Учените продължават да правят открития, с които да ни докажат, че спортът е жизненоважен за нас. Последно изследване, посветено на взаимовръзката между физическата активност и работата на мозъка, демонстрира, че 10 минути умерено тичане могат да повишат настроението и някои мозъчни функции. Както показват предишни изследвания, различните видове тренировки могат да оказват различен ефект върху нашето здраве, пише actualno.com. Например 20-минутни интензивни интервални тренировки или 25 минути умерени аеробни упражнения водят до подобряване на пластичността на мозъка. А отборните видове спорт, като например баскетбол, могат да повлияят върху способността ни за обучение.
Авторите на новото изследване от Университета в Цукуба, Япония, са си поставили за цел да изучат ролята на тичането върху здравето на мозъка. В сравнение с други упражнения бягането изисква работата на всички мускули на тялото. Тази ефективност на движенията е изиграла важна роля в еволюцията на човека.
„Следва да се отчита, че различните видове упражнения, като тичане или колоездене, оказват различно влияние върху психическото здраве и работата на мозъка“, пишат авторите. В своето изследване учените като начало използвали цветен тест на Струп (когато думата „зелен“ например е написана с червен цвят). 26 здрави участници в изследването били приканени да изпълнят редица задачи, а в същото време учените проследявали как се изменя кръвотокът в мозъка на доброволците, което е свързано с активността в една или друга част на мозъка. Например в една от задачите, където думата „червен“ била написана със зелено, доброволецът трябвало не да прочете думата, а да назове цвета. За тази цел е необходимо да се приложи определено умствено усилие: мозъкът обработва двете информации. Съответно, за да даде правилен отговор, на човек му е необходимо определено време. Тази задръжка в реакцията е наречена от учените ефект на Струп.
Резултатите показали, че след десетминутно тичане със средна интензивност (50% от максималното потребление на кислород) при участниците се наблюдавало значително намаляване на времето, необходимо за даването на правилен отговор. Освен това активирането на префронталния кортекс след тичане било по-високо при изпълнение на следващия тест на Струп. Въпросът за подобряване на психическото здраве в периода на пандемията вълнува всички.
Японските учени са показали, че тичането само за 10 минути увеличава притока на кръв в различните части на префронталния кортекс, който играе важна роля в контрола на настроението и изпълнителните функции. На свой ред изпълнителните функции на мозъка ни помагат да планираме действията си, да се концентрираме върху текущата задача и да сменим тактиката в случай на промяна на ситуацията.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ева
19:21 08.12.2021