Отидете към основна версия

67 546 34

Тествахме (изцяло на ток) най-новата Kia. Вижте и БГ цените ѝ

  • kia-
  • niro-
  • тест

Не е тайна, че продажбите на електрически превозни средства (EV) се увеличават дори и у нас, а малкият SUV Kia Niro EV е един от най-новите представители на корейската марка, който може сериозно да се намеси в този, все по-разрастващ се пазар. Във възможностите на новата, изцяло електрическа, Kia Niro се убедихме след обстоен тест драйв, който екипът ни направи. Ето и впечатленията ни.

Колата, която виждате на снимките, е второто поколение на Niro. Първата генерация влезе в продажба в Европа през 2017 година, но у нас този модел не успя да се наложи. Изглежда обаче, че иновацията, която е направена от нулата, има по-голям шанс за успех, въпреки спорния и доста футуристичен екстериорен дизайн.

В спектъра на електрическите автомобили Kia Niro EV е сред по-конвенционалните предложения и се базира на платформа, споделена с бензиновите модели на Hyundai и Kia. Новата Kia Niro се предлага с хибридно или електрическо захранване, като хибридите са нормален и plug-in, но ние акцентираме на изцяло електрическата версия на модела.

От родното представителство на марката също очакват електрическият модел да бъде по-силният от гледна точка на продажби, като това би следвало да се усети с течение на времето. С други думи имаме един модел с три основни версии, като всеки може да избира според желанията си.

Колко струва 2023 Kia Niro EV в България?

Niro EV е по-малък спътник на грабналата куп награди и добре продаваща се и у нас електрическа кола Kia EV6. Новото Niro е електромобил, който разполага с голяма част от нейния интериорен дизайн и технологии, но опакован в малка каросерия на SUV.

Усъвършенстваната технология и новият външен вид обаче си имат цена. Докато базовата хибридна гама на Niro започва от 58 960 лв., нашата тестова кола струва повече от 114 000 лева. С други думи това е интервалът, в който се вместват различните версии и модификации на новата Kia Niro. Но може ли Kia Niro EV да оправдае цената си? Нека разберем.

Интериор

Въпреки че Kia Niro е класифициран като компактен SUV - и се усеща като точно такъв на пътя - този автомобил съвсем не е малък отвътре. Шофьорската седалка е с електрическо регулиране в осем посоки и заедно с волана с регулируем наклон улесняват намирането на най-удобната позиция за шофиране.

Предните седалки също са удобни дори и при по-дълги пътувания. Снабдени са с добре изразена странична поддръжка, а с изкуствената кожа, която ги облицова, изглеждат и се усещат доста по-добре, отколкото можете да очаквате.

Арматурното табло на Niro черпи примери от по-голямата електрическа кола Kia EV6 и фамилното SUV Sportage. разполага с извит панел с интегрирани чифт екрани, които са лесни за навигация и са монтирани точно в обсега на водача.

Физическите прибори са малко, но сензорният панел под екрана на информационно-развлекателната система е с добри размери, с достатъчно големи "бутони", за да можете да ги докоснете, докато сте на неравен път.

Двузонов климатик, достъп без ключ и стартиране с бутон са стандартни за всички версии на Niro EV и допълнително улесняват шофирането. Останалата част от купето е смесица от твърда пластмаса и меки на допир материи. Една забележка: Niro EV разполага с безжични Apple CarPlay и Android Auto системи, но липсва безжично зарядно за смартфон.

Пространството на задните седалки е добро, с достатъчно пространство за главите и краката дори и за ръстови пасажери. Подът е плосък, което подобрява комфорта за средния пътник, въпреки че батерията под пода компрометира малко пространството за краката под предните седалки.

Пътниците на втория ред имат достъп до USB-C портове на ръба на предните седалки, сгъваем централен подлакътник с още две поставки за чаши, точки за закрепване на детски предпазни системи ISOFIX и отделни вентилационни отвори. И четирите джоба на вратите са достатъчно големи, за да поберат бутилки с вода.

Зад петата врата има багажник, който е с обем 475 литра, но при нужда се разширява до 1 392 литра, а задната седалка се сгъва в съотношение 60:40. Това е едно от по-големите товарни пространства в класа на компактните SUV-та и е подпомогнато от регулируем под на две нива, за да се увеличи максимално пространството или лекотата на товарене. Компромисът, който е направен тук е липсата на резервна гума.

Технологии за безопасност

Разширените функции за безопасност, стандартни за Niro, включват автономно аварийно спиране с разпознаване на пешеходци, асистенти за поддържане на лентата, адаптивен круиз контрол със спиране и тръгване, предупреждение за внимание на водача, разпознаване на пътни знаци, наблюдение на мъртвата зона и предупреждение за напречен трафик отзад.

Осем въздушни възглавници са стандартни, включително въздушна възглавница за коленете на шофьора и една между пътниците на предните седалки, за да се предотврати сблъсък на главите им при страничен удар. Сред минусите можем да отбележим, че помощта за поддържане на лентата е леко прекалена.

Функцията за следване на платното държи колата близо до центъра на лентата. Niro EV не е предназначен да бъде напълно автономна кола, така че системата не е достатъчно прецизна при по-тесни завои или планински пътища, където ще усетите как автомобила започва да се отклонява от лентата си.

Енергийно ефективна ли е Kia Niro EV?

Kia твърди, че Niro EV консумира 16,2 kWh (киловатчаса) енергия на 100 км. По време на нашия тест с колата обаче видяхме разход и от 14.8 kWh/100 км, при това след смесица от градско пътуване, главни крайградски (60–70 км/ч) улици, криволичещи планински пътища и участъци от магистралата.

В много от случаите бордовият компютър на автомобила посочи енергийна ефективност в диапазона от 11.5 до 12.5 kWh/100 км – което се равнява на повече от 500 км пробег (ако можете да поддържате тази икономия на по-дълга дистанция). Тези цифри измерихме в нормален режим на шофиране с включен климатик и активен режим на шофиране с един педал (който оптимизира регенеративното спиране). Ако обаче решите да карате динамично, разходът веднага ще се вдигне на над 20 kWh/100 км.

С други думи, тези данни за потреблението предполагат, че претенциите на Kia за шофиране от 460 км (по стандарта WLTP) са постижими - или дори победими - в реалния свят, което е обнадеждаващо, като се има предвид, че много бензинови и електрически автомобили се борят да отговорят на официалните си претенции за пробег.

Единственият минус тук е с времето на заряд. Въпреки че обхватът на шофиране на Niro е страхотен за автомобил с неговия размер той не може да се зарежда толкова бързо, колкото по-голямата специална електрическа Kia EV6.

Как се кара Kia Niro EV S 2023?

Задвижването на новия Niro EV е с единичен електрически мотор, задвижващ предните колела с мощност от 204 коня. Изходната мощност е същата като на предишното поколение Niro, но въртящият момент е намален със 140 Нм, за да направи колата по-лесна за шофиране в екстремни условия. Автомобилът не ускорява като Tesla, но и не е проектиран за това.

Заявеното от Kia време за ускорение от 0 до 100 км/ч от 7.8 секунди изглежда оптимално за реалния свят - автомобилът е достатъчно мощен, за да ви извади от сложна ситуация, а електрическият мотор осигурява незабавна реакция, когато сте в движение.

При хлъзгав път и в завои именно намаленият изходен въртящ момент на новия електромотор спира въртенето на т.нар. "бордюрни" колела, както е предвидено, въпреки че натискате педала на газта. Така лесно можете да усетите контрола на сцеплението.

Ускорението е притъпено в режим Eco и става по-отзивчиво в режим Sport. Оставихме го в нормален режим през по-голямата част от теста, намирайки този режим за добра средна позиция. Ако никога преди не сте карали електрическа кола, шофирането с един педал ще бъде странно усещане, но бързо свиквате и се научавате да модулирате педала, така че колата да спре точно на линията на светофара, без да докосвате спирачката.

Комфортът на окачването спрямо неравностите е добре оптимизиран и върши добра работа за поглъщане на пътни неравности. При интензивно шофиране Niro усеща теглото си от 1 727 кг , така че при завои кренът и лекото недозавиване са неизбежни. Но това е характерна черта за всички автомобили от този клас, независимо с какъв двигател са оборудвани.

Кормилното управление е леко за шофиране в града, но достатъчно точно, за да не създава проблеми на тесен път. Заявеният диаметър на завиване от 10.6 метра е в златната следа за автомобили с подобен размер и в класа на Niro.

Шумоизолацията е отлична, ревът на пътя и шумът от вятъра до голяма степен не се чуват в купето. Чува се единствено неизбежното бръмчене на гумите. С други думи Niro е впечатляващ електромобил, който ще ви изненада с простор в купето, с качествена изработка и с функционалност, като единственият проблем към този момент е цената му.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 34 гласа.

Свързани новини