24 Март, 2021 18:31 2 969 7

Защо е важно да прилагаме лечебния глад

  • кетонна диета-
  • кето диета-
  • лечебен глад-
  • диета-
  • здраве

Все повече проучвания показват, че раковите клетки се хранят основно от захар

Защо е важно да прилагаме лечебния глад - 1
Снимка: shutterstock

Въпреки невероятния напредък в науката и фармацията, за много хронични болести все още няма лек.

Ясно е, че истинското решение за лекуването на рака и други болести не е хапче, а в регулацията на метаболитните процеси в тялото.

В съвременното западно общество хората се радват на изобилие от храни, непознати за нашите предци, или такива, които са били консумирани доста рядко, пише сайтът Една.бг.

Все повече проучвания показват, че раковите клетки се хранят основно от захар, която също така допринася за развитието на инфекциозна среда. С две думи захарта повишава риска от рак и болести. А ние я консумираме ежедневно под една или друга форма.

Какво представлява кетонната диета и как работи?

Етническата група на ескимосите често се разглежда като пример за това как нисковъглехидратната диета подтиква организма да гори мазнини вместо захар и глюкоза. Този процес се нарича кетоза. При него тялото генерира енергия като гори кетони, а не въглехидрати.

Кетоните се метаболизират от мастните киселини в черния дроб и произвеждат енергия. Когато в тялото няма достатъчно високо ниво глюкоза, която е първият му източник на гориво, започват да се произвеждат кетони. Този източник на енергия е чудесен за невроните, тъй като може да преминава от кръвния поток в мозъка.

Кетозата е процес, който човешкото тяло развива преди много години, когато храната е била оскъдна. Но и в днешно време всеки може да вкара тялото си в режим на кетоза, като ограничи приема на въглехидрати до 80 г дневно, а протеинът до 1,2 г на килограм тегло. При процеса на адаптация на тялото към този режим, хормонът, който е основен за кетонния метаболизъм, става много по-ефективен.

Как раковите клетки гладуват от кетонната диета?

Ученият Ото Варбург открива, че раковите клетки използват енергията, произведена от ферментацията на глюкоза в тялото. Доктор Зийфрид и други учени, които изучават раковите заболявания, са единодушни, че раковите клетки се хранят също и от ферментацията на аминокиселината глутамин. Или с други думи, въглехидратите се разграждат в глюкоза, която подхранва раковите клетки. Ако лишите тялото си от въглехидратите, раковите клетки започват да гладуват.

Раковите клетки са много различни от здравите. Те имат около десет пъти повече инсулинови рецептори, което им позволява да поглъщат огромни количества глюкоза от кръвния поток за много кратко време. Колкото повече въглехидрати приемате, толкова повече ще се разпространяват раковите клетки. В този ред на мисли, не е изненадващо, че най-нисък процент излекувани от рак са пациентите с висока кръвна захар. От друга страна, раковите клетки имат увредена митохондрия и не могат да произвеждат енергия от мастни киселини.

Периодичното гладуване и борбата с рака

Кетонната диета е още по-ефективна, когато е съчетана с периодично гладуване, защото то увеличава производството на кетони и може да накара раковите клетки да гладуват. А пациентите в напреднал стадий могат да направят прочистване с лимонова вода в продължение на три до седем дни.

В днешно време повечето хранителни режими и фитнес диети препоръчват хранене по пет пъти на ден, което не позволява на клетките да гладуват, поддържа високи нива на инсулин. Това от своя страна води до опасност от растеж на раковите клетки.

Съществуват различни видове периодично гладуване в зависимост от прозореца от време, в който се яде – 4 часа или 8 часа. По този начин тялото се стимулира да произвежда кетони, за да произвежда енергия. 20-часовото гладуване е изключително подходящо за болни от рак.

Кои храни са позволени?

Кетонната диета залага на храни, богати на здравословните мазнини. Това са авокадо, кокосово масло, масло, студенопресован зехтин, яйца, сурови ядки и семена. Също така може да консумирате нисковъглехидратни зеленчуци – зеле, селъри, карфиол, брюкселско зеле, аспержи, броколи, кейл, спанак. Източниците на протеин са – дивечови меса, пасищно говеждо, пасищни пилета, риба и морски дарове, пълномаслени млечни продукти от пасищни животни, ферментирали млечни продукти.

Поддържането на алкална среда в организма е важно за отслабването на раковите клетки. Приемът на органични киселини, антиоксиданти и ензими ще ви помогне да постигнете такава среда.

Както високовъглехидратната диета, така и прекомерният прием на протеини подхранва растежа на раковите клетки. Кетонната диета препоръчва умерен прием на протеини от чисти източници. Тя е високомазнинна със 75 процента здравословни мазнини, 20 процента протеин и само около 5 процента въглехидрати. Този висок процент мазнини позволява на тялото да се чувства заситено с оптимални нива на инсулин.

Ако решите да се отдадете на този хранителен режим, е добре да приемате висококачествени хранителни добавки, които да не са синтетични. Добре е да включите мултивитамини, пробиотици и най-вече омега-3. Омега-3 са изключително полезни за човешкия организъм, но и са с доказано действие срещу раковите клетки.

Съветваме ви преди да стартирате какъвто и да е по-специфичен хранителен режим, да се консултирате с медицинско лице.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Постенето...

    4 1 Отговор
    Съществува от хиляди години и е полезно. Мишките, които постят живеят 28% по-дълго от останалите. Това е направено само на мъжки мишки. Други тестове съм чувал, но не съм чел. Примерно, мишки държани на глад и хранени, само колкото да не умрът живеят 2х на останалите. Така и не съм го намерил това проучване.
  • 2 Яж цял живот като разпорен,!

    5 0 Отговор
    Какво ли не, на, стари години лечебен глад, плюс другите болести и една, язва....!
  • 3 УМНО..ХИПОКРАТ

    7 2 Отговор
    ХРАНАТА ТРЯБВА ДА БЪДЕ НАШЕТО ЛЕКАРСТВО..ЗА БОЛЕН ЧОВЕК ХРАНАТА Е ОТРОВА!!ТЪКА ЧЕ Е ПО ДОБРЕ ДА СТОЙ НА ДИЕТА!!ДОБРА СТАТИЯ
  • 4 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    0 2 Отговор
    Котаракът Който е и Дооктор и от месец и 3/4 професор е на същото мнение!Когато има проблем -Гладува,но после наваксва!!!Дане кажа някоя ....,но захарите се делят на фруктоза и глюкоза...Едната се преработва от черния дроб май май фруктозата ,а другата директно се усвоява...Мисля,че захарите са вредни в количества ,които организмът не може да усвои и ги оставя на депа!За хора борещи си с рак е напълно забранена бялата захар,а мед пчелен в мноого малки количества и на рядко!!!Много интересно действа алкохолът на черния дроб!И защо е вредно всекидневното пиене на твърд алкохол !Това е интересно да се анализира!
  • 5 Гошко

    3 1 Отговор
    Много полезна статия, за разлика от доста други в сайта, благодаря!
  • 6 Храна и топлина

    1 1 Отговор
    Дедите ни са постели от недоимък и глад. Живяли са до 50-60 години. Едва през 20век се удължава живота на хората, стига писахте псевдо медицина.
  • 7 ЕКСПЕРТА

    1 0 Отговор
    миленче ,проблемът е че мозъкът ти се храни само и единствено с глюкоза, ако не знаеш да ти кажа, и с нищо друго като горепосочените от теб зелета ,меса ,яйца ,млека ,ядки и други.