24 часа апарата измерва автоматично кръвното налягане и запазва данните

    Коментиран от #8, #10

  • 7 Що Бе

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "Милена тЪпчева":

    Копи пейс
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Мисирки, сър

    5 1 Отговор
    Когато малограмотен човек без идеи не може да си намери спонсор, трябва ли да преписва статии за пари?
  • 10 Прозтия

    2 0 Отговор

    До коментар #6 от "ковид":

    Всеки няма, такъв апарат....!
  • 11 Рошко

    4 1 Отговор
    Ами то хубави съвети, ама нашите станаха като рекламни агенти изписват като не видели лейарства и инжекции, само паричките гледат
  • 12 FAQ

    3 0 Отговор
    Защо никой не пише за сребърната вода? Тя трепе всички бацили и вируси. Достатъчно е леко впръскване в носа, за да не се усложни каквчъвто и да е грип или ковид
  • 13 Алфа Ромео

    5 1 Отговор

    До коментар #1 от "Андрю Кауфман":

    До 94% от ПСР тестовете са с грешно показание, самият създател на теста е казал че не стават за диагностика на инфекциозни заболявания.
  • 14 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    0 0 Отговор
    пия лекарство само за инсулта