Болнични сдружения настояват държавата да изтегли незабавно незаконосъобразните текстове от проекта на договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор, свързани с разходите на лечебните заведения за персонал.
"Никое сдружение не е против увеличенията на заплатите на лекарите. Ние сме против начина, по който това увеличение ще се даде". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" д-р Неделчо Тотев от Националното сдружение на общинските болници:
"Фонд "Трудови разходи“ в общинските болници представлява между 80 и 90% от всички приходи по клинични пътеки към момента Когато дават 25% увеличение на клиничните пътеки, в същото време нашите бюджети не мърдат, напротив те са намалени, ще излезе, че приходите, които ще реализираме, ще бъдат по-малки от тези за същия месец миналата година. Ако ти дадат 100 лева, как можеш да раздадеш 300 лева, а в същото време и да се издържаш?"
"Синдикатите са прави да искат, но когато ти искаш, трябва да кажеш откъде ще вземеш тези пари като приход. Вчера имахме дълъг разговор в Лекарския съюз и стигнахме до нещо, което мисля, че ще бъде на принципа "и вълкът сит, и агнето цяло“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
09:58 08.04.2022
2 българин
Коментиран от #5
10:02 08.04.2022
3 "Чалгар"
1. Заплатите на депутатите да са равни на 4 минимални работни заплати + 5-6 минимални пенсии. Заплатите на всички министри включително премиера да са еднакви и да са равни на 2 депутатски заплати. Заплатата на президента, шефовете на парламента и на БНБ да е равна на заплатат на министър. Заплатата на министъра да е най-високата в обществения сектор.
2. Относно бонусите, да са еднакви за всички в дадена организация. Колкото взима шефа, толкова и портиера и чистачките. Да има таван на бонусите за всички в обществения сектор и той да е не повече от 3 средни заплати за страната(т.е. все едно се взимат 13-та, 14-та и 15-заплата).
3. В цялата държава за всички без изключение, да има таван на бонуси при пенсиониране. И той да е примерно най-много 6-7 средни работни заплати. И да важи за всички въздушни диспечери, милиционери, фатмаци, льочици, лекари, учители, чистачки, портиери ...
В обществения сектор да има таван на заплатите и това да е министерската заплата. Никой да не може да взима по висока заплата. Също така да има ограничение за парите давани за дрехи, храна ... и бонусите. Като всички бонуси, пари за дрехи, храна ... общо да не надвишават 6 средни работни заплати за страната.
4. Заплата на санитар и чистачка и портиер в болница да е МРЗ, заплата на медицинска сестра 1,5-2 пъти заплатата на санитар. Заплатата на лекар 2-
10:18 08.04.2022
4 теодор
10:25 08.04.2022
5 КИРо ТРАлаЛАДЖИЯТА
До коментар #2 от "българин":
"Бордовете на директорите и шефовете на болници да получават до 10 хил. ЛВ., а не по 60."10 000 лева е много, че то министъра на здравеопазването не взима толкова. А отговаря не за една, а за всички болници, спешни помощи, селски поликлиники ... Заплатите им трябва да са като на общинските съветници в града в който е болницата. Общинските съветници отговорят за много повече неща, включително и за болниците. Най-добре е в малките градове, където има само една болница. Въобще да ги закрият бордовете на болниците и за болницата да отговарят общинските съветници. В големите градове като София, Пловдив, Варна ... където има много болници и където общинския съвет има много повече задължения. Трябва болниците да имат отделни лордове. Но не всяка болница да си има отделен борд. А един борд на болници в големия град да отговаря за 2-3 болници едновременно. Така ще може да сравнява работата на 2-3-ма директори и да види, кой директно работи добре. И кой директор, не е за тази работа и да го маха.
10:28 08.04.2022
6 селтак
12:56 08.04.2022