28 Декември, 2021 19:58 3 128 2

Болните венци повишават риска от други заболявания

  • венци-
  • заболявания-
  • устна хигиена-
  • орална хигиена-
  • здраве-
  • свързани-
  • проучване

Проучване обвързва оралната хигиена и състояния с друг вид нарушения

Болните венци повишават риска от други заболявания - 1
Снимка: shutterstock

Според проучване проведено от Бирмингамския университет рискът от поява на сърдечносъдови и психични нарушения при пациенти с медицинска история за пародонтално заболяване е завишен.

Част от учените, които са се включили в него, са от Института за приложни здравни изследвания на Университета в Бирмингам - д-р Джохт Сингх Чандан, д-р Давит Земедикун, проф. Криш Нирантхаракума. Друг член на изследователския екип е специалистът по пародонтология - д-р Деван Райнди от Стоматологичния факултет на същия университет.

Това е първото по рода си проучване, което обвързва оралната хигиена и състояния с друг вид нарушения. То е публикувано в сп. BMJ Open. В него се включват 64 379 пациенти, при които се наблюдава някакъв вид заболяване на венците,пише сайтът Puls.bg.

В медицинската история на 60 995 от тях е отбелязано наличие на гингивит, а при 3384 се среща пародонтит. Досиетата на тези пациенти са сравнени с данните на 251 161 души, които не са имали пародонтални нарушения.

Средната възраст на участниците е 44 години, 43% от тях са мъже, като 30% от тях са пушачи.

Изследователите анализираха предоставените им данни, за да проверят колко от пациентите с история на пародонтални заболявания развиват сърдечносъдово заболяване, кардиометаболитни нарушения, автоимунни състояния и психични заболявания за период средно от около три години.

След разглеждането на информацията, екипът установява, че при хора имали нарушения на венците рискът от поставяне на диагноза за друго заболяване е по-висок от този при хора без изменения.

Резултатите показват, че при пациенти с регистрирана анамнеза за пародонтално заболяване в началото на проучването, повишеният риск от развитие на психично заболяване е 37%, от автоимунно заболяване е повишен с 33%, от развитие на сърдечносъдови заболявания е по-висок с 18%, а този от сърдечнометаболитно нарушение е завишен със 7%.

Получаването на тази информация е от голямо значение, тъй като глобално добрата устна хигиена не е на много високо ниво, особено сред някои страни.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Георги Димитров

    9 4 Отговор
    През социализма в България хората имаха едни от най здравите и подържани зъби в Света с демокрацията нещата се промениха на първо място в Европа по лоша подръжка!
  • 2 От ковид, най-вече!

    1 4 Отговор
    Защо криете истината - имаш ли кариес...... край............живота свърши..............освен ако не се ваксинираш...................................... за 23-ти път.............може би.............